Andrlin: Tomel japonský - pěstování

Dobrý den,
Zhruba dva roky zpět jsem v kaki z marketu našla semínko, zasadila a dnes je z něho cca 50 cm proutek v květináči na okně. Vždy jen na konci se drží listy, jednou za čas se růst zastaví a snaha byla i o další výhon větvičky do strany. Prosím o radu, co s ním dál? Mám šanci z něho vypěstovat i plodící stromek? Četla jsem, pokud bych ho chtěla mít jen venku, zasadit, musela bych roubovat s tomelem virginnským - mám to riskovat a jakým způsobem? Nebo ho mám nechat v květináči a na zimu dávat dovnitr? Jakou zeminu pro něj, případně jak velký květináč?
Mnohokrát a srdečně děkuji za radu, informace, pomoc... Andrea Přibylová
Diospyros kaki - Kaki -Tomel japonský - plod

Diospyros kaki - Kaki -Tomel japonský - plod

Marie Fárová: Dozrávání plodů Diospyros kaki jsem letos sledovala v dendrologické zahradě v Průhonicích. Stromek je tam na ideálním místě směrem k jihu - u zdi, kde může být i přikrytý. Plody se velikostí nedají srovnávat s plody dováženými - tady jsou jako větší bluma. Tento týden už byly plody nažloutlé. Jestli stačí dozrát, to si netroufnu odhadnout, času už moc nemají. Diospyros virginiana běžně dozrává, plody jsou jako větší angrešt, ale velmi chutné, sladké. Závěr? Myslím si, že moc šancí na plody kaki nemáte.
cz
Tomel japonský - plody (Diospyros kaki)
Tomel japonský - plody (Diospyros kaki)
cz
Tomel viržinský - plod (Diospyros virginiana)
Tomel viržinský - plod (Diospyros virginiana)
Další informace v článcích o rostlinách
Diospyros kaki - tomel japonský Diospyros kaki - tomel japonský
Exotický tomel Tomel japonský (Diospyros kaki, Thunb.) je jeden ze zástupců početného rodu tomelů (Diospyros). Tomely jsou vždyzelené nebo i opadavé listnaté tropické dřeviny z čeledi ebenovitých (Ebenaceae). Tomel japonský má svůj původ v Číně …
Osiva-semena.cz | 06.01. 2012