Andrlin: Tomel japonský - nemoc, neroste

Dobrý den,
Jednou jsem našla pecku Kaki a zkusila dat do země, chytilo se. Už jednou ale ve výšce asi 10 cm jako by odspodu začalo odumírat,drevnatet, nerostlo. Už jsem ho chtěla vyhodit, ale všimla jsem si, že nahoře se vyrazila jakoby vedlejší větvička, ale roste krásně nahoru, listy velké, zase se dařilo. ALE! Možná měsíc i víc nazpět se opět zarazilo, neroste a lišty na koncích hnědnou, osychaji. Zálivka stále přiměřená, jakmzacne uem prosychat, zálohu, občas hnojivo s guanem, hluboký květináč, asi 20cm, a na okně směr západ. Jediné co jsem udělala, zlomené dvě větvičky buxusu jsem pichla na podzim na kraj, jestli se chytnou. Chytily, tak jestli se tam teď kořeny nedusi?! Myslíte, že by stačilo přesadit? Co roubování? Tisicere díky za odpověd, pomoc!!!!
cz
Tomel japonský (Diospyros kaki)
Tomel japonský (Diospyros kaki)
facebook: Odpověď RK: Tomel japonský (Diospyros kaki) spolu s kavkazským (Diospyros. lotus) a viržinským (Diospyros virginiana) jsou u nás čím dál více rozšířené dřeviny, kterým se u nás začíná dosti dobře dařit. Tomel kavkazský a viržinský jsou ve všech polohách zcela mrazuvzdorné (při normální zimě), pakliže jim vyzraje dřevo. Tomel japonský je mrazuvzdorný, dle odrůdy do -14 až -22°C a plody dozrávají v nejteplejších polohách v listopadu, pokud se kříží s tomelem viržinským (odrůdy Rossijanka a Nikitskaja Bordovaja), je až o měsíc rannější, o 4°C mrazuvzdornější a u nás zcela prosperující. Pokud se tento kříženec kříží ještě jednou s tomelem japonským ((Diospyros kaki x Diospyros virginiana) x Diospyros kaki), jako jsou např. odrůdy Gora Goverla, Gora Roman Kosh a Gora Rogers, má dostatečně velké a kvalitní plody a přitom dostatečnou mrazuvzdornost. My pěstujeme na Domažlicku ve 460 metrech všechny 3 druhy a jejich křížence v cca 15 odrůdách, loni jsme sklidili zrající plody D. kaki "Tipo" a i když přišly první mrazy k -5 "už" v říjnu a plody jsme museli sklidit ještě zelené, doma "na jablkách" všechny dozrály. Jsou zde však mírné zimy a tak si můžeme dovolit pěstovat D. kaki volně venku jako třeba na Břeclavsku, severozápadním Polabí nebo v centru Prahy. Mimochodem na Břeclavsku a Hodonínsku a samozřejmě i Slovensku už začíná být kaki běžné, jako broskve :-).

Co se týče dotazu, tak semenáče Diospyros kaki u nás skutečně rostou pomalu. Teorie tvrdí, že semenáč v květináči má problém naleznout správnou mykorhizní houbu nutnou pro prosperitu stromu. Pokud nebydlíte přímo v horských polohách, doporučil bych semenáč vysadit rovnou do země, kde je mnohem větší šance na ujmutí přirozené mykorhizy, případně udělat pokus s přípravkem Symbivit. Zajímavé je, že jiné kaki (lotus a virginiana) a kaki na nich naroubované, v květináči netrpí. Zpravidla se totiž roubuje právě na lotus, nebo na virginianu.

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Andrlin: Dobrý den,
Velice děkuji za Vaši vyčerpávající odpověď! V tuto chvíli mám asi problém určit přesný druh. V obchodě jsem si koupila "Kaki" a v jednom byla pecka.... Pokud bych vycházela z toho,  že to bude Tomel Japonsky, tak buď tedy presadit: jakou použít zeminu, spolu tedy s přípravkem Symbivit a kdy tak ucinit? Anebo vysadit ven: bydlime na Kamenné u Příbrami cca 500 mnm a zima zrovna mírná není (ač v posledních letech celkově zima není taková, přeci jen některé dny sletnou teploty vyjimecne až k -20 až -30), navíc zdejší půda je hodně tvrda, kamenitá, což by se dalo jistě vyřešit řádným prokyprenim a poskytnutím správně zeminy. Pokud i toto jsou podmínky pro pokusné vysazení ven, kdy tak učinit, jaké vybrat místo a jakou zeminu poskytnout?
Omlouvam se za toliko otazek, ale když už se mi pecka ujala, ráda bych tomu dala šanci. Ještě mě napadá, kdy případně roubovat a tedy nejlépe některou z odrůdy t.kavkazského či virzinskeho?
Pokusím se přidat fotky současného stavu.
Opětovně srdečné díky vám!
Andrea Přibylová
Další informace v článcích o rostlinách
Diospyros kaki - tomel japonský Diospyros kaki - tomel japonský
Exotický tomel Tomel japonský (Diospyros kaki, Thunb.) je jeden ze zástupců početného rodu tomelů (Diospyros). Tomely jsou vždyzelené nebo i opadavé listnaté tropické dřeviny z čeledi ebenovitých (Ebenaceae). Tomel japonský má svůj původ v Číně …
Osiva-semena.cz | 06.01. 2012