janko39: Pro Experimentátora : Kapradiny se přesazují zásadně na jaře, pokud možno s neporušeným  kořenovým balem.  Je třeba vystihnout čas, kdy kapradina teprve raší - t.j. má listy ještě svinuté dovnitř a musí se dávat pozor, aby se listy nepolámaly, protože ulomené listy už nedorostou a rostlina by zbytečně přicházela o asimilační plochu. Vysazují se do humozní zeminy, ale nevadí jim drobné kameny ;  do stínu, nebo polostínu, zemina by jim neměla přeschnout. Mají rády vysokou vzdušnou vlhkost -  proto rostou v lesích, nebo na skalách, kde jim vyšší vlhkost umožňuje rozmnožování výtrusy.
Jde-li o kapradiny přinesené z lesa, je třeba  kořenový bal prohlédnout a odstranit trávy a oddenky plevelných rostlin, aby nezaplevelily zahradu. Ihned zalít.

Borovice se rozmnožují pouze semeny nebo roubováním  -  dvou- a tříjehlicové druhy na podnož borovici lesní, pětijehlicové druhy na vejmutovku. Ne řízkováním. Toto je už opravdu složitější, než přesazování kapradin a je to třeba nastudovat.
Ve třech větách jsem to nezvládl.
Experimentator: Jitula: Po prvnim uschnuti mi pak jeste na podzim asi za mesic vyrostlo nove kapradi do cca 40 cm.(Dospela vyska tohoto kapradi je cca 1,5 - 2 metry). Pak to vsechno zmeklo/zvadlo (neuschnulo) a zmizelo. Jak rikam, bud jsem to prilis zaleval a nebo to znicily prvni mraziky. Jsem zvedav na jaro, zda koreny prezily a zda z toho opet neco vyroste!
Editoval Experimentator (11.01. 2011 18:59:32)
Experimentator: janko39: Diky. Skoda-ze nevim co je to to: ..."na podnož" borovici lesní..., a: "na vejmutovku". Jestli jsem to hlavni  dobre pochopil, tak borovice nelze mnozit rizkovanim. Tak o to je to vetsi experiment, protoze je to jeste stale zelene v ty 3 litrovy PET lahvi s hlinou, od konce minuleho leta, preckalo to i 5 stupnove tydeni mrazy!

Co se tyka te kapradiny o ktere mluvim, tak roste v tom lesoparku POUZE na loukach v lanech jako kukurice. Pres leto na to prazi slunicko a zem je tak vyschla a tvrda, jako kamen, ze jsem to nemohol ani vykopat a musel jsem pouzit zednicke kladivko jako krumpac. Obycejny ryc se totalne vubec nechyta v tak vyschle tvrde pude. A presto veskere kapradi tam bylo pres cele leto krasne zelene. (A proto jsem to zrejme tim prilisnym zalevanim, asi cele pokurvil.) (No, pockam na jaro, zda z tech korenu jeste neco vyroste! Priroda je nekdy houzevnata! (Na podzim mi to po presazeni a uschnuti, jeste znovu vyrostlo za cca asi mesic!)
janko39: Ještě příspěvek k výšce dospělých rostlin největších evropských druhů kapradin : Nejvyšší je Pteridium aquilinum - hasivka orličí = až 2 m ; následuje Osmunda regalis - podezřeň královská = až 180 cm a Matteucia struthiopteris - pérovník pštrosí = až 150 cm. Všechny tyto druhy se množí kromě výtrusy převážně podzemními výběžky, proto je třeba vysazovat je v zahradě pouze na místa, kde tato vlastnost nevadí. Když se v zahradě usídlí, mohou vytvářet ( hlavně hasivka orličí ) rozsáhlé, někdy neproniknutelné porosty.
Experimentator: Jo, to soulasi: ja rekl ODHADEM az do 2 metru...takze jsem se seknul jen o cca 20 cm.  A nebo je to Pteridium aquilinum???? Podle obrazku je to tomu take velmi  podobne:

