YOS: Od sousedky jsem si vzala jednu 'brambůrku' a teď jich mám na rozdávání. Toto je úroda z 1 m2. Jednu jsem umyla, postrouhala a orestovala ve woku. Ochutila solí s bylinkama a moc jsem si pochutnala.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Slunečnice topinambur, chutná zelenina (Helianthus tuberosus)
Slunečnice topinambur, chutná zelenina (Helianthus tuberosus)
cz
Slunečnice topinambur, plody březen (Helianthus tuberosus)
Slunečnice topinambur, plody březen (Helianthus tuberosus)
Ing. Miloš Krump: Slunečnice topinambur - Helianthus tuberosus
Synonyma: Helianthus tomentosus, Helianthus tuberosus var. subcanescens
Další názvy: topinambur hlíznatý

Helianthus tuberosus je vytrvalá asi 50 až 250 cm vysoká rostlina z čeledi Asteraceae s hlízovitým oddenkem a přímou, lysou nebo drsně chlupatou, v horní části větvenou lodyhou. Listy jsou většinou vstřícné, vejčité, zúžené v křídlatý řapík, hrubě pilovité, zašpičatělé, na líci drsné, na rubu bělavé plstnaté.
Žluté terčovité květy se vytvářejí v září až říjnu.

Hlízy Helianthus tuberosus jsou většinou nepravidelné, vyznačují se bílou nebo červenou slupkou. Obsahují asi 13 až 20 % inulínu, fruktózy a glukózy, dále obsahují 7 % dusíkatých látek a 1 % vlákniny.

Topinambur je rostlina s poměrně delší vegetační dobou, je nenáročná na půdu. Pěstuje se zejména pro své hlízy, jež mají vysoký obsah inulínu.

Z hlediska pěstování vyžaduje chladnější, vlhčí i sušší klima. Hlízy mají vysokou odolnost vůči mrazu, snesou až - 30 °C.

Využití topinamburu:
- zeleninové saláty
- dia sladidlo, krystalická fruktóza
- cukrářství, pekařství
- krmivo pro hospodářská zvířata
- bioetanol

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
Další informace v článcích o rostlinách
Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur
Topinambur: zelenina nejen pro diabetiky K pěstování topinamburů nepotřebujete mnoho: stačí kus slunného pozemku s běžnou zahradní zeminou. Najdete- li jim místo na zahradě, pamatujte na to, že topinambury jsou náchylné k bujení a potřebují místo. Proto jim postavte …