Zahrada v březnu

Poslal(a) 08.03. 2005 15:29:13 (26855 čtenářů)

Kvetoucí prvosenky prodávané v zimě v zahradnických centrech můžeme po odkvětu vysadit do zahrady. Jakmile odkvetou, zpravidla již nejsou schopny vytvořit opakovaně násadu květů a nevypadají příliš pěkně.

Viola x witrockiana

Po odkvětu je proto umístíme na chladnější, světlé místo a jakmile to počasí trochu umožní, vysadíme je do zahrady, nejlépe pod listnaté keře nebo mezi trvalky. Před výsadbou důkladně zalijeme, aby se kořenový bal nasákl a rostlina neuschla.

Když narcisy nekvetou
Pokud narcisy vyhánějí spíše do listů a kvetou jen sporadicky, je třeba trsy cibulí rozdělit a znovu je vysadit. Během několika let se totiž vytvoří velké množství dceřinných cibulek, takže může vznikat nedostatek vláhy a živin pro velký trs. Právě v době, kdy narcisy začínají rašit, můžeme velké trsy rýčem vyjmout ze země, rozdělit do menších skupin a vysadit ve vzdálenosti aspoň 30 cm od sebe. Vhodné je vysazovat cibuloviny do speciálních plastových košů, které jednak chrání cibule před hlodavci a jednak usnadňují manipulaci při dělení.

Doprovod pro královnu květin
Jakkoli bývá růže označována za nejkrásnější květinu, příliš parády v zahradě zvláště na jaře nenadělá. Po jarním řezu jsou růžové záhony často holé a prázdné, lze je však snadno oživit podsadbou vhodných nižších květin. Ideálním společníkem růží jsou v tomto směru fialky (Viola). Jsou nízké, kvetou na jaře a snadno se rozmnožují semeny nebo odnožováním. Úspěšně si lze pomoci také pomněnkami, maceškami, barvínkem nebo skalničkami.

První květy na zimovištích
Balkonové rostliny, které přečkaly zimu na světlém, chladném místě, vytvořily přes zimu dlouhé, slabé výhony, které jsou náchylné k napadení škůdci a chorobami. Ačkoli se na těchto zimních přírůstcích často vytvářejí i květy, první sluneční paprsky je nemilosrdně spálí. Bez obav je proto můžeme v průběhu března odstranit nebo hluboce seříznout. Zejména pelargonie, fuchsie, hořcové stromky a kopretiny vytvářejí výhony, které je třeba odstranit, aby se rostlina před jarem zbytečně nevysilovala.
V průběhu března můžeme balkonové rostliny postupně přemisťovat na světlejší stanoviště, s přenesením ven však musíme ještě počkat.

Vítaní pomocníci v boji se škůdci
Začátkem března máme poslední příležitost pro rozmístění ptačích budek na zahradě. Stromy, na něž budky umístíme, je vhodné opatřit na kmeni plechovým nebo drátěným límcem proti kočkám ve výšce asi 150 cm od země. Ptačí budky umisťujeme tak, aby vletovým otvorem směřovaly na východ nebo jih. Vhodnější umístění je přímo na kmen nebo větev, zavěšené budky se mohou za silnějšího větru uvolnit. S vystýlkou si není třeba dělat starosti, ptáci si budku přizpůsobí sami vlastním potřebám.

První péče o zelený koberec
K životu se s prvním sluncem probouzí také trávník. Pokud jsme tak neučinili na podzim, je vhodná doba pro jeho provzdušnění. Speciální prořezávací hrábě nebo vertikutátory zajistí přísun kyslíku ke kořenům a odstraní mech a některé plevele. V případě potřeby můžeme na trávník pohodit vyzrálý, přesátý kompost a dosít holá místa. Postřik herbicidy proti plevelům zatím neprovádíme, protože nízké teploty snižují jeho účinnost, můžeme se však pokusit o mechanické odstranění sedmikrásek a pampelišek.

Letničky vypěstujeme snadno ze semen
Máme-li možnost předpěstovat si sazenice letniček, můžeme nyní vysít hledíky, salvie, ostálky, aksamitníky, rudbekie, astry, letní fialy, čínský karafiát, kokardy, slaměnky, šruchy, sporýše, statice, mák, šater, chrpy. Vyséváme do truhlíků nebo misek a umístíme na okenní parapet, do pařeniště nebo skleníku. Na záhon můžeme již nyní vysít jednoleté ostrožky, mák, měsíčky či hrachory. Koncem března můžeme osadit také balkónové truhlíky, které však ponecháme ve skleníku nebo za oknem až do konce května.

Řez růží má svá pravidla
Koncem měsíce odhrneme nakopčenou půdu od růží a uvolníme stromkové růže ze zimní ochrany. Řežeme až tehdy, pomine-li nebezpečí silnějších mrazů. U slabě rostoucích keřových růží provedeme řez až na tři očka, u silných exemplářů na pět až šest oček. Popínavým růží odstraníme pouze poškozené a nemocné větve a staré výhony, mladé hlavní výhony ponecháme. Boční výhony sestřihneme na několik centimetrů. Chceme-li u záhonových růží dosáhnout dlouhých, silných výhonů, řežeme co nejhlouběji. Řez vedeme šikmo asi půl centimetru nad očkem.
Dům a zahrada, foto Hana Vymazalová

Články: zahrada březnu

24.02. 2008
12.41 kB čtenářů
Iridodictyum reticulatum - kosatec síťkovaný
06.03. 2002
19.19 kB čtenářů
Eranthis hyemalis SALISB. - talovín
13.03. 2014
5.78 kB čtenářů
Leucojum vernum - bledule jarní
15.02. 2003
31.58 kB čtenářů
Corylus maxima MILL. - líska největší
25.10. 2012
6.25 kB čtenářů
Hlíznaté rostliny přestěhujte do domu
06.06. 2005
29.53 kB čtenářů
Sanvitalia procumbens LAM. - sanvitálie plazivá
15.05. 2009
23.75 kB čtenářů
Popínavky - pohledová ochrana z jednoletých popínavých rostlin
08.02. 2010
13.73 kB čtenářů
Únor - okrasná zahrada
22.04. 2011
16.58 kB čtenářů
Motýli
27.08. 2012
20.02 kB čtenářů
Citrusy - výběr a pěstování
09.12. 2011
8.88 kB čtenářů
Vánoční rostliny
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
68.16 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
95.72 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
75.51 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
17.54 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
10.05 kB čtenářů
Barborky