.com/ferns/tind%255Cpteridium-aquilinum-rhiz.jpg&imgrefurl=http://hardyfernlibrary.com/ferns/listSpecies.cfm%3FAuto%3D109&h=1653&w=1201&sz=217&tbnid=ft8ps8P8GnWP5M:&tbnh=150&tbnw=109&prev=/images%3Fq%3Dpteridium%2Baquilinum&zoom=1&q=pteridium+aquilinum&hl=en&usg=__uU4WHMCX5hxN1HGmQLxXVOKL--o=&sa=X&ei=_6AsTeSmHYywhQenrfmbCQ&sqi=2&ved=0CEUQ9QEwBg

Jo, podzemni rozsahle korenove propojene systemy to ma obrovske. Nejde to vykopat, anichz byste nemusel pretrhat nejake ty koreny.
janko39: Podnož obecně : je mladá rostlina, ať už pro jabloň, nebo pro borovici, na kterou se naroubuje to, co chceme získat. U jabloní se roubuje na speciální jabloňové podnože aby se získal menší stromový tvar a uspíšila se plodnost, u borovic se roubuje na borovici, abychom získali druh, který bychom jinak neměli, zejména když nechceme čekat,až vyroste strom ze semene, což trvá podstatně déle.
Celkem spolehlivým rozpoznávacím znakem u vyjmenovaných druhů kapradin je, že u Osmunda a Matteucia jsou  výtrusy na zvláštních listech, t.j. mají zvláť listy pro fotosyntézu a zvlášť pro výtrusy. Pteridium - hasivka je nejvyšší a má výtrusnice běžně na téměř všech listech. Matteucii když uvidíte jednou, už si ji nemůžete splést s těmi dvěma ostatními - má kornoutovité uspořádání listů, kdežto hasivka a podezřeň mají listy s dlouhými řapíky.
Experimentator: Nejlepsi je roubovat borovici na neco, co roste rychle. (Borovice na borovici, tim se to moc neurychli.) Ale naroubovat borovici na brizu ci jablon ci neco jineho co roste rychleji, to by bylo vono! Jsem zvedav, jaky mel vysledky pan Micurin. Urcite to zkousel.

Ten ker s voskovymi listy, z kteryho jsem urval par vetvicek, tak ten roste jako z vody! Normalne behem jednoho jara + leta asi o pul metru ci mozna i metr! Bomba! Na to tak naroubovat borovici! (Na podzim vsechny kere vorezali motorovou pilou (vycuhovaly asi metr a pul skrz plot na chodnik) a za par tydnu to vylejzalo ven zase.

V tomto tydnu jsem znarodnil dva krasny smrcky (cely stromy s korenama!) Jeden asi 2m vysoky a druhy asi 1,5 m. Anglani jsou fakt blazni! Oni si koupeji na vanoce do obyvaku vanocni stromecky v umelohmotnejch kvetinacich s hlinou a korenama, a pak to vyhodeji! Jdu takhle po ulici a mezi temi vyhozenymi suchymi urizlymi smrcky jeden krasne zelenej s korenama a hlinou v umelohmotnym kvetinaci!  A stalo se mi to dvakrat v ruznych castech mesta. Takze mam doma v predzahradce dva krasny smrcky! Anglani jsou blazni! No, co? Pristi vanoce si koupeji novy! Maj prece linbry, krize nekrize, ekologie neekologie!. (A pritom jsem to nasel vzdy pred domkem, kde maji zahradu! Kdyby si to dali na zahradu, i s tim kvetinacem tak jim to tu zahradu skrasli a  dalsi vanoce muzou miti zase ten zivej stromek v obyvaku. Jenze co, vyhodit, koupi se novy....Zrejme maji fobii z toho, ze je to jen a pouze vanocni stromek. Mej jsem radost z toho jaky krasny novy stromky mam v predzahradce, a kolega z baraku se na me podival jak na blazna s tim, ze pry je to vanocni stromek a ze uz je davno po vanocich!  (Samozrejme nemusim rikat, ze ty stromky jsou kompletne bez ozdob - jakobych je prinesl primo z lesa.)

