Zahradnické nářadí pro řez dřevin - jak jej používat

Poslal(a) 28.07. 2010 09:26:45 (12978 čtenářů)

Bez dobrého nářadí nelze rostliny dobře řezat. Nářadí k řezu musí být kvalitní, ostré a pro určitou práci se musí použít určitý druh nářadí. Tupým nářadím se větve a výhony pohmoždí nebo polámou a zůstane rána otevřená pro zárodky chorob a baktérie, které pak začnou se svou ničivou činností. S dobrým ostrým nářadím se ostatně mnohem lépe pracuje.

Zahradnické nářadí pro řez dřevin (FISKARS)

Často se k řezu doporučují zahradnické nože, které jsou skutečně ideálním nářadím v rukou odborníka – dovedného zahradníka. Nůž umožňuje nejlepší řezy, ale v rukou amatéra se stává nebezpečným nástrojem. Přesto se bez nože někdy neobejdete – budete ho potřebovat k opravení řezných ran po pilce nebo k odstranění poškozených nebo polámaných větévek a výhonů. Vždy se vyplatí koupit kvalitní a solidní nářadí k řezu.

Jsou dva druhy zahradnických nůžek, a pokud to pro vás není příliš nákladné, kupte si od každého druhu jedny. Pro měkčí dřevo jsou vhodnější nůžky s dvěma ostřími (mají zobákovitý tvar), pro tvrdší dřevo jsou vhodnější nůžky s jedním řezajícím nožem a s protilehlou plochou – kovadlinkou. Nůžkami s kovadlinkou lze snadno přeštípnout i vázací provázky. Nežli nůžky koupíte, vyzkoušejte, zda vám dobře sedí v ruce. Nůžky mají být přizpůsobeny k zavěšení a mají být doplněny ochranným pouzdrem pro uložení v době, kdy se s nimi nepracuje. Pouzdro se má palcem snadno otevírat a zavírat. I když budete muset zaplatit o něco více, kupte kvalitní nářadí, nebudete litovat – kvalita se vyplatí. Zahradnické nůžky patří k nářadí, u kterého se nemá šetřit. Dobrými nůžkami lze stříhat větve až 2 cm tlusté. Rozhodně nepoužívejte takové nůžky na silnější větve, protože by se zničily. Pro silnější větve jsou určeny zvláštní robustní nůžky s delšími rukojeťmi, které umožňují použít větší sílu. Obvykle je však vhodnější odříznout silnější větve pilkou.

Je dobré opatřit si dvě různé pilky – jednu pro měkčí dřevo, která má zuby více vzdálené od sebe, a druhou pro tvrdší dřevo, která má jemnější a blíže k sobě postavené zuby. Existují i pilky se zuby na obou stranách (jedna strana se zuby pro měkčí dřevo, druhá strana pro tvrdší dřevo), ale z vlastní zkušenosti je nedoporučuji. Sousedící větve se totiž při řezání snadno poškodí druhou zubatou stranou pilky. Nejlepší jsou slabě zahnuté pilky (ocasky), které mají široké použití.

Pokud nechceme použít u vysokých stromů vysoký žebřík nebo vysoké schůdky, musíme se vybavit jiným nářadím k řezu - nůžkami upevněnými na horním konci dlouhé tyče a s níže umístěnou ovládací pákou. Nůžky na tyči umožňují práci z úrovně země a jsou potřebné jen pro zahrady s vysokými stromy.

Jakékoliv nařadí k řezu se musí udržovat zcela čisté, aby nedocházelo k přenosu chorob. Řezné čepele se mají podle potřeby vyčistit jemným smirkovým papírem, proti rezivění je otřete hadrem napuštěným kyselinoprostou vazelínou a občas je naostřete na olejovém brousku (broušení ostrých hran), případně svěřte broušení odborníkovi.

Pro stříhání živých plotů a velkých keřů nestačí zahradnické nůžky, jsou potřebné plotové nůžky. Dobře rozvažte, zda vystačíte s ručními plotovými nůžkami, nebo zda se vám vzhledem k délce živého plotu vyplatí nůžky s elektrickým motorem. Vyrábějí se i plotové nůžky s akumulátorem, které pracují bez přívodního elektrického kabelu. Elektrické nůžky uspoří mnoho ruční práce, musí se však pečlivě čistit a udržovat.

Zahradnické nářadí pro řez dřevin (BOSCH)

Ukázka části textu z knihy Řez - proč, kdy a jak, Donald Farthing
Nakladatelství Rebo Productions CZ, www.rebo.cz

Foto: www.fiskars.com a www.bosch.cz

Články: zahradnické nářadí

20.03. 2012
8.53 kB čtenářů
Zahradní centra - Čtyřlístek zahradní centrum s.r.o.
17.01. 2009
146.92 kB čtenářů
Buxus - zimostráz: rady pro pěstování (1)
30.11. 2011
8.25 kB čtenářů
Zahradní vozík - praktický „převozník“ odpadu
21.03. 2008
139.98 kB čtenářů
Pergoly - rozdělení pergol podle způsobů užití (2)
05.01. 2008
15.03 kB čtenářů
Leden v zahradě (1)
07.07. 2012
6.57 kB čtenářů
Encyklopedie zahradničení - významový slovník S-T
07.01. 2009
20.55 kB čtenářů
Leden v zahradě (3)
Diskusní fórum / Zahradní nářadí
10.11. 2014
3.06 kB čtenářů
Hrábě - jakou délku násady
04.11. 2013
3.55 kB čtenářů
Bazarové aku zastřihavací nůžky nestŕíhají
05.01. 2013
12.01 kB čtenářů
Oprava nářadí
12.07. 2012
59.46 kB čtenářů
Poradte jaké nářadí ?
10.11. 2011
7.64 kB čtenářů
Vysavač, nebo hrábě?
10.06. 2009
10.67 kB čtenářů
Vytrhávač plevele