bala: Rododendron Vám zcela určitě nevymrzl...je plně mrazovzdorný...on Vám spíše uschl...potřebuje dostatek vláhy a to i v zimě....jestli se vzpamatuje,to záleží na tom,v jakém je nyní stavu...pokud má pár větviček a listů-živých, pak to stojí za jeho záchranu...
Ascam: No - mně také letos jeden zemřel - zhruba 40 let starý keř. A vláhy bylo požehnaně - alespoň tady ve Slapech. Myslím, že ho udusila přílišná vrstva sněhu. Metr a půl vysoké keře byly slehlé úplně k zemi pod ním - ani to nedělalo v té vrstvě hrbol. Azalky a opadavý rododendron, které byly ve skupině s tím, co zemřel (mimochodem - neskutečně krvavě rudý a masitý, takový jsem jinde neviděla, takže věčná škoda), přežily - asi díky menší ploše listů. Byly prostě schopné se vztyčit ihned se začátkem oblevy.
Iva M.: Dobrý den...prosím o pomoc...dnes jsem podle  rady "vylomila" odkvetlé květy rododendronu,ale až nyní jsem se zde dočetla.že se výlom má provádět až 2-3 týdny po odkvětu....múj odkvetl před týdnem....Mám ho týden v zemi...jinak vypadá spokojeně..některé větvičky ještě mají další pupeny více či méně povylezlé....Prováděla jsem to opatrně,ale přesto se bojím,,že jsem svému miláčkovi mohla ublížit:(...Předem děkuji...
Iva M.: Marcelo.dobrý den...moc  Vám děkuji za odpověď....to jste mě uklidnila:-)
Také jsem přemýšlela nad tím,že v přírodě se o to nikdo nestará a Průhonice...to je opravdu nádhera:)
Tak ať se Vašim " Rodenům"-jak říká moje dcera- daří krásně a ještě jednou moc děkuji .Iva:)
Jan Kolman: Při vylamování květenství se občas stane, že zalomíte hlouběji a "jde" to i s novým výhonem, ale časem získáte zručnost a správný odhad, kde zabrat, aby květenství bylo pryč a výhony zůstaly ( podle přísloví : aby se vlk nažral ... ). Když začnete s vylamováním ihned po odkvětu, nejsou nové výhony ještě moc velké a tudíž nepřekážejí.
Jde to i nůžkami, ale to vyžaduje víc času, vhodně tvarované nůžky a pevnou ruku.

Ještě osobní poznatek k uhynulým, nebo nevyrašeným rhododendronům : Letos mi nevyrašila oranžová, loni přesazená azalka. Už jsem ji chtěl vyhodit, ale pod kůrou byla zelená - dal jsem jí tedy šanci a ona minulý týden vyrašila. Je tedy vhodné s likvidací raději počkat.
Editoval wochozsky (30.05. 2011 17:59:14)
jaronka: Kdo prosím poradí jak vylepšit tyto rhododendrony ,tak špatně vypadají po zimě i když jsou zasazené na správném místě a v rašelině, nyní jsem je přihnojila hnojivem určeným na rhododendrony a zalévám je 2x za týden co pro ně mohu ještě udělat. děkuji
cz
Rhododendrom
Rhododendrom
cz
Rhododendron
Rhododendron
cz
Rhododendron
Rhododendron
Jan Kolman: Berte prosím mé řádky jako dobře míněné rady, ne jako dogma - nemusím mít ve všem pravdu. Vzal jsem na pomoc odbornou lieraturu, a to : "Rhododendrony", autorka Alžběta Dostálová z Botanického ústavu ČAV v Průhonicích a "Pěstování okrasných stromů a keřů" od Viléma Waltra.
Podle nich rostliny na obr. 1 a 2 vypadají jako poškozené mrazem, po předčasném probuzení na jaře. Cituji z druhé jmenované knihy : " ... rostliny po poškození mrazem můžeme na jaře zmladit až do 5 až 6letého dřeva, na příznivém stanovišti i hlouběji. Seřezáváme je krátce nad rozvětvením, nejlépe jemnou pilkou - nůžkami bychom mohli dřevo naštípnout. Vzniklé rány musíme ošetřit" - konec citátu. Ošetřit nejlépe stromovým balzámem.
Rostlina na obr. č. 3 vypadá spíše na žloutenku, způsobenou, podle knihy "Rhododendrony", "nedostatečně kyselou půdou. Hlavní příčinou je nedostatek dostupného železa, které je nutné pro vznik chlorofylu. Doporučuje se aplikace citranu železito-amonného nebo chelátů železa do půdy nebo na list. Vzácně je žloutenka způsobena nedostatkem jiných stopových prvků. Také po příliš hluboké výsadbě mají kořeny málo vzduchu a projeví se chlorotické žloutnutí listů".
  Bylo by též vhodné, aby Vaše rostliny posoudil na místě nějaký odborník - zahradník. Mohla by pomoci i aplikace roztoku síranu železnatého ( t.zv. zelená skalice ) zálivkou.Vhodnou koncentraci roztoku bohužel nevím - to si budete muset zjistit jinde.
YOS: No vidíte jak se Vám vzpamatovali  wink  ! ! ! Gratuluji ! ! ! Můžete nám prozradit, co jste s namrzlými rododendrony udělala?  Co ten 3. 'žlutý' rododendron? Je taky v pořádku? Jaký je Váš závěr? Byla škoda způsobená mrazem nebo jim něco chybělo?

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Rhododendron - pěnišník Rhododendron - rododendron (rady pro pěstování v nádobách)
Je skromný, nenáročný na péči, nízký, stálezelený, bohatě kvetoucí a otužilý – zkrátka moderní klasika pro každý balkon nebo terasu. Pokud máte k dispozici západní nebo východní balkon, máte zároveň ideální prostředí pro pěstování rododendronů …
Rhododendron luteum - azalka Rhododendron - rododendron, pěnišník, azalka (žluté a oranžové druhy)
Dubnová zahrada je již mnohem rozjásanější a barevnější než byla v období předjarním. Doslova začíná ožívat. Sněženky, bledule, šafrány, čemeřice, vilíny, a další časně jarní rostliny nahrazují tulipány, narcisy, hyacinty, primule, rododendrony a spousty …
Rhododendron 'Catawbiense Boursault´ Rhododendron catawbiense - rododendron, pěnišník americký
Řídce nebo hustě uzavřené keře bohatě větvené, 1,5 až 5 m vysoké. Listy stálezelené, široce eliptické a 10 až 12 cm dlouhé …