Růže - v moři růží

Poslal(a) 06.06. 2012 12:13:29 (11909 čtenářů)

Květy růží vzbuzují úžas dokonalým tvarem, barvami i vůní. Zvláště v záhonech, kde jim dělají společnost trvalky, přitahují pozornost a sklízejí obdiv. Nejlepší odrůdy využitelné pro smíšená osázení nabízejí velkokvěté a záhonové růže. S výškou od 40 do 100 cm a neuvěřitelnou rozmanitostí květních barev se zástupci těchto skupin dobře kombinují s dalšími rostlinami.

Růže - v moři růží

Rozlišit velkokvěté a záhonové růže bylo před lety celkem jednoduché: velkokvěté růže byly poněkud vytáhlé a velmi náchylné k chorobám, dostaly však do vínku bohatě velkých květů. Začlenit je do zahrady bylo ovšem obtížné. Záhonové růže sice nebyly natolik atraktivní, zato však zdravější a rozkvétaly ve svazcích. To však dnes už neplatí. Nové velkokvěté růže jsou odolnější, houbové choroby se u nich vyskytují méně často. Tyčkovitý vzrůst se proměnil v keříkovitý a četné odrůdy už nenesou květy na stoncích jednotlivě, nýbrž rozkvétají jako záhonové růže v pohledných svazcích. Záhonové růže je naopak dostihují v kráse: většina novějších odrůd má velké květy, které si nezadají s květy velkokvětých růží. Nové odrůdy z obou skupin růží tak jsou dobrými týmovými hráči do smíšených záhonů.

Téměř neomezené jsou možnosti uplatnění. V malých osázeních lze jak záhonové, tak velkokvěté růže použít jednotlivě. Zástupce obou skupin také můžete dobře kombinovat. Pro dobré výškové odstupňování záhonu vysaďte velkokvěté růže, které zpravidla dorůstají výšky asi jednoho metru, do zadní části záhonu. Záhonové růže patří do popředí, zvláště odrůdy, které jsou vysoké jen asi 50 cm. Pokud chcete osázet záhon větší než 2 až 3 čtvereční metry, použijte růže v malých skupinách. Záhonové růže můžete k pokrytí půdy vysadit i plošně. Velkokvěté růže se pro plošné výsadby nehodí.

Růžím prospívá doprovod jiných rostlin. Pro dlouhodobá partnerství s růžemi jsou nejvhodnější trvalky. Nejlepším předpokladem pro harmonické soužití jsou stejné nároky růží i trvalek: slunné stanoviště a půda bohatá na živiny. Pak už je jen potřeba vybrat barvu, a v tom rozhoduje pouze váš vkus: romantické povahy například vyberou k pastelově zbarveným růžím doprovodné trvalky v růžové, světle modré, fialové nebo bílé. Pokud máte raději temperamentnější záhony, můžete kombinovat žlutě, oranžově nebo červeně kvetoucí růže s trvalkami v podobně ohnivých barvách. Ale pozor: zářivé barvy záhon opticky přiblíží a zahrada bude působit menší. Proto jsou intenzivní barvy vhodnější spíše do větších zahrad, zatímco v menších zahradách představují lepší volbu růže v pastelových barvách. Elegantně působí osázení v jedné barvě. Extravagantní fialový záhon můžete například vytvořit s velkokvětou růžíBlue Girl’, levandulí, šantou (Nepeta) a světle fialovou stračkou (Delphinium). Veselou atmosféru navodí kombinace medově žluté růžeSunny Sky’ se žlutě kvetoucími trvalkami, jako je řebříček (Achillea), krásnoočko (Coreopsis), třapatka (Rudbeckia), denivka (Hemerocallis) nebo pupalka (Oenothera).

Samou radostí z pestrých barev byste však neměli zapomenout na klidné póly v záhonu. Protože teprve decentní doprovod květy trvalek a růží pořádně rozzáří. Stálezelené tvarované dřeviny, jako zimostráz nebo tis, vnesou do osázení jasné tvary. Rozvolní ho stříhané koule, kužele, pyramidy, sloupy, kostky nebo do záhonu rozmístěné sošky zvířat.

Náš tip: Neomezujte se na jeden prvek, použijte ho v záhonu dvakrát nebo třikrát – díky opakování bude osázení více harmonické. To platí i pro okrasné trávy, které také poslouží jako zelený doprovod, ale působí lehčeji než tmavě zelené zimostrázové nebo tisové keře. Dochan (Pennisetum) nebo bezkolenec (Molinia) mají krásná květenství a skvělé podzimní zabarvení.

Perfektní kulisu pro růžové záhony představují stříhané živé ploty. Před elegantně tmavozeleným pozadím tvořeném tisem, cesmínou nebo ptačím zobem lépe vyniknou romantické barvy květů, jako růžová, světle žlutá, meruňková nebo bílá. Světlejší a přátelštější zelenou nabízí habr nebo javor babyka. Oba keře se dobře hodí do venkovských zahrad.

