Malokorunné stromy s červenými listy

Poslal(a) 21.07. 2010 11:19:39 (69980 čtenářů)

Léto s červeně panašovanými listy dřevin k nám právě přišlo. Většina dřevin je v rámci roční doby kvetení za svým horizontem a s příchodem léta je třeba některé partie zahrady oživit. K tomu nám mohou velmi dobře pomoci nejen trvalky a letničky, ale i pestrolisté dřeviny.

Malokorunné stromy s červenými listy: Acer palmatum 'Bloodgood' (TIP ZC CS)

Malokorunné stromy s červenými listy: Acer palmatum 'Red Pygmy' (TIP ZC CS)

Při výběru si asi nejvíce všímáme červeně olistěných stromů s menší korunami a zejména pak keřů, které mají v zahradách největší uplatnění. Zaměříme-li výběr podle abecedního pořadí, budou na prvním místě ze stromů s menšími korunami do průměru 4-6 m javoryAcer.

Nejznámějším zástupcem tohoto rodu je asi javor dlanitolistý (Acer palmatum) se svými vzrůstovými a pestrolistými varietami. Připomeneme si alespoň několik zajímavých odrůd.

´Atropurpureum´ je menší stromek dorůstající výšky 3-5 m s malebně rozložitou korunou, ve stáří postupně širší. Jeho listy jsou hluboce laločnaté, v létě stále temně červené, k podzimu pak svítivě červené. Roste téměř na všech stanovištích, nejvíce ovšem miluje mírně kyselé až slabě alkalické, písčito-humózní půdy, dobře propustné. Trpí delšími přísušky. Všechny nároky platí i pro jeho růstové a barevné variety, jako například ´Bloodgood´ s pomalejším růstem. Velmi známé jsou i kultivary s deštníkovitou korunou a pomalým vzrůstem, například ´Garnet´, ´Inaba-shidare´ nebo ´Orangeola´, který je velmi odolný vůči letním úpalům a pozdním mrazíkům. Navíc jeho temně červené koruny oživí v letním rašení zářivé červené olistění. K červenolistým raritám japonských javorů bezesporu patří i odrůdy s listy téměř úplně dělenými jako například kultivar ´Red Pygmy´. Hitem posledních pěti let se stal i pomalu rostoucí červenolistý kultivar ´Shaina´ s drobným růstem, jemným olistěním a relativní odolností vůči letním úpalům závisející na vzdušné vlhkosti.

U všech těchto kultivarů je třeba zvolit stanoviště s pohyblivým stínem tak, aby rostlina nebyla vystavena jak v předjaří, tak v létě plnému úpalu.

Z dalších červenolistých javorů s menší korunou je třeba připomenout javor mléč (Acer platanoides) a jeho kultivar ´Crimson Sentry´, jako zmenšená forma kultivaru ´Crimson King.´ Jeho vzrůst je velmi pomalý, víceméně široce sloupovitá koruna dosahuje výšky 3-4 m. Relativně velké temně červené listy trpí někdy ve vlhčích polohách houbovou chorobou bílého padlí. Na půdy není nijak náročný, velmi dobře se uplatní na plně osluněných stanovištích.

Mezi další červeně olistěné stromy patří bříza Betula verrucosa ´Atropurpurea´. Její drobné, temně červené lístky nabírají na intenzitě během letního období. Nenáročný strom s poměrně řidší úzkou korunou vejčitého tvaru dorůstá pomaleji výšky 8-10 m .

