Garten.cz (Zahrada-cs.com): Koupila jsem si tuhle kytku.Nikde na internetu jsem nenašla nic o jejím pěstování.Má 3výhony.Můžu ji na jaře rozříznout azasadit do 3 květináčů?A stvol po odkvětu uříznout nebo ho nechat jak u orchidejí?Prosím ,poradte mi.Předem děkuji DS

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, škoda,že Vám o pěstování této rostliny neřekli něco tam,kde jste ji koupila. Když ji prodávají,tak by o ni něco měli vědět...Ludisie prospívá v polostínu(přímé slunce škodí) při běžné pokojové teplotě. Před každou další zálivkou nechte zeminu slabě vyschnout,přemokření může způsobit hnilobu kořenů. Vhodné je přihnojování hnojivem pro orchideje a rosení listů.Odkvetlý květní stvol odstřihněte. Pokud jsou v květináči zasazeny 3 rostliny,tak je můžete na jaře opatrně rozdělit a zasadit každou zvlášť. Možné je také rozmnožování vrcholovými řízky. Při přesazování použijte běžně prodávaný substrát na orchideje,pro Ludusii je vhodný. Mnoho úspěchů přeje Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
drr: Nesouhlasím s vysýchaním, sice ji to nevadí, ale nepotřebuje. Má ráda vlhko (ne mokro) a stín(ne tmu). Roste v jakémkoliv substrátu , roste bez problémů v kůrovém tak i běžném květinovém substrátu a dokonce i v čistém keramzitu ,není náročná . Množí se lehce, řízek docela rychle zakoření ve vodě a pak lze zasadit. Pokud se stane že uhnijí kořeny stačí seříznout a dát opět zakořenit. Rosit nepotřebuje a zalévaní záleží na podmínkách u vás doma, někomu stačí zalít jednou týdně někomu obden. Kvete takhle
c779b69c4f.jpg
Sunflower: Dobrý den, stonek se u Ludisie běžně odstřihává. Problém s listy bude v zálivce. Substrát by měl být stále mírně vlhký. V zimě, při snížených teplotách je nutné upravit frekvenci zálivky. Díky silným oddenkům je Ludisia schopna přežít i kratší období sucha. V suchém období rostlina zredukuje množství listů, a ty zbylé stáčí do ruličky, aby co nejvíce snížila odpařovací plochu. Po opětovném zalití se listy rozvíjejí. Také je dobré v zimě teplotu snížit, je to vhodné pro násadbu květů. Ludisie se nevystavuje slunci, nemá ho moc ráda. Přílišné slunce je podnětem k zesvětlení listů a zvýraznění červeného žilkování.

Nejlepší je se podívat květině na kořeny a zjistit, jestli jsou v pořádku. Je možné, že je přelévána. Jinak platí, co napsal drr.
detinu.p: Dobry den,muzete me jeste poradit?ustrihla jsem stonek po odkvetu,z odstrihnuteho stonku jiz nevyrostl list a je ten vyhon nehezky,mam ho odriznout od spodu,nebo jeste obroste,ale moc tomu neverim,dekuji za odpoved.D.hmm
Vendakv: Také ji mám a jsem z ní nadšená,něco jsem našla na netu:

Tento druh orchideje se řadí do skupiny terestrických, které rostou na zemi. Často se jim říká lidově jako orchidejedrahokamy pro své sametově lesklé listy se světlými žilkami, které se jakoby blýskají. Základem rostliny je měkký silně dužnatý plazivý stonek obrostlý zajímavými listy, které jsou natolik dekorativní, že je rostlina zajímavá i v době, kdy právě nekvete. Barva listů je závislá na stanovišti, na kterém rostlinu pěstujeme. Na příliš tmavém stanovišti jsou listy zcela zelené, jinak mohou být hnědozelené až hnědočervené. Rub listů je purpurový. Z koncového stonku listové růžice vyrůstá hrozen jasně bílých drobných květů se žlutým jazýčkem. Každý stonek může nést 20 – 30 drobných kvítků. Květ nádherně voní. Po odkvětu se květní stonky odstraňují.