Soutěže se zahradní tématikou o zajímavé ceny

Do 30. 10. 2016 soutěž o 3 knihy Biodynamické zahradničení od Euromedia Group k.s
Do 27. 11. 2016 soutěž o 3 knihy Jednoduché aranžování květin od Euromedia Group k.s

Pomologie ovoce - jádroviny

Pomologie ovoce - jádroviny
Jádroviny
Předkládáme Vám publikaci, která si klade za cíl nejenom přinést pouhý výčet odrůd, které můžete na svých zahradách nebo v sadech pěstovat, ale zároveň pomoci s výběrem odrůdy do konkrétních podmínek a také seznámit čtenáře alespoň se základy, bez nichž není možno dosáhnout výraznějšího úspěchu při pěstování ovocných dřevin.

Rostliny: Kalmia latifolia 'Carousel' - mamota širokolistá

Kalmia latifolia 'Carousel' - mamota širokolistá
Také máte slabost pro něco, co ostatní znají málo či dokonce vůbec? My jsme si vzali pod patronát mamotu širokolistou. Tento vřesovištní keř patří k nejkrásnějším kvetoucím stálezeleným keřům našeho klimatu. Pochází z jihovýchodních oblastí USA a výše položených částí Asie, kde se vyskytuje jako hojný podrost vyšších stromů. Existuje již mnoho kultivarů různě kombinujících červenou, bílou, růžovou či vínovou barvu. Na samotném kvetení je ale nejpůsobivější, když trs květů je z poloviny ještě v poupatech, která mají většinou odlišnou barvu než samotné květy. Vykvétá ke konci května až v červnu, čímž prodlouží jarní kvetení vřesovištních záhonů s rododendrony a azalkami.

Rostliny: Leucothoe 'Lipsbolwi' - leukotoe

Leucothoe 'Lipsbolwi' - leukotoe
Leukotoe už nějakou dobu patří k mým nejoblíbenějším stálezeleným rostlinám. Jsou to nízké keře z různých koutů světa (Madagaskar, Himaláje, Severní i Jižní Amerika, Japonsko), které kromě krásy lesklých listů, jež na zimu červenají, zdobí i minimální nároky na péči a hlavně výborná mrazuvzdornost.

Svět růží

Svět růží
Kniha Svět růží představuje u nás z hlediska literatury o růžích ojedinělé dílo. Výběru více než 300 položek byla věnována velká pozornost, aby představil to podstatné ze světa růží. Růže velkokvěté, mnohokvěté, sadové, anglické, pokryvné, miniaturní, pnoucí. Čtenář encyklopedie se jistě rád seznámí s původními botanickými druhy a rugosa hybridy.

Rostliny: Rosa canina - růže šípková

Rosa canina - růže šípková
Čeleď: růžovité (Rosaceae)
Lidové názvy: šípek, planá růže, divoká růže, trnová růže
Slovenský název: ruža šípová Anglický název: Dog rose
Německý název: Hunds-Rose, Hagrose, Hundsrose
Popis: Je to bohatě větvený, až 3 m vysoký keř s prutovitými větvemi a s ostrými hákovitě zahnutými ostny. Střídavé lichozpeřené listy mají dvě až tři jařma a úzce zašpičatělé palisty téměř po celé délce srostlé řapíkem. Jednotlivé lístky jsou lysé, na okraji ostře pilovité, naspodu také s drobnými trny. Velké pětičetné květy vyrůstají jednotlivě nebo v chudých vrcholičnatých květenstvích na konci větví. Mají baňkovitou češuli, v níž je velký počet drobných pestíků. Na češuli je pět kališních cípů, z nichž alespoň některé jsou dělené. Pravidelná koruna má v průměru až 6 cm a je tvořena volnými, brzy opadavými dvoulaločnými plátky růžové až bílé barvy. Po oplození češule dužnatí a mění se v nepravý vejčitý plod zvaný šípek (ve skutečnosti souplodí nažek), na jehož vnitřních stěnách, pokrytých ostrými tvrdými chloupky, je velký počet drobných nažek.

Rostliny: Capsicum annuum - paprika setá

Capsicum annuum - paprika setá
Další názvy: paprika dlouhá, paprika roční, pepřika dlouhá
Synonyma: Capsicum abyssinicum, Capsicum angulosum, Capsicum annuum f. chlorocarpum, Capsicum annuum f. erectum, Capsicum annuum f. leucocarpum, Capsicum annuum f. luteum, Capsicum annuum f. nigrum, Capsicum annuum f. pendulum, Capsicum annuum f. violaceum, Capsicum annuum subsp. microcarpon
Slovenský název: paprika koreninová, paprika ročná
Německý název: Gewürzpaprika
Anglický název: Sweet Pepper, Bell Pepper, Cayenne Pepper, Chile Pepper, Chili Pepper, Chilli Pepper, Paprika
Čeleď: Solanaceae - lilkovité

Rostliny: Kniphofia 'Red Rocket' - mnohokvět

Kniphofia 'Red Rocket' - mnohokvět
Mnohokvět s názvem Red Rocket pochází z Holandska a je následníkem starší odrůdy Nancy’s Red, oproti které má dřívější kvetení, které trvá až 3 měsíce, je zdravější, bohatší a roste rychleji. Květenství jsou stěsnané, vrcholové hrozny, složené z úzkých trubiček korálově červené barvy. Nejsou tak robustní jako u vyšších odrůd typu Alcazar, ale trsy nabídnou větší množství stonků s květy až do září.

Rostliny: Amelanchier canadensis 'Glennform' - muchovník kanadský

Amelanchier canadensis 'Glennform' - muchovník kanadský
Muchovník a všechny jeho druhy patří k populárním znovuobjeveným jedlým rostlinám, jež si získávají zpět své příznivce nejenom z řad nadšenců zdravé výživy ale i ekologů. Jedná se totiž o dobře rostoucí dřevinu, jež svým bohatým kořenovým systémem zabraňuje erozi a roste bezproblémově bez požadavků na umělé hnojení i v těžkých, jílovitých půdách, kde se málokteré dřevině daří.

Jak pěstovat chilli

Jak pěstovat chilli
Tato kniha vysvětluje všechno, co potřebuje pěstitel chilli vědět bez ohledu na to, zda má předchozí zkušenosti s pěstováním rostlin, či nikoliv.

Rostliny: Capsicum baccatum - paprika křídlatá

Capsicum baccatum - paprika křídlatá
Paprika křídlatá (Capsicum baccatum), nazývaná též paprika peruánská je druh chilli papričky, která je původem z Jižní Ameriky, kde se jí říká ají a kde patří k nejčastěji pěstovaným papričkám. Nejznámějším kultivarem je 'Ají Amarillo'. Všechny odrůdy mají charakteristickou kouřovou, ovocnou příchuť a jejich pálivost se pohybuje od 3000 do 100 000 Scovilleových jednotek pálivosti (SHU).