Do skupiny stromů s červeně zbarvenými korunami jistě patří i celá škála červenolistých bukůFagus sylvatica. Pokud pomineme nejznámější kultivary ´Atropurpurea´, ´Riversii´, ´Purpurea´, ´Rohanii´, ´Interrupta Purpurea´, ´Spaethiana´ a ´Roseo-marginata´, jistě upoutají v našich zahradách pozornost malokorunné odrůdy často převislé svým vzrůstem. Velmi populární ´Purpurea Pendula´ patří spolu s kultivarem ´Rohan Weeping´ mezi soliterní skvosty do malých zahrádek. Jejich koruna je poměrně úzká, pravidelná, zvláště u kultivaru ´Purpurea Pendula´ typicky deštníkovitá šířky 3-5 m. Výška koruny se řídí výškou zapěstované koruny nebo délkou opory, ke které alespoň jeden silný měkký letorost vyvazujeme. Mezi větší převislé formy, které vytvářejí nepravidelné kosovitě zahnuté větve, patří kultivary ´Haaren´, ´Black Swan´ nebo s úzkou korunou a převisajícími větvemi odrůda ´Purple Fountain´. Do této bohaté skupiny červeně zbarvených kultivarů patří i štíhlé sloupovité odrůdy ´Dawyck Purple´, ´Plaswyck´ a s laločnatým až stříhaným listem ´Rohan Minaret´ a ´Rohan Obelisk´. Z kultivarů s menší kulovitou korunou do průměru 2-4 m je třeba připomenout odrůdy ´Purpurea Nana´ a ´Friso´. Tato skupina buků má co do rozmanitosti tvaru koruny i červenolistou odrůdu plochého převislého tvaru jako například ´Tortuosa Purpurea´. V posledních letech vznikl zásluhou Ing. Michala Andrusiva i nový kultivar s živě červeným olistěním a laločnatým až stříhaným listem a malou kulovitou korunou ´Rohan Michal Andrusiv´.

Nároky buků jsou minimální. Daří se jim nejlépe na těžších, živných, vápenitých půdách ve vlhčích polohách.

Další zajímavou skupinou stromů s malou korunou jsou okrasné jabloněMalus. Z celé škály pestrolistých odrůd je třeba alespoň připomenout novější kultivary Malus sylvatica ´Royalty´ s lesklými, temně purpurovými listy a zajímavými modře ojíněnými drobnými plody – malvicemi. Mezi starší osvědčené kultivary patří Malus x purpurea ´Aldenhamensis´, Malus x ´Almey´,´Makamik´ ,Rudolph´, ´Szafer´, Wierdak´, ´Wroblewski´ nebo ´Nicoline´. Všechny tyto odrůdy mají většinou kulovitou korunu o průměru 4-6 m a celá řada i růžově červeně zbarvené květy. Mezi staré osvědčené kultivary patří jistě i převislá červenolistá forma Malus baccata ´Purpurea Pendula´ nebo známější Malus x ´Echtermeyer´.

Nároky jabloní na stanoviště nejsou velké. Rostou spolehlivě na středně těžkých, živných, vlhčích půdách a plném oslunění.

Mezi poslední rod, jehož velikost koruny většinou nepřesáhne 6-8 m, patří sakury, višně, myrobalány a střemchyPrunus. Snad prvním známým zástupcem v abecedním pořadí je myrobalánPrunus cerasifera ´Nigra´ a další podobné druhy a kultivary, například Prunus cerasifera ´Hollywood´, ´Mykla´, ´Pissardii´ či ´Hessei´, Prunus blireana, Prunus cistena, které se vyznačují většinou intenzitou červené, případně bíložlutým panašováním okraje listů jako u Prunus cerasifera ´Hessei´. K dalším červeně olistěným druhům patří novější odrůda sakuryPrunus serrulata ´Royal Burgundy´. Zástupce střemchy má dva kultivary – volně rostoucí až polokulovitý statný keř dosahující výšky 4-6 m a zakrslého kultivary Prunus padus ´Red Ball´ s pravidelně kulovitou korunou.

Malokorunné stromy s červenými listy: Fagus sylvatica 'Purpurea Nana' (TIP ZC CS)

Malokorunné stromy s červenými listy: Fagus sylvatica 'Purpurea Pendula' (TIP ZC CS)

Malokorunné stromy s červenými listy: Malus sylvatica ´Royalty´ (TIP ZC CS)

Malokorunné stromy s červenými listy: Prunus cerasifera 'Nigra' (TIP ZC CS)

Ukázka části textu a obrázků z článku Purpurové léto
ing. Dušan Horák – Horákovy školky, Bystřice pod Hostýnem
Foto Plant Publicity Holland

