houska2: Mám broskvoň  Red Haven, a chtel bych ji seříznou (moc dlouhé větve, překáží mi) a celkově upravit. Někdo radí že teď je vhodná doba po sklizni. mám řez provézt a poradí mi někdo jak jej provézt??díky za radu
Rose: Broskev -  Pokud máte zákrsek, udržuje se  střed stromku otevřený -  v létě lze odstranit  některé  starší výhony. Při zahradničení se občas řídím  vlivem cyklů Měsíce. Zmlazovací řez by měl být proveden při ubývajícím měsíci, alternativně při klesajícím měsíci (od Blíženců po Střelce). Stromy takto prořezané neutrpí škodu, šťávy klesají.

Úryvek z knihy Ošetřování a řez zákrskových stromů ovocných, Josef Vaněk , 1938: V červenci a srpnu, po sklizni ovoce, odřízneme pruty u plodonošů, z nichž jsme ovoce sklidili. V září – říjnu se provádí mimo zredukování předčasně vyrašených  letorostů také silný řez, tj. odřízneme starší přebytečné větve, suché dřevo atd. veškeré řezy musíme natřít štěpařským voskem, nebo stromovou mastí.
Víchová Jarmila: Dobrý den, mám na zahradě starou žlutou slívu kterou sázel můj otec. Slíva stále rodí velice dobré slívy, které jsou nejprve zelené a postupně měknou až úplně  zežloutnou.  Strom začíná prosychat. Nechtěla bych o něj přijít a tak mi poraďte, kdy jej mohu prořezat - myslím vyřezat uschlé větve i drobné větévky. Děkuji za odpověď.
FREDDY: Zdravím,
studuji zemědělku a mohu Vám pouze obecně poradit to, že ty suché můžete mimo zimu ostříhat kdykoliv, zbytek po odplození, protože peckoviny by měly být citlivé na mráz. Bohužel v tomhle nemám praxi, teprve se stromy začínám. Ostříhejte to tak, aby na stromě větví nebylo přespříliš, aby koruna byla vzdušná a aby měl strom dobrý tvar. Přikládám odkaz na stránku s dobrými obrázky ohledně stromů. www.zahrada.zjev.cz/jablone-rez.html
přeji hodně štěstí.
Filip Jandus.
ludanecek: K řezu peckovin, konkrétně pak broskvoní - leta sem učilo na zahr.školách a provádělo v praxi mimo výchovný řez stromků v předjaří vše  po sklizni ovoce a broskve zásadně těsně před kvetením nebo na začátku kvetení, protože zde se řezem zároveň reguluje násada plodů/ viz dlouhý nebo krátky řez broskvoní/. V současné době se provádí i ostatních peckovin, řez v tomto období jako u broskvoní, z důvodu lepšího hojení ran. Lze provádět v podstatě i po sklizní a, ale určitě ne u potzdních slivoní,kde se rány do zimy nezahojí a dřevo může namrznout. Já doporučuji všem řez na jaře před květem, či těsně po odkvětu.
nasekrasnazahrada: