českyslovenskyenglishdeutschpolsky
Kdo je online? 809

Ostatní

Duben v zahradě

Poslal(a) dumazahrada 02.04. 2008 20:05:42 (24709 čtenářů)

Plné ruce práce jakoby symbolizovaly první etapu jara. Síla přírody nás poutá neustále nově rozkvétajícími květy cibulovin, azalek a jarních dřevin. Plevelné rostliny zatím nemají ty nejlepší podmínky pro růst, a tak snadněji upravujeme záhony, zkypřujeme povrch půdy, pilně se oháníme se zahradnickými nůžkami a upravujeme poházený a rozhrabaný mulč. Aktivní totiž nejsme jen my, i ptactvo se činí a hledá, kde by pro svá mláďata zajistilo potravu.

Duben v zahradě

Duben v zahradě

Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto.
Ranní déšť a dubnový čas jest stejný.
Duben časy mění a obdaří fialou zemi.
Je-li duben pěkný, bude květen ještě lepší.
Kolikátého dubna zasadíš stromek, tolikátého roku ponese ovoce.

KLÍČOVÉ PRÁCE
- mulčování záhonů
- výsadba prostokořenných rostlin
- výsev otužilých druhů letniček na záhony
- sestřih raně kvetoucích keřů
- řízkování jiřin
- rozsazování hvězdnic (Aster)

Sázíme lekníny
Květy leknínů na stojatých vodách jezírek a rybníčků patří mezi věčně romantické pohledy zahrady. Lekníny nejsnadněji pěstujeme vysazené ve vodních koších, zakoupených v zahradnických centrech. K výsadbě používáme hutnější zeminu s vysokým obsahem jílu, která se tak snadno nevyplaví. Hloubka vhodná pro pěstování leknínů závisí na velikosti jednotlivých druhů. Miniaturní odrůdy pěstujeme už v hloubce 23 cm vodního sloupce, malým druhům se daří v hloubce 30 cm, středně velké lekníny sázíme do hloubky 45 cm a nejmohutnější druhy až do metrové hloubky.

Výsev okrasných tykví
Koncem měsíce vyséváme okrasné tykve, pěstované pro dekorativní vzhled proměnlivých plodů. Stejně jako barva a tvar plodů je variabilní i uplatnění. Tykve se mohou plazit volně po zemi nebo se pnout po opoře, ke které se samovolně přichytí. Semena velká okolo 1 cm v průměru vysejeme koncem měsíce do květináčů nebo sadbovačů, postavíme na teplé a světlé stanoviště a pravidelně zavlažujeme odstátou vodou. Sazenice vysazujeme na záhon koncem května. Tykve vyžadují živnou, nepřehnojenou půdu, rostou na slunci i v polostínu.

Prosvětlujeme jalovec
Rozrůstající se jehličnany často vlivem samozastínění ve spodních partiích vysychají. Abychom předešli nepěknému vyholení dolních partií keřů a stromů, zahájíme včasné prostříhání husté koruny. V případě, že již k zaschnutí spodních partií došlo, odstraníme uschlé větve a prosvětlíme korunu. Zásah by měl být citlivý, zbytečně nenarušujeme celkový habitus dřeviny, pouze usměrníme růst bujných větví. Sloupovité jehličnany nebo dřeviny vysazené s úmyslem vytvořit vertikální linii zeleně nezbavujeme vrcholu.

Příprava na nový bazén
Jaro je ideální období pro realizaci zahradního koupaliště. Ať už zvolíme jakoukoli variantu nádrže, vždy stojí za úvahu porovnat pořizovací cenu se životností a nepochybně také estetický faktor. Právě z hlediska estetiky je tou nejméně vhodnou možností nadzemní, avšak levná varianta umělé vodní nádrže. Přijatelná je snad jen v případě svažitého terénu, do kterého lze bazén zakomponovat přece jen citlivěji. Důležité je vodorovné podloží a přesná instalace podle návodu.

Projdeme ovocný sad
V ovocném sadě ošetříme stromy, které daly v loňském roce bohatou úrodu a které bývají mrazem nejvíce ohrožené. Namrzlé větve hladce seřízneme ve větevním kroužku a ránu zatřeme balzámem. Mrazové desky vyčistíme ostrou širokou škrabkou a také ošetříme balzámem. Nátěr je nutné obnovovat, neošetřený vysílený strom by mohl i uhynout. Stromy přihnojíme kompostem, rozleželým chlévským hnojem nebo plným průmyslovým hnojivem. U mladších stromů hnojivo mělce zaryjeme a zkypříme zem.

Zmladíme růže
Kolem růží rozhodíme hnojivo se stopovými prvky, které je ochrání proti chloróze. Částečně zkrátíme suché a slabé výhony (vždy nad zdravým očkem, řez vedeme směrem šikmo od očka). Slabší keře stříháme níže. Starší růže se občas vyplatí zmladit až na staré dřevo. Nepodléháme obavám, že neobrazí. I ve starém dřevě jsou spící očka, která silným řezem probudíme k životu. Průběžné přihnojování za vegetace spolu s postřiky proti chorobám a škůdcům doplní zmlazovací efekt.

Vyséváme trvalky
Jakmile rozmrzne a vyschne půda, je čas zaměřit se na trvalkové záhony: vysazovat, přesazovat, rozdělovat staré trsy. Jaro je ideálním obdobím po zakládání trvalkových a smíšených záhonů. V dubnu, kdy pomine nebezpečí mrazů. Vyséváme některé trvalky a letničky přímo na záhon. Chceme-li vytvořit smíšený záhon z různých druhů rostlin, můžeme si části vyčleněné pro jednotlivé druhy vyznačit pískem. Semena vyséváme mělce (jemné osivo rovnoměrně vysejeme, pokud jej smísíme s prosetým pískem), lehce zapravíme do půdy a zalijeme.

