cvička-barborka: Nevím si rady s mravenci ,kteří  plně ovládli každý metr zahrady a dokonce mi kvůli nim uhynuly 4 bonsaje. Mám je ve všech květináčích . Dříve jsem je polévala roztokem Formitoxu, nepomohlo to. Šíří se strašlivou rychlostí. Co nesežerou slimáci, to poničí mravenci. Četla jsem, že mravenci mají hnízda hluboká až 9m. Poradí mi někdo? cvička-barborka
bala: Já mám velmi dobré zkušenosti s přípravkem Loxiran - S - Přípravek proti mravencům za 99kč,je biolocky rozložitelný...k posypu,či postřiku...měla jsem mravence v truhlíku mezi  jiřinkami...po posypání zeminy se ztratili...a jiřinky se spravily...
Rose: ….. Pro likvidování mravenců se využívají různé domácí prostředky, např. se mraveniště  polévala  vařící vodou nebo zasypávala směsí boraxu a práškového cukru (1:2). Tato směs se také sype na cestičky mravenců. Pokud chcete mravence přilákat na jedno místo, smíchejte dva díly medu s jedním dílem kvasnic a směs dejte do jedné chodbičky. Vůně mravence přiláká a můžete je odstranit. (text z knihy 777x zahrada, Edgar Gugenhan)
Rose: Babské rady :
-    Mravence usídlené v květináčích vyženeme častou  zálivkou  pelyňkovým vývarem.
-    Do mraveniště zasuneme tyčinku  skořice, neb skořicí neb práškem do pečiva posypeme jejich cestičky.
-    V okolí mraveniště vysazená routa vonná, rozmarýn, levandule donutí mravence přestěhovat se jinam (můžeme použít také jen výhonky těchto rostlin ).
-    Do země nastrkané čerstvé listy levandule, tymiánu, majoránky, postranní výhony rajčat , kerblíku .
-    Na mraveniště přiklopíme květináč při teplém a slunečném dni. Za 3 až 5 hodin zjistíme, zda  mravenci  přenesli do květináče své kukly. Lopatou  podebereme mravenčí hnízdo a rozprášíme po zahradě. Na kuklách si pochutnají ptáci. Nebo květináč lopatou vyzdvihneme a potopíme do horké vody.
bala: Syn mi koupil malinké granulky přímo pro mravence, ale přiznám se, že si již nepamatuji na název...nasypala jsem je tam, kde měli mravenci hnízdo, oni si je nanosili do hnízda až ke královně, musely se tam nechat delší dobu...a opravdu jsem se jich zbavila..myslím, že když zajdete do obchodu a tam se zeptáte, jistě Vám poradí, i syn se až tam informoval, jaký prostředek na ně platí.....ale někde zde na foru jsem psala i název toho přípravku....
bala: Zde jsem našla odkaz na likvidaci mravenců.......prvně jsem je likvidovala v truhlíku, ale zlikvidovala jsem i dvě hnízda  na záhoně, letos uvidím, jak to zabralo....snad to pomohlo...
Editoval bala (22.02. 2011 13:49:44)
jitula: Děkuji, název jsem si opsala a poptám se u nás v květinářství. Vyzkouším a uvidíme.
jitula: Potřebovali bychom poradit, jak na mravence. Některé skalničky moc neprospívaly a na vině byli mravenci. Stačilo skalničku nadzvednout a všude byli mravenci. Jak na ně? Použili jsme Formitox, jaké s ním máte zkušenosti? Co vlastně mravenci dovedou způsobit? Okusují myslím ty kořeny, nebo ne?
houba: Taky bych potřebovala dobrou radu na mravence,mám jich plnou zahradu.Když je pro ně příznivé počasí,během pár hodin se objeví v záhonech a po celém trávníku jedna kupička hlíny vedle druhé a vylétají ven.Jediné,co jsem vyzkoušela a platilo na ně,byl silný roztok postřiku na mšice.Ale polévat s tím celou zahradu nemůžu.Neničí jen rostliny,ale i trávník.
jituška: Tak nás zoufalců je asi víc,my máme na zahradě velké lesní mravence,rezavé a černé,ale pro rozlohu zahrady,je to vcelku velý oříšek.Prolívala jsem to jedem proti mravencům,nezabralo,teď jsem jim tam sypala jed,ale marně,nejen že ničí veškerou úrodu,ale děti i my jsme neustále poštípaní.Jak na ty potvůrky?Máme děti,tak je to taky problém,aby něco nesnědli,nebo neolizovali.sad
YOS: My máme mravence pod dlažbou v kuchyni, koupelně i na verandě. Vylézají jakmile cítí na zemi nějaký drobek. Vyzkoušeli jsme domečky pro mravence, skořici, prášek na pečivo, prášek na praní a já nevím co všechno.
Každoročně v květnu nebo červnu nám vylétalo spoustu okřídlených mravenců a byla jich plná vana, na okně, na podlaze, černo. Letos mě napadlo, co vyzkoušet ocet. Injekční stříkačkou jsem do skulin kolem zdí nastříkala ocet. V koupelně se objevilo několik dospěláků, tak jsem nastříkala ocet i do skulin u oken. Druhý den bylo okno plné malých mrtvých mravenců a vajíček. Uvidíme co bude dál. Zatím se žádní okřídlení neukázali. Mravenci obsahují kyselinu mravenčí, která se zřejmě s octem nesnese.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Mravenci Mravenci - jak se jich zbavit
Mravenci jsou užiteční, protože na svém jídelníčku mají mnoho škodlivých druhů hmyzu. Když se však vydávají hledat sladkou potravu na zahradě, ve skleníku či v bytě, mohou být na obtíž …