Gwaenardell: Minulý rok jsme byli na dovolené v Řecku, na jednom ostrově. Domů jsme si přivezli semínka - taková flekatá klíšťata. Kamarádka mi prozradila, co to je za rostlinu, ale já to samozřejmě hned zapomněla. Klíšťata jsem nechala vyklíčit a už jsou v květináči, rostou velice rychle, každý den o píď, už jim roste druhé patro listů.
Keř jsem chválabohu vyfotila, proto se ptám, jak že se to kruci jmenuje a jestli to má šanci na přežití v našem podnebí (co vím, tak několik lidí má na zahradě durman a také jim drží)
Foto zde: .jpg?year=2010&month=03&day=3110&a=4#89383650
a .jpg?year=2010&month=03&day=3110&a=4#89383651
Jak bych se o to měla starat, aby to takhle nezdivočelo a mělo to aspoň trochu snesitelnou velikost? Jakou by to chtělo půdu, stačí klasická zemina pro pokojové rostliny, která tomu zatím evidentně svědčí?

A ještě jeden dotaz... Chtěli bychom si přivézt ještě ibišek jedlý, ale máme stejný problém, jako u tohohle - nevíme, jestli to přežije, natož, jestli by měl plody. A jak se dá dovézt, jestli nějaká semínka, nebo řízky.
Moc vám děkuji za odpovědi na tenhle vyčerpávající dotaz
janko39: Skočec - Ricinus roste na řeckých ostrovech jako keř, nebo i stromek,je tam tedy trvalkou. U nás pouze jako letnička - občas bývá používán jako dominanta v letničkových záhonech ve městech. POZOR - je velmi jedovatý, jeho jed patří mezi nejnebezpečnější. Olej z jeho semen je známé, velmi razantní projimadlo - ricinový olej. Protože je velmi hustý a odolává smytí vodou, bývá užíván jako přísada do mazacích olejů v průmyslu.
Ibišek jedlý se rovněž pěstuje v subtropických zemích - jeho plody jsou známé jako "okra",v Řecku je přidávají do zeleninových salátů. Semena,nebo řízky snad v některé botanické zahradě,nebo v zahradnictví Kruh.
Další informace v článcích o rostlinách
Ricinus communis - skočec obecný Ricinus communis 'Impala' - skočec obecný
Vzrůstný, rychlerostoucí, vzpřímený choulostivý polokeř (či keř), pěstovaný jako polootužilá letnička nebo jako skleníková rostlina s nápadným olistěním. Jeho velké, dlanitě laločnaté listy jsou červenavě purpurové a až 25 cm široké …
Ricinus communis - skočec obecný Ricinus communis - skočec obecný
Skočec je mohutného vzrůstu, dosahuje výšky až 4 m. Hlavním estetickým účinkem je habitus a plody rostliny. Vynikající rostlina pro zakrytí nevzhledných zákoutí a různých staveb …
Miloš Krump | 07.01. 2012
Ricinus communis - skočec obecný Ricinus - skočec
Jméno tohoto rodu vzniklo z latinského slova ricinus – klíště, semena se nápadně podobají tomuto obtížnému hmyzu. Rozšíření Tento rod zahrnuje pouze jeden druh Ricinus communis, který se od pradávna pěstuje jako užitková rostlina pro olej obsažený v semenech …
Computer Press, a.s. | 06.04. 2008