bala: Líbí se mi tropické a subtrop. rostliny v našich zahradách,proto jsem si pořídila zimovzdornou palmu Trachycarpus fortunei a opuncii. Dostala jsem i brachychiton, ovšem ten v našich podmínkách nepřezimuje, což je velká škoda, protože je to nádherný strom, jehož kmen má tvar lahve.
cz
Brachychiton - vzrostlý strom
Brachychiton - vzrostlý strom
cz
Trop. a subtrop. rost. brachychiton 2010
cz
cz
Trop. a subtrop. rostliny zimovzd. opuncie 2010
Trop. a subtrop. rostliny zimovzd. opuncie 2010
cz
Trop. a subtrop. rostliny zimovzdorná palma 2010
Trop. a subtrop. rostliny zimovzdorná palma 2010
bala: Mám jej druhým rokem, zatím mi roste, zalévám jej mírně jak v létě tak v zimě....jen ho musím alespoň dvakrát za rok přesadit, jelikož se jeho kořeny velmi rychle zvětšují....v létě je pod stromem v polostínu, v zimě je v pokoji s teplotou okolo 17 stupňů...zatím je to nenáročný stromek.
Editoval bala (19.11. 2010 21:08:44)
YOS:

Lahváček napsal(a):

Dobry den, jak jste nakonec vyresila situaci s brachychitony? Tyto rostliny me velmi zaujaly, akorat je pestuji v byte, tak mi snad neumrou....ceka je se mnou prvni zima... smile

Mám semínka Brachychitonu pupulneus ze Šanělska. Nevíte jak se sázejí, musejí se stratifikovat, i když tyto jsou zřejmě dosti zralé. Tento strom však neměl kmen jaké láhev a jmenuje se Brachychiton topolovitý.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Brachychiton pupulneus - brachychiton topolovitý
Brachychiton pupulneus - brachychiton topolovitý
bala: Já mám Brachychiton rupestris....jak se sázejí to nevím, já jej dostala již zasazený, asi 30 cm vysoký...můžu se však zeptat, jak se sází, paní, co mi ho dala, si jej zasadila sama, přivezla si semínka z dovolené...
YOS:

bala napsal(a):

Já mám brachychiton rupestris....jak se sázejí to nevím, já jej dostala již zasazený, asi 30 cm vysoký...můžu se však zeptat, jak se sází, paní, co mi ho dala, si jej zasadila sama, přivezla si semínka z dovolené...

Ahoj Bala,
děkuji za ochotu. Budu ráda, když budu přesně vědět jak, nemuím experimentovt. smile  Srdečně zdravím.

YOS:

YOS napsal(a):

Děkuji za radu. YOS

Ještě jednou. Jsem trochu ve stresu a v té rychlosti jsem zapomněla pochválit jak jsou rostlinky pěkné. Přeji, aby jste z nich měla radost. YOS

Lahváček:

YOS napsal(a):

Lahváček napsal(a):

Dobry den, jak jste nakonec vyresila situaci s brachychitony? Tyto rostliny me velmi zaujaly, akorat je pestuji v byte, tak mi snad neumrou....ceka je se mnou prvni zima... :)

Mám semínka Brachychitonu pupulneus ze Šanělska. Nevíte jak se sázejí, musejí se stratifikovat, i když tyto jsou zřejmě dosti zralé. Tento strom však neměl kmen jaké láhev a jmenuje se Brachychiton topolovitý.

Dekuji za odpovedi a diskusi :-) Potesilo me, ze se tu toho dost deje :-) Jsem tu nova a cekala jsem nejake maily... a ono je to tady...
Mam take Brachychiton rupestris s pomerne dlouhym stihlym kminkem, uz jsem ho ustrihla a rizky zkusila zakorenit, zatim se nic nedeje, tak uvidim, jak dobre se chytaji. Treba se neco stane na jare :-)

Zkousela jsem jej take vypestovat ze seminek sehnanych na aukru a z peti se nechytlo ani jedno... bud jsem postupovala spatne, nebo seminka nebyla zrovna akcni...