Stavíme kamenné zídky
Pro vyrovnání terénu zahrady ideálně poslouží nižší, nejlépe kamenné zídky s rostlinami vysazenými ve štěrbinách. Výběr materiálu stejně jako provedení závisí na celkovém pojetí zahrady a domu. Cenově nenáročné jsou zmíněné suché zídky skládané z mírně opracovaného kamene, jejichž oporou je přilehlý svah. Jednotvárnost zídky přeruší tu a tam vysazené nenáročné rostliny. Příkladem jsou sukulenty a některé skalničky, jejichž původním stanovištěm jsou skály.

Čistíme zahradní jezírka
Jarní úklid zahrady se nevyhne ani vodním nádržím. Malé rybníčky a jezírka znečištěné odumřelými částmi rostlin, listím, výměšky ryb a přebytečným krmivem pro ryby se díky bakteriím ve vodě rozkládají a mění na anorganické látky. Konečnou fází přeměny jsou nitráty. Při přeměnách se spotřebuje mnoho kyslíku a vážně se narušuje rovnováha hospodaření s živinami. Ke zhoršení dochází při nedostatečném osázení vodní plochy rostlinami, které vyrovnávají poměr živin. Stojatou vodu proto důkladně vyčistíme.

Inspirace - kamenné cesty
Cesty z kamenných šlapáků často zarůstají trávou, špatně usazené viklající se kameny brání při sečení trávy. Omezená nášlapná plocha brání plynulému pohybu v případě, že nám nevyjde krok a při skotačení dětí jsou v blízkosti šlapáků místo trávy vyholená místa. Nápaditým řešením je vysypaná cestička oblázky, mezi něž jsou zapuštěny zmíněné ploché šlapáky. Kontrast tmavého kamene a světlých oblázků vyzdvihne kompozici cesty, ale nenaruší dominanci okolních rostlin.

Péče o rané plaménky
U raných plaménků Clematis macropetala, C. alpina oceňujeme nejen krásné barvy květů, ale také jejich splývavý vzhled. Tyto druhy plaménků se šplhají do nižších pater stromů a keřů, pokryjí zídky a lze je pěstovat také v nádobách nebo jen rozrostlé po povrchu půdy, kde vytvoří pestrý koberec. Péče o ně spočívá v sestřihu, odstraňujeme nežádoucí výhony nebo slabé a suché stonky. Jednou za několik let neškodí jarní seříznutí rostlin až u země. Plaménky ocení každoroční nastýlku kompostu či hnojiva k bázi, nejlépe na přelomu zimy a jara.
Duben v zahradě - mulčujeme záhony

Duben v zahradě - mulčujeme záhony

Duben v zahradě - budujeme zídky

Duben v zahradě - budujeme zídky

Ukázka z článku Duben v zahradě, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto Hana Vymazalová
Rejstřík: TÉMATA jehličnany, růže, trvalky, skalničky, cibuloviny, letničky, traviny, sukulenty, hnojiva a substráty, substráty, rašelina, kompost, voda v zahradě, bazény, jezírka, KATEGORIE rostliny, ENCYKLOPEDIE jehličnany, trvalky, růže, letničky, cibuloviny, PROJEKTY zahradní architekt, ČLÁNKY duben, zahradě, DISKUSNÍ FÓRUM duben, zahradě, FOTOGALERIE duben, zahradě, FOTOGALERIE DF duben, zahradě, SEZNAM ČLÁNKŮ: DUB...
Články: duben v zahradě
1)Rok v zahradě ( 4)
Architektura zahrady, 02.04. 2003, 15837 čtenářů
2)Anemone - sasanka
HomeDeco SMP a.s., 05.04. 2008, 14213 čtenářů
3)Aucuba japonica 'Rozannie' - aukuba japonská
Specializované zahradnictví, 24.06. 2011, 13991 čtenářů
4)Hamamelis x intermedia 'Pallida' - vilín prostřední
Specializované zahradnictví, 10.03. 2015, 8237 čtenářů
5)Duben v zahradě
Osiva-semena.cz, 11.04. 2012, 7368 čtenářů
6)Prunus kurilensis 'Brillant' - slivoň kurilská
Specializované zahradnictví, 11.03. 2013, 11401 čtenářů
7)Prunus tenella 'Fire hill' - mandloň nízká
Specializované zahradnictví, 24.04. 2014, 11929 čtenářů
8)Hamamelis x intermedia 'Aphrodite' - vilín prostřední
Specializované zahradnictví, 03.03. 2015, 6286 čtenářů
9)Louka - plané rostliny a květnaté louky
Rebo Productions CZ, 17.04. 2009, 25508 čtenářů
10)Duben - okrasná zahrada
PRO VOBIS, s.r.o., 04.04. 2011, 12066 čtenářů
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013Zima na zahradě (63935 čtenářů)Kika
08.11. 2012Podzimní výzdoba (77009 čtenářů)Miloslava Kadlecová
17.08. 2011Léto na zahradě (71382 čtenářů)Bruce
11.04. 2010Jaro na zahradě (17062 čtenářů)Garten.cz (Zahrada-cs.com)
03.12. 2009Barborky (9719 čtenářů)nasekrasnazahrada

zahradní
kalendář

Dům a zahrada
Dům a zahrada
Reklama