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu
11 článků v tomto tématu
20.10. 2016
83 čtenářů
Betula pendula 'Gracilis' - bříza bělokorá
Synonyma: Betula verrucosa Gracilis Další názvy: bříza bradavičnatá Klasická odrůda břízy se hluboce stříhaným listem a jemně převislou korunou.
17.10. 2016
181 čtenářů
Tilia cordata 'Winter Orange' - lípa srdčitá
Když se řekne lípa, většinou se nám vybaví velikánský strom na osluněné návsi českého a slovenského venkova nebo v širokém městském stromořadí. Navíc je to náš národní strom,
14.10. 2016
200 čtenářů
Acer palmatum 'Katsura' - javor dlanitolistý
Klasická odrůda javoru s výrazně žlutým vybarvením listů při rašení a při podzimním vybarvování. Dobře snáší tvarování a je oblíbená pro pěstování bonsaí.
14.10. 2016
200 čtenářů
Acer palmatum 'Hubb´s Red Willow' - javor dlanitolistý
Velmi atraktivní novější odrůda javoru s purpurově červeným listem, široce vykrojeným. S mírně převislým habitem.
13.10. 2016
186 čtenářů
Acer x 'Orientalia' - javor křížený
Z dílny velmi produktivní francouzské školky Minier pochází tento mezidruhový kříženec atraktivního javoru. Jedná se o křížence javoru kapadockého a javoru babyky. Vyšlechtil jej Christian
13.10. 2016
169 čtenářů
Acer rubrum 'Scanlon' - javor červený
Javor červený je jeden z nejkrásnějších velkých javorů. Základní druh díky své velikosti potřebuje dost místa, ale od něj odvozené moderní odrůdy jsou menší a kompaktnější a můžete
12.10. 2016
153 čtenářů
Acer pseudoplatanus 'Atropurpureum' - javor klen
Javor klen patří k našim domácím dřevinám a jeho rozličné kultivary se těší oblibě ve všech typech zahrad snad všech velikostí. Často se stane, že některá z jeho odrůd má zajímavě
04.10. 2016
185 čtenářů
Sorbus cashmiriana - kašmírský jeřáb
Kašmír bylo původně jedno knížectví v Himalájích, které se proslavilo superjemnou a kvalitní vlnou získávanou z kašmírských koz. Tato vlna byla vždy mnohonásobně dražší než běžná
22.09. 2016
411 čtenářů
Aesculus x mutabilis - jírovec proměnlivý
Jírovec proměnlivý byl v USA popsán již na začátku dvacátého století, přesto na evropský kontinent se dostal až o mnoho let později, neboť zde jej v prodeji a popularitě zcela nahradila
21.09. 2016
328 čtenářů
Aesculus carnea 'Briotii' - jírovec pleťový
Působivá a odolná odrůda jírovce s červeným květem a pomalejším růstem. Odolná k napadení listů klíněnkou jírovcovou, vhodná pro střední a větší zahradní úpravy a dosadby.
21.09. 2016
335 čtenářů
Aesculus hippocastanum 'Laciniata' - jírovec maďal, koňský kaštan
Laciniata je mimořádně okouzlující forma jírovce (koňského kaštanu) s hluboce vykrajovanými listy. Jsou sedmi- až devítičetné a jednotlivé lístky jsou velice úzké. Při rašení jsou
Diskusní fórum / Stromy listnaté opadavé
12.10. 2016
127 čtenářů
Okrasná vrba - množení
25.09. 2016
345 čtenářů
Jedlý kaštan - pěstování
26.08. 2015
7.30 kB čtenářů
Strom poskytující stín
27.06. 2015
3.49 kB čtenářů
Katalpa trubačovitá - množení
27.05. 2015
2.66 kB čtenářů
Množení Jírovec červený
08.03. 2015
32.72 kB čtenářů
Japonský topol
09.09. 2014
4.78 kB čtenářů
Jeřáb muk - pěstování
28.07. 2014
12.62 kB čtenářů
Katalpa - schnutí větví
10.05. 2014
46.00 kB čtenářů
Paulovnie - kvetení
06.05. 2014
5.34 kB čtenářů
Albízia julibrissin summer chocolate
09.06. 2013
18.88 kB čtenářů
Co je to za strom?