Využijete-li jako pozadí pro růže živý plot, nepodceňujte stín, který keře vrhají. Severní strana živého plotu je většinou tak stinná, že se u ní růžím nedaří. Růže by navíc neměly růst těsně u plotu: uctivá vzdálenost umožňuje přístup vzduchu, a zajišťuje tak rychlejší osychání listů po dešti. To je důležité pro prevenci houbových chorob.

Náš tip: Období květu růží můžete prodloužit odstraňováním uvadlých květů. A novou sílu do druhého květu rostlinám dodá dávka speciálního hnojiva pro růže po prvním květu.
11 článků v tomto tématu
03.10. 2016
304 čtenářů
Rosa 'Bengali'® - růže polyantka
Bengali® je poměrně velkokvětá růže ze skupiny floribunda/polyantka od Kordese. Její barva je sytě oranžová v poupatech, měkce oranžová s lososovým nádechem po rozevření a slabě narůžovělá
04.09. 2016
607 čtenářů
Rosa 'Westzeit' - růže keřová
Westzeit® je další z nových fantastických odrůd růží z Německa. Byla uvedena na trh v roce 2004 a nese sytě oranžovou barvu a nové listy s tmavě vínovým přelivem. Tato kombinace je v zahradě
24.08. 2016
933 čtenářů
Pravidla řezu růží
Řez patří mezi nejdůležitější činnosti zahradníka, který očekává od svých rostlin květiny, dlouhodobé kvetení a zdravou rostlinu. Ne všechny druhy růží se však stříhají stejně,
01.07. 2016
3.04 kB čtenářů
Rosa 'Crown Princess Margareta' - růže zahradní
Elegantní keřová růže ze skupiny anglických růží. Dosahuje výšky 100 až 150 cm, úhledně plný květ meruňkovo oranžové barvy, s výraznou ovocnou vůní.
01.07. 2016
2.76 kB čtenářů
Rosa 'Claire Austin' - růže zahradní
Popínavá růže ze skupiny anglických růží. Keř vysoký 250 až 350 cm, velké květy krémově bílé barvy, hustě uzavřený květ, s velmi výraznou vůní vanilky, remontantní.
01.07. 2016
2.57 kB čtenářů
Rosa 'Pejamblu' - růže polyantka
Pejamblu (Blue for You®) je moderní floribunda / polyantka růže pocházející z Anglie. Vyšlechtil ji v roce 2000 Peter James a představena byla poprvé v roce 2007. Patří k dalším prozatím
01.07. 2016
2.29 kB čtenářů
Rosa 'Rhapsody in Blue' - růže polyantka
Růže Frantasia (Rhapsody in Blue®) je prvním velkým úspěchem při šlechtění modrých růží. O typicky modré barvě zatím můžeme jenom snít, ale tato odrůda přinesla průlom, neboť nabídla
31.03. 2016
3.90 kB čtenářů
Výsadby růží
Růže můžete vysazovat během celého roku, ale záleží na tom, zda jsou kontejnerované nebo jsou prostokořenné. Bez kořenového balu se mohou vysazovat od října až do května, kromě měsíců,
03.03. 2016
4.71 kB čtenářů
Kombinace růží s jinými trvalkami
Růže se mohou v zahradě pěstovat samostatně jako solitérní rostliny v trávníku, popínavé druhy na pergole nebo jiné vhodné konstrukci, trelážích nebo jako stromečková forma v předzahrádce.
12.02. 2016
4.91 kB čtenářů
Péče o růže
Pokud se rozhodnete pro pěstování růží v zahradě, nepůjde to bez základní péče, jako jsou řez, zálivka, ochrana před zimou, ochrana před chorobami a škůdci a hnojení.
26.07. 2015
6.81 kB čtenářů
Růže v zahradě
Růží si všímáme, až když ucítíme jejich vůni a reálně je vidíme kvést. Péči však vyžadují již od časného jara až do pozdní zimy. Jsou stále oblíbené, i když už ne v takovém
Diskusní fórum / Růže
12.10. 2016
212 čtenářů
Růže - množení růží
25.09. 2016
283 čtenářů
Růže - nádor na kmínku
30.07. 2016
966 čtenářů
Pokryvné růže - odrůdy
17.10. 2014
6.88 kB čtenářů
Růže - podzimní doporučení
22.07. 2013
4.95 kB čtenářů
Růže Liparfum - máte také někdo?
17.04. 2013
10.01 kB čtenářů
Růže - jaké jsou nejoblíbenější?
25.02. 2015
34.19 kB čtenářů
Růže - jak vypěstovat růže ze semínek
16.09. 2016
14.90 kB čtenářů
Pnoucí růže
07.10. 2012
12.68 kB čtenářů
Růže 'Louise Odier' - Rosa
03.05. 2012
11.38 kB čtenářů
Růže - jak poznat planý výhon
02.05. 2012
8.60 kB čtenářů
Růže - chloróza růží