Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, měl jsem (mám) na skalce velice rozrostlou tařici, kterou jsem v záchvatu jarního úklidu radikálně sestřihl.. Pořád čekám, že začne obrážet a ona pořád nic... Že mi letos už nepokvete s tím počítám, ale ona se netváří ani, že by chtěla obrazit! Udělal jsem s tím sestřihem pitomost a mám si shánět novou tařici? Děkuji!! V
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
janko39: Na lamentování po sestřihu tařice je ještě brzy - radím vyčkat. Zkuste se pečlivě podívat pod sestříhanými rostlinami, jestli tam neklíčí nějaké semenáčky. V případě,že staré rostliny neobrazí a semenáčky nebudou, sežeňte si semena od známých, nebo možná i v semenářstvích.
Sampac: Nevěřím, že by se pod tařicí nenašlo alespoň tisíc semenáčků - to by byl první případ, co znám. Tařici, a zvláště hodně starou, se skutečně nevyplatí sestříhávat, je lepší nahradit novou. Sestříhaná sice obvykle obrazí, ale už to není ono. Pěstuji ji maximálně 2 roky, mezitím vyberu pár semenáčků, nechám je první rok ukázat květ (mám 2 barvy, tak abych měla obě) a na podzim vyberu tu starou a nasadím mladé. Lépe drží tvar - nepřesahují kam nemají a proto nemusím sestříhávat.lol
skalka: Pokud vám tařice neobrazila - tak jedna rada pro příště - jak to dělám já. Po odkvětu seříznu rostlinu asi tak o jednu třetinu a pro jistotu dám do kelímku zakořenit několik vrcholových řízků. Řízkovat lze v červenci až srpnu, zakoření bezproblémově i bez stimulátoru a na jaře jsou připraveny k vysazení. smile
Další informace v článcích o rostlinách
Alyssum saxatile ´Compactum Gold Bullet´ - tařice skalní Alyssum saxatile ´Compactum Gold Bullet´ - tařice skalní
Novější selekce oblíbené skalničky, květy jasně žluté. Vyloženě suchomilná rostlina vhodná pro skalky, suché zídky a koryta …
Alyssum montanum 'Luna' - tařice horská Alyssum montanum 'Luna' - tařice horská
Výška: 10 cm Květ:žlutý, IV. - V. Nový velmi pěkný kultivar kobercového vzrůstu a kvetoucí zářivě žlutými květy. Prospívá na slunečném stanovišti, v sušší propustné zemině. Je vhodná pro záhony, skalky, mezi kameny a do kamenných koryt …
Alyssum Alyssum saxatile L. - tařice
Patří mezi nenáročné rostliny a bývá opravdovou ozdobou jarní skalky. Hustý, někdy částečně převislý trs podlouhlých, šedozelených listů dorůstá kolem 30 cm. Kvete velmi bohatě v dubnu a květnu …
Architektura zahrady | 28.11. 2001
Alyssum montanum - tařice horská Alyssum montanum - tařice horská
Bohatě kvetoucí skalnička, květy jasně žluté. Vyloženě suchomilná rostlina vhodná pro skalky, suché zídky a koryta. Rostlina pochází z Evropy a Orientu. Tvoří polštářovité porosty se vzpřímeným rozvětveným květenstvím. Květy jasně žluté, listy kopisťovité …
Alyssum saxatile - tařice Alyssum saxatile - tařice
Nízký, poléhavý polokeř hustě porostlý šedavě zelenými chlupatými a polostálezelenými listy se v květnu pokryje drobnými, svítivě žlutými květy. Tařice tvoří kompaktní splývavé trsy výšky 15 až 40 cm, tvořící husté porosty …
HomeDeco SMP a.s. | 22.07. 2007