Kapradi, diky za vysvetleni. Hmm, kornoutovite usporadani listu a rapiky....no moc mi to nic nerika.....ale nechal bych to byt....stejnak na to nemam cas se tim do hloubky zabyvat...hlavne drzte palce, at na jare vyrostou! (Doufejme, ze tim mym prilisnym zalevanim jim neshnily vsechny koreny!)
Editoval Experimentator (13.01. 2011 05:16:00)
YOS: Ráda bych viděla fotografii Vašeho keře s voskovými listy, abych zjistila o jaký keř jde. Jsou ty listy pichlavý? Pak by to mohl být Ilex - Cesmína nebo druh dubu. Taky by to mohla být americká třešeň Prunus serotina, v Holandsku plevelný strom a nesmí se více vysazovat (třešínky jsou malý, ale dobrý). S těmi vánočními stromky je to smutný příběh. Naše sousedka vánoční stromeček přesadila do velkého hrnce a za 3 roky jí uschl. Ale...měla ho alespoň 3 roky. Důvodem všeho je postoj k přírodě a vlastně k sobě samému. Je to smutné, ale vše se nám vrátí zpět. Pro mnohé je vánoční stromek užitkové zboží, které se pro tyto účely pěstuje. Zachránil jste možná 2 stromy.
Na stromečky se usadí ptáčci a když jim v zimě něco nasypete tak budou chodit pravidelně na Vaši předzahrádku.

Všechno jde tak, jak má jít.
Experimentator: Ne, nema to pichlavy listy, ani to neni tresen. Je to vysoky ker s voskovymi listy. A tady v Londyne je porad zeleny i v zime = listy NEopadavaji!!! Urval jsem to z keru, ktere tvori za dratenym plotem zeleny plot v delce asi 40 metru.  Fotak nemam abych to vyfotil. Zkusim to najit na interfernetu. Kdyby dal nekdo llink  na ruzne kere s voskovymi listy, tak by se to lepe hledalo. Nemuzu to najit. Ta fotogalerie zde je delana blaznive: sezarena abecedne podle nazvu. Chci to naji, abych zjistil nazev. Melo by to byt serazene/tridene tak jak je to roztridene zde v encyklopedii rostlin. (Ale tam zase nejsou fotky!)

Ptacci se na tom neusidli, jsou to male stromky do 2 metru. Ptacci sidleji v korunach dospelych stromu.

No, to jsem zvedav, zda ty smrcci vydrzeji. Nepresazoval jsme je, a ani nemam do ceho. Kdyz jsem se toho jednoho dnes dotkl, tak zase trochu opadalalo jehlici. Nevim zda je to proto, ze ho asi moc zalejvam, a nebo ze byl asi dlouhou dobu v teple u nekoho v obyvaku. Mimochodem, jak casto se ma zalevat smrcek? Moje predzahradka je castecne pod strechou, takze to musim zalevat. Jak casto? Jestli neuschnou, tak jsem je zachranil, protoze by je jinak zcela jiste sesrotovali s temi suchymi urezanymi.

Jestli sousedka v tom hrnci na dne nemela dostatek der, tak se nedivim, protoze voda nemohla odtekat a koreny ji uhnily. Ty moje plastikove velke kvetinace tech smrcku maji na dne dostatek der pro odtok prebytecne vody, takze u me je to OK.
Editoval Experimentator (14.01. 2011 18:12:15)
YOS: Experimentátore, možná bude lepší počkat do léta až Váš keř v parku rozkvete. Ten Váš asi zatím ne. Mám několik typů. Napíši je, ale dá Vám to moc práce a výsledek možná žádný. Za pokus to však stojí. Tady jsou:  Buxus, Calycanthus, Ceanothus, Chaenomeles, Choisya, z Elaeagnusů např. Elaeagnus ebbingeiRhododendron, některé druhy Vibrnum  např. Viburnum tinus. Jestli chcete, napiště jak jsou listy velké, jestli voní nebo smrdí, jestli jsou celokrajné nebo se zoubkama.  Jestli mají stopku, jestli jsou na větvi proti sobě nebo střídavě od sebe.

