Dalp: Odnožování žumary nízké

Dobrý den,
někde jsem se dočetl, že žumaru nízkou (Chamaerops Humilis, tuším) lze množit z postranních výhonků při kořenech.
Nějak se mi to ale nedaří, odnož mám v kelímku s trochou vody a čekám, kdy začnou vyrůstat nějaké kořeny, abych mohl
provést zasazení do země, ale už uplynul téměř půlrok a stále nic. Mohl by mi, prosím, někdo zkušenější poradit?
facebook: Odpověď PP S odnoží bych vyčkal až bude mít vlastní kořínky,pak teprve oddělit a zasadit.

Odpověď RK: Zjednodušeně řečeno, jak píše PP. Žumara se primárně množí semeny, množení odnožemi je nejen pomalé, ale i náročné a následně dceřinná rostlina se potom několik let zotavuje. Bazální odnož u žumary je hodně na pevno fixovaná kmenem k matečnici a potřeba, aby měla vlastní kořeny. Pak je možné jo od matečnice vyříznout, což ovšem bývá další problém, neboť zpravidla má matečnice v místě řezu mnoho kořenů, takže je zapotřebí narušit a uříznout i část kořenového balu matečnice. Pokud má odnož nějaké kořeny, chytí se, ale první 2-3 roky bude růst natolik pomalý, že se vyplatí vypěstovat si ty semenáčky, které odnože za 3-4 roky přerostou.

Odpověď JH:  Také jsem zkoušel odnože... nechytla se ani jedna... a od té doby mi žádné neudělala...

Odpověď JB: Jde to ale velmi špatně, i ze semen to není extra rychlé, doporučuji koupit si rovnou menší rostlinku, není to extra drahé.

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Dalp: Zdravím a děkuji za všechny odpovědi. 
Nešlo mi ani tak o samotné množení, jako spíše o "záchranu" starší rostliny prostřednictvím její odnože, když ta původní vypěstovaná z "pecky" po přesazení uhynula. Odnož bohužel vlastní kořeny ještě neměla.
Další informace v článcích o rostlinách
Chamaerops humilis - žumara nízká (SVĚT PALEM) Chamaerops humilis - žumara nízká
Žumara nízká (palma nana) je další venkovní mrazuvzdorná palma určená zejména pro přímou výsadbu. Své jméno dostala dle typického vzrůstu (chamai – nízký, rhops – křoví). Na rozdíl od žumary ztepilé vytváří od mládí každoročně nové přírůstky …
Svět palem | 14.03. 2008
Chamaerops humilis - žumara nízká  (EXOTICKÁ ZAHRADA) Chamaerops humilis - žumara nízká
Rod Chamaerops Tento monotypický rod s druhem Chamaerops humilis a českým jménem žumara nízká se vyznačuje výraznou vazbou na Evropu. Roste nejčastěji trsovitě a nepřesahuje výšku 2 m, ale vyskytují se i formy s jednotlivými vyššími kmínky. Listy jsou dlanité …