Pak jsem jeste sehnala nekolik asi 10cm vysokych Brachychitonu acerifolius myslim, maji krasne dole ztloustly kminek/ koren, ktery se roztodivne zataci. Listy maji ruzne, jednotlive exemplare a taktez kazda rstlina ma na sobe vice tvaru listu.. Chystam se z nich pestovat bonsaje. Z publikace J. Gratiase a z internetu jsem vycetla, ze je dobre je velmi casto (po 3 mesich) presazovat a sazet blizko sebe zamerne nakrivo a ztloustlou casti pod zem, protoze pod zemi prave tloustne, nad zemi uz pry mene. Take jsem je strihala a jeden ze dvou vyhonku ( jen cca 5-7 cm dlouhy ) se chytil!
Ted jsem je tedy presadila, tak doufam, ze to zvladnou, jsou to pry nezmari...

Nemate nekdo tip, kde koupit kvalitni semena B. rupestris?

Dekuji a preji pekny den a at kyticky rostou!

Lahvacek

janko39: Pro lepší představu zmíněného stromu přikládám obrázek květu Brachychiton populneus z ostrova Zakynthos, fotografováno zač.června 2008. Byl to vzrostlý strom, vysoký asi 6m, neměl zduřelý kmen.Tobolky, zřejmě z předchozího roku, byly prázdné.
cz
Brachychiton topolový (Brachychiton populneus)
Brachychiton topolový (Brachychiton populneus)
YOS:

janko39 napsal(a):

Pro lepší představu zmíněného stromu přikládám obrázek květu Brachychiton populneus z ostrova Zakynthos, fotografováno zač.června 2008. Byl to vzrostlý strom, vysoký asi 6m, neměl zduřelý kmen.Tobolky, zřejmě z předchozího roku, byly prázdné.

Ahoj Janko,
ty květy jsou nááádherné. Já jsem měla štěstí zrovna na zralé plody. Jsem ráda, že jsem tyto květy mohla
vidět, alespoň na Tvé fotografii. Moc krásná fotografie. Zdraví YOS.

YOS:

Lahváček napsal(a):

YOS napsal(a):

Lahváček napsal(a):

Dobry den, jak jste nakonec vyresila situaci s brachychitony? Tyto rostliny me velmi zaujaly, akorat je pestuji v byte, tak mi snad neumrou....ceka je se mnou prvni zima... smile

Dekuji za odpovedi a diskusi :-) Potesilo me, ze se tu toho dost deje :-) Jsem tu nova a cekala jsem nejake maily... a ono je to tady...
Mam take Brachychiton rupestris s pomerne dlouhym stihlym kminkem, uz jsem ho ustrihla a rizky zkusila zakorenit, zatim se nic nedeje, tak uvidim, jak dobre se chytaji. Treba se neco stane na jare :-)

Zkousela jsem jej take vypestovat ze seminek sehnanych na aukru a z peti se nechytlo ani jedno... bud jsem postupovala spatne, nebo seminka nebyla zrovna akcni...

Pak jsem jeste sehnala nekolik asi 10cm vysokych Brachychitonu acerifolius myslim, maji krasne dole ztloustly kminek/ koren, ktery se roztodivne zataci. Listy maji ruzne, jednotlive exemplare a taktez kazda rstlina ma na sobe vice tvaru listu.. Chystam se z nich pestovat bonsaje. Z publikace J. Gratiase a z internetu jsem vycetla, ze je dobre je velmi casto (po 3 mesich) presazovat a sazet blizko sebe zamerne nakrivo a ztloustlou casti pod zem, protoze pod zemi prave tloustne, nad zemi uz pry mene. Take jsem je strihala a jeden ze dvou vyhonku ( jen cca 5-7 cm dlouhy ) se chytil!
Ted jsem je tedy presadila, tak doufam, ze to zvladnou, jsou to pry nezmari...

Nemate nekdo tip, kde koupit kvalitni semena B. rupestris?

Dekuji a preji pekny den a at kyticky rostou!

Lahvacek

Teda Lahváčku, Ty máš teda trpělivost, gratuluji. Asi se řídíš heslem 'Trpělivost přináší růže'. Přeji, aby Brachychitony rostly a sehnala semínka B.rupestris. Já nemám tušení, kde je koupit. Zdraví YOS.