bresticova: Problémov s mravcami na našej pisočnatej pôde máme tiaž viac ako dosť. Ale osvedčil sa mi prášok (vyzerá ako modrý kryštálový cukor) STOP MRAVEC. Objavím mravce - hniezdo, odkiaľ vyliezajú, alebo cestičku, dobre posypem a po čase uhynú. Niečo biologické by bolo fajn, ale to je väčšinou máličko účinné a ja mám nervy len jedny.
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Obrázek a několik řádek k tématu
Mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz s velikostí od několika milimetrů po několik centimetrů. Jejich tělo tvoří jasně oddělené části - hlava, hruď a zadeček. Tělo může být kryto chloupky. Hlava má typicky jeden pár článkovaných lomených paličkovitých tykadel, složené facetované oči (někdy jen jednoduchá temenní očka), různě uzpůsobená a vyvinutá kusadla – kousací ústrojí. Samotná hruď může mít také ostny. Obvykle se dělí na tři části, nazývané pronotum, mezonotum a epinotum.
Citace z http://cs.wikipedia.org/wiki/Mravencovití
cz
Mravenci
Mravenci
jituška: Tak jsem si koupila na doporučení drogisty v obchodě BIOFORMATOX,už jsem ho několikrát vyskoušela i velice silný roztok i jen sypat na sucho,ale marný boj....sadMravence máme v trávníku,zelenině i v květinách. Jak ty velké lesní, černí a nejhorší jsou ti rezaví,j ak strašně štípou....co s tím, přece nemužu prolít nebo posypat celou zahrada...yikes
YOS: Jituško,  ještě jsem o takové invazi mravenců neslyšela. Co je k Vám láká? Napadlo mne, co dát do nádoby od másla ocet a zapustit ji do země, kde nechcete mravence mít. U slimáků se dává místo octa pivo, ve kterém se bohužel utopí. Mravenci by měli před octem prchat. Nebo namíchat nějaký sladký lektvar a třeba se v něm taky utopí. Sice se nějací utopí, ale královna snese další a další.

Všechno jde tak, jak má jít.
jituška: YOS,děkuji za radu,hned zítra to zkusím s tím octem.Nevím,kde se tady vzaly,ale zahrada byla několik let zanedbaná a neudržovaná,všude staré stromy,křoví a plevele s trávou po pás.Na podzim jsem to začala dělat a na jaře už bylo doděláno,jen to odnesli moje záda a následně nedávná operace.Ale mravenci tady byli dříve než já a teď spolu bojujeme o každý kousek zahrady...smile
Marvella: My máme již druhý týden v kuchyni několika proudou dálnici mravenců černých i těch okřídlených. Začnou se rojit až za tmy a když tam pak rozsvítím je to tedy něco. Přitom stále vytírám, aby nebylo nadrobeno, použít chemii nechci kvůli psům, protože to lížou....Bohužel některé potvory pěkně štípou. Na zahradě jsou tak úměrně, takže mi zatím nic neničí. Marcela
jituška: Marcelko i já měla plnou kuchyň mravenců,zkoušela jsem vše,ale marně,pořád hlídat každý spadený drobeček. Mám doma děti a kočičku,tak to byl oříšek, ale koupila jsem v drogerii od firmy Raid domečky,dají se tam kde mají cestičku,nebo skulinku,kam lezou a po 14 dnech bylo po mravencích. Dodnes se neukázali,jen sem tam nejaký ten zbloudilec z venku... V balení jsou dva domečky, děti to neolízly a kočička se k tomu nedostala, i když si s tím někdy hrála.smile
Marvella: Dobrý den Jituško, díky za radu. Poohlídnu se a vyzkouším. Lezou v kuchyni skulinou mezi dlažbou a stěnou. Je to sice otrava, ale máme z toho spíš doma legraci. Marcela
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
jituška: Marcelko,jak čtu,tak prášek do pečiva nepomohl a ten silikon manžel zkusil také,ale našli si skulinky jinde,ale uvidíte.
Marvella: Dobré poledne Jituško, no také mě to napadlo, že si cestičku najdou jinde, uvidíme. Bylo jich opravdu hrozně moc. Marcela
YOS: Mravenci
Letos jsem vystříkala téměř 1l octa do všech možných škvír, ale už se asi adaptovali i na ocet. Máme je teď i tam, kde se nemanipuluje s potravinami, v ložnici, obýváku, na chodbě, zkrátka úplně všude. Začínám z toho mít fóbii. Co jim u nás chutná? Co je láká? Možná teplo, máme vyhřívanou podlahu. Moje sousedka v Holandsku měla mravence taky a našli hnízdo pod domem na betonové zdi pod úrovní země. Je to taková nízká místnost asi 150cm vysoká, sloužící jako izolace. Kousek hnízda jsem si u nich vyfotila. Toto kartonové mravenčí hnízdo si mravenci vyrobili z pařezu před domem. Je to typické pro druh - Mravenec černolesklý - Lasius fuliginosus. Je asi 4-5mm velký.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Mravenec černolesklý, kartonové mravenčí hnízdo (Lasius fuliginosus)
cz
Další informace v článcích o rostlinách
Mravenci Mravenci - jak se jich zbavit
Mravenci jsou užiteční, protože na svém jídelníčku mají mnoho škodlivých druhů hmyzu. Když se však vydávají hledat sladkou potravu na zahradě, ve skleníku či v bytě, mohou být na obtíž …