Experimentator: V parku jsem urval asi 60 cm dlouhu rozvetvenou větev borovice se zelenymi siskami. Po hodine cesty domu (mel jsem to v plastovym pytli) jsem to dal do pet lahve az na dno 3 litrovky a zalil vodou po okraj. Po tydnu jsem si rekl, ze bych tam mohl dat zeminu. Tak jsem tu celou pet lahev zasypal hlinou z parku. Jelikoz ta pet lahev byla nepruhledna (hneda), tak nevim zda se mi tam behem toho tydne udelaly v samotne vode korinky ci ne. Po jednom ci dvouch dnech jsem si rekl, ze by to mozna mohlo zacit hnit, a tak jsem udelal do dolni casti (temer u dna) nekolik der a voda vytekla. Samozrejme tam zustala mokra hlina. Ted pockam nekolik dnu, az ta hlina trochu vyschne = prestane to byt bahno. a teprve pote to obcas lehce obden budu zalivat. Mam v planu v nejblizsich dnech urvat v parku z nejakeho krovi vetvicku listnatou s voskovymi listy (nevim co to je zac) a prdnout to k ty borovice do pet lahve. Tak, ted mi reknete, BUDE Z TOHO NECO????? Nechavam to samozrejme venku. Je to pod striskou a nemuze na to primo svitit slunicko.- Je to v suterenu (jedno patro pod povrchem zeme) venku, kde je chladneji i kdyz je ted leto. (Je to pred vchodem do sutereniho bytu jaky bezne byvaji v Londyne.)
Nechci totiz cekat "100" let az mi z nejakyho mrnavyho (10 cm) vyroste malinkatej 20 cm stromecek a kupovat celou borovičku s koreny je velmi drahe. Tak jsem urval cca 60 cm krasnou dlouhou rozvetveno vetev viz vyse. BUDE Z TOHO NECO?????

Cekat az mi z 10 cm vyroste strom, trva tisic let! Jenze kdyz zasadim cca metrovou krasne rozvetvenou vetev a jeste navic obsypanou krasnymi zelenymi siskami, tak uz mam krasny maly stromecek. Ted jde o to jestli ji mam nechat ve vode, aby zapustila koreny (nechal jsem ji asi tyden jen v samotne vode) a nebo ji zasypat hlinou, tak jak jsem to po tydnu udelal.  Dale jde o to v jak mokry/vlhky hline. Udelal jsem dole na pet lahvi dirky, aby prebytecna voda mohla odtyct a nezplesnivelo to, ale bojim se, aby to jen ve vlhke hline neuschlo. A nebo mam udrzovat BAHYNKO? Tez se obavam, ze kdyz jsem to nechal cca jeden tyden jen ve vode, tak ta vetev uz mohla ve vnitr uschnout/odumrit, udelal-li jsem chybu, melo-li by to byti JIZ OD ZACATKU v hline???? Samotna vetev v prvni dva dny extremne nadherne silne vonela jehlicim(!!!) a pak prestala vonet. Jinak je porad jehlici zelene a neopadava. Ale dovnitr do vetvicky nevidim zda uz jsem tim tydnem, kdy byla pouze ve vode, nezadelal na budouci vyschnuti.  (U vanocniho stromku v obyvaku je jehlici take dlouho zelene, ale pak to nakonec cele uschne.)

Takze u te borové větve to znamena, ze  na 100% uschne, kdyz jsem ji mel asi pres tyden ve vode a potom v bahynku (piscita hlina)? A nebo je sance-ze kdyz ji tedka nebudu zalevat az do vysuseni one hliny, a pak jen zridka (jak casto? kolikrat za tyden a kolik?), tak by preci jenom mohla zakořenit???

Slysel jsem, ze borovice nikdy nezakoreni. Pry se nikdy nenamnozi ze rizku. Je to pravda??? Jinde jsem zase slysel, ze se da mnozit rizky. Tak co je pravda?

Predem dekuji za odpoved.
Experimentator: POKRACOVANI JAK TO DOPADLO:

Ke konci leta ty borovicove vetve i s temi vetvickami s voskovymi listy (pry Bobkovišen velkolistá) vse dokonale uschlo a musel jsem to vyhodit, protoze jsem tu pet lahev zrejme nechal vyschnout prilis?  Kdyz jsem ji pak rozrizl, videl jsem, ze tam byly mista bez hliny (vzduch) a tam kde byla hlina, byla asi zrejme prilis sucha?

Nevzdal jsem to a na podzim jsem urval nove  vetve a opet prdnul do 3 litrove pet lahve s hlinou. A postup opakoval, s tim rozdilem, ze jsem to tentokrat nenechal vyschnout ale od pocatku cca kazdy 3 dny to prolejvam (a asi po 14 dnech jsem udelal diry do te pet lahve). (V dobe mrazu (trvaly cca 2krat 1 tyden) jsem to nezaleval vubec ci velmi malo mezi mrazivymi dny.)

A vysledek v tento den po zime????? Nejake jehlici je uplne suche, nejake je zelene a nejake je napul uschle/zelene. To same plati o vetvych bobkovisne (nejake listy jsou zelene, nejake zhnedly a nejake zcernaly uplne a uschly).

Tak, ted cekam na jaro zda se ty vetvicky probudeji a zazelenaji/vyrostou nove listky/jehlici a nebo to cely pochcipa. V soucasny dobe je to na remizu (viz vyse popis stavu).

Mate nejakou radu jak dal? Borovice pry nema rada prilis vody. Ale mam takovy dojem, ze behem mrazu, kdyz jsem to nezaleval, tak ji to uskodilo.

JAK CASTO MAM TY RIZKY BOROVICE (STARE CCA 4 MESICE) ZALEVAT???

CO MYSLITE, ZAKORENILY UZ? A NEBO STALE PREZIVAJI BEZ KORENU V AGONII? (DO PET LAHVE NEVIDIM, PROTOZE NENI PRUHLEDNA, ALE ZABARVENA.)
.
Editoval Experimentator (08.02. 2011 07:19:05)
Další informace v článcích o rostlinách
Pinus mugo 'Hesse' - borovice kleč, borovice Hessova Pinus mugo 'Hesse' - borovice kleč, borovice Hessova
Velmi oblíbenou a krásnou kosodřevinou je tento kultivar kleče s názvem „Hesse“. Roste pomalu, spíše polštářovitě a hustě, velmi kompaktně. Její jehlice jsou tmavě zelené, 7-8 cm dlouhé a vyrůstají v páru. Nejsou rovné ale mírně zvlněné, čímž dodává …
Charakteristika druhů dřev: borovice lesní (ŘÍHA ŘEZIVO) Charakteristika druhů dřev: borovice
Borovicové dřevo je měkké, křehčí než smrkové, bělová část je smetanově bílá až k okru, jádro oranžově hnědé až do rezava. Letokruhy jsou výrazné. Bělové dřevo trpívá charakteristickým šednutím, což se považuje za vadu na kráse. Díky odolnosti …
Vydavatelství ERA | 08.10. 2008
Pinus strobus 'Minima' - borovice vejmutovka Pinus strobus 'Minima' - borovice vejmutovka
Borovice vejmutovky jsou oblíbené pro své měkké jehličí, které na rozdíl od ostatních jehličnanů máte chuť pohladit. Většinou jsou jehlice delší a mají nádech do stříbrna …
Bonsaje: borovice Bonsaje - jak udělat z borovice bonsaj
V Číně a Japonsku je úcta a láska k borovici velká. Je stálezelená a představuje dlouhý život. Borovice je typickou dřevinou pro pěstování bonsaje. Pro pěstování v misce je borovice velmi odolnou dřevinou. Vyžaduje však pro správný růst dostatečné množství …
Osiva-semena.cz | 19.09. 2011
Pinus flexilis 'Vanderwolf's pyramid' - borovice ohebná Pinus flexilis 'Vanderwolf's pyramid' - borovice ohebná
Borovice ohebná je velmi efektní druh pocházející z oblasti Skalistých hor USA a Kanady. K jejím typickým vlastnostem patří značná ohebnost mladých větví a měkké, modrozelené až modrostříbrné jehličí. Nese kratší, 8-15 cm dlouhé, vejčitě tvarované šišky …
Pinus parviflora 'schoon's bonsai' - borovice drobnokvěta Pinus parviflora 'schoon's bonsai' - borovice drobnokvěta
Schoon’s Bonsai je překrásný kousek ze skupiny drobnokvětých borovic. Její jehlice jsou stříbřitě modrozelené, měkké – příjemné na dotyk, dlouhé, lehce zvlněné a vyrůstají ve svazcích po pěti. Roste pomalu a nepravidelně, i bez stříhání tvoří zvláštní …
Pinus densiflora 'Oculus Draconis' - borovice hustokvětá Pinus densiflora 'Oculus Draconis' - borovice hustokvětá
Co se vyparádění týče, tato hustokvětá borovice je přebornice! Její japonské jméno je „Ja-nome“ a tak trochu přehnaně nápadná je díky svým dikobrazím jehlicím, jež jsou 8-12 cm dlouhé a krémově až žlutavě pruhované …
Pinus mugo var. mughus - borovice kleč Pinus mugo var. mughus - borovice kleč
Borovice jsou nádherné stromy, které najdete v širokém pásmu klimatu - od chladných severských zemí, až po rozpálené přímořské pláně. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, přesto nejkrásnější jsou divoce rostoucí borové hvozdy, kterým nikdo neurčoval místo ani …
Pinus densiflora 'Alice Verkade' - borovice hustokvětá Pinus densiflora 'Alice Verkade' - borovice hustokvětá
Jestli se vám líbí borovice typu středozemních pinií s jejich zakulacenými korunami, prohlédněte si tuto odrůdu borovice hustokvěté, která nese několik podobných znaků, ale navíc je vhodná pro naše klima. Alice Verkade nese měkce zelené, dlouhé, spíše měkčí …
Pinus sylvestris 'Globosa Viridis' - borovice lesní Pinus sylvestris 'Globosa Viridis' - borovice lesní
Když jsem poprvé uviděl odrůdu Globosa Viridis, nemohl jsem uvěřit, že se jedná o borovici lesní. Její jehlice jsou tak šťavnatě zelené, že bych očekával přinejmenším pinii nebo borovici hustokvětou. Zářivě zelená barva jehlic, které vyrůstají ve svazcích …
Pinus pinea 'Golan' - pinie, středozemní borovice Pinus pinea 'Golan' - pinie, středozemní borovice
Každá krajina má své typické rostliny. A pro Středozemí jsou typické pinie – borovice s deštníkovou korunou. Jsou všudypřítomné a rostou mnohdy až na nepochopitelných místech. Původní druh u nás není mrazuvzdorný, ale šlechtitelé pracovali na selekci otužilého …