Všechno jde tak, jak má jít.
Experimentator: Rekl bych ze to neni ani jeden z Vami jmenovanych.
Ker zrejme vubec nekvete. Alespon si nevzpominam. Pouziva se jako zivy/zeleny plot.
Ale co bychom se zdrzovali slozitym partanim podle popisu. Proste se ne ten konkretni  ker, kde jsem to urval,  mrknete a je to. Nemusite jezdit z tohoto duvodu do Londyna, staci se na ten ker kouknout na obrazovce Vaseho PC, pohledem z vesmiru prostrednictvim poulicniho detailniho pohledu. Kliknete na llink nize. Tady z tohoto kere jsem to urval: (Priblizeni a vzdaleni se dela dvojklikem. Tez si muzete navolit uhel pohledu, kdyz po dvojkliku budete drzet mys a pohnete do strany ci nahoru/dolu:

Je to:

Kdyz kliknete na llink nize, tak se vam tam objevi svisla ulice uplne dole je jmeno: Gunnesrbury Ave. Dvojklikem kliknete uplne dolu na tu ulici, a za mostem na teto silnici (ktera vede pres zeleznicni trat), po prave strane pres silnici (od Gunnersbury Parku, ktery mate po leve strane), a, u druheho sloupu verejneho osvetleni vcetne (ve smeru od toho mostu) najdete plot s temi keri. (Pozor neni to prvni sloup, ale DRUHY SLOUP VCETENE!!! Protoze jeste pred tim (tesne za mostem u prvniho sloupu jsou seriky, nerozkvetle.)


,+Hounslow,+UK&sll=37.09024,-112.5&sspn=47.435825,126.5625&ie=UTF8&hq=Syon+Park&hnear=Syon+Park,+Syon+Pk,+London+Rd,+Brentford+TW8+8JF,+United+Kingdom&ll=51.494726,-0.282396&spn=0,0.003862&z=19&x=c&cbll=51.494836,-0.282382&panoid=6WvJeywYcc4BctyKdnWxhw&cbp=12,101.62,,3,1.97
Editoval Experimentator (15.01. 2011 20:04:40)
Experimentator: Jo, zrejme jste to odhadla dobre. Obdivuji, jak z tak rozmazany fotky a z pohledu z vesmiru/satelitu jste to poznala. Hodil jsem ten "madarsky" nazev na interfernet a opravdu to odpovida tady ty fotce:

.html?gclid=CIzdh6KCvqYCFcxO4QodZ1xbHQ

Hmmmm jedovate bobule....nic moc!!! Ale listy jsou hezke, velke a voskove a CELY ROK ZELENE, NEOPADAVAJ, a proto jsem je znarodnil. Chci mit totiz na predzahradce porad zelen i v zime. (Plus tu zelen od neopadavajicich jehlicnanu.). Kvet a bobule jsem na tech kerich nikdy nevidel a to jsem tam kolem chodil vic nez rok.

Na jare se ozvu, jak to dopadlo s tim kapradim, zda znovu vyrostlo.wink

P.S.: Ted jsem se v noci vratil z nocni prochazky a cestou jsem znarodnil  par vetvicek: mam dojem ze je to : Sekvojovec viz:

Foto c/ 3:Take vecne zeleny. Jsem zvedav jestli se chytne a zakoreni (udelal jsem rizky = oholil jsem konce a prdl do hliny.)
Editoval Experimentator (16.01. 2011 06:47:49)
Experimentator: No, ja mam spis problem aby mi vubec vyrostlo. Mam ho totiz v obrovskem kvetinaci (cca prumer 1m) s mnoha dalsimi rostlinkami. Pridavam tam novy a novy rizky (ne veprovy) a proto je musim velmi casto zalevat, aby zakorenily. Toto "lucni" kapradi takove vlhko/mokro nesnasi. Na podzim mne vloni  z korenu vyrostlo svezi nove do velikosti cca 20-40 cm, ale pak uplne zvadlo/zmizelo (zrejme shnilo - nevim zda to bylo z duvodu prvnich nocnich mraziku a nebo z duvodu toho prilisnyho mokra). Jsem zvedav ted na jaro. Jestli se to bude opakovat (vyroste male a pak shnije) a nebo jestli mi nevyroste vubec a nebo, jestli se stane zazrak a vyroste mi krasne obrovske cca 2 metrove.