bala: mečíky odkvetou, odstříhněte odkvetlé květy a nechte je ještě v zemi aby cibule zesílily...já je vyrývám až koncem září, nechám vyschnout a skladuji ve sklepě, volně v bedýnkách,kde je okolo deseti stupňů...občas kontroluji, zda jsou zdravé....na jaře ještě před výsadbou je namočím do hypermanganu asi na dvě hodiny...a následně vysadím na jiné místo...
facebook: Věra Kafuňková vyndej cibule, měla jsem jeden rok 250 mečíků, nádherné a všechny možné barvy a pořád plné vázy, a jeden "odborník" mě řekl, že je mohu nechat v zemi /to jsem jako zahrádkář začínala/ a pak na jaře z toho zbylo úplné prdlajs

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Marie Fárová: Každý rok nějaká cibule zůstane v zemi a přežije zimu, protože se pak objeví kvetoucí mečík v mistech, kde byly předcházející rok. Po vyrytí necháváme gladioly zaschnout v otevřené kůlně, potom je přenesu do vytápěné místnosti, kde se dost zmenší a tak po třech týdnech je úplně očistím a uklidím do dílny nebo do sklepa.
Martina Hájková: Pěstování mečíků
Dotaz: Několik let pěstuji mečíky. Vždy byly krásné, ale druhý rok rostliny vyrostou, objeví se poupata, ale hned vypadají uschle, některá vykvetou, ale barva je porušovaná bílými žilkami. Rostlina vypadá hned jakoby odkvétala. Vloni se mi to objevilo poprvé, letos jsem nakoupila nové cibule a změnila místo, ale nepomohlo to. Děkuji.

Odpověď: Pravděpodobně se jedná o moniliovou hnilobu mečíků, doporučuji po každoročním vyndání hlíz ze stanoviště ponechat je 5 minut namočené v roztoku KUPRIKOL, poté vyndat, usušit a takto skladovat přes zimu. Před výsadbou postup ještě jednou zopakovat.

Zdroj: Zahradní rádce Martiny Hájkové, Marigreen s.r.o.
Další informace v článcích o rostlinách
Acidanthera murialae - habešský mečík Acidanthera murialae - habešský mečík
Botanický druh mečíku je svému velkokvětému příbuznému podobný vzrůstem, mečovitými listy i nároky na pěstování. Kvete v červnu až srpnu vonnými bílými květy velikosti kolem 6 cm s výrazným hnědočerveným ústím …
HomeDeco SMP a.s. | 31.08. 2007
Gladiolus - mečík Gladiolus - mečík
Existuje obrovské množství odrůd všech barev a tónů, jak velkokvětých mečíků vhodných k řezu, tak drobnokvětých a miniaturních, vhodných do trvalkových výsadeb. Hlízy se vysazují koncem dubna na slunné stanoviště s propustnou, lehkou a dobrou zahradní půdou …
HomeDeco SMP a.s. | 31.08. 2007
Čeleď Iridaceae - kosatcovité Jméno bylo odvozeno od řeckého slova gladius – meč či latinského gladiolus se stejným významem, název popisuje tvar listů. Rozšíření Asi 250 druhů roste ve dvou regionech – v Africe (střední a jižní) a v Eurasii. Popis Ze zploštělé …
Computer Press, a.s. | 09.07. 2008
Mečíky, rod s asi 180 druhy, náleží ve středoevropském prostředí k nejdůležitějším letním rostlinám a nejhodnotnějším řezaným květinám. Plané druhy pocházejí především z jižní Afriky, ale některé i ze Středozemí, z Arabského poloostrova, ze severozápadní …
Rebo Productions CZ | 06.04. 2010
Rod zahrnuje až 250 druhů a tisíce pojmenovaných kříženců, s původními druhy rozšířenými v jižní a tropické Africe, v jihozápadní Evropě, pobřežních oblastech Středomoří až po střední Asii. Spodní část stonku je zvětšená, tvořící hlízu. Listy …
Euromedia Group k.s. | 26.08. 2010
Jak si vypěstovat gladioly Gladioly neboli mečíky jsou jednoděložné okrasné rostliny z čeledi kosatcovitých (Iridaceae). Jejich květy, které patří mezi nejkrásnější, není v létě možné přehlédnout. Rostlině dal jméno tvar listů: meč=gladus (latinsky) …
Osiva-semena.cz | 31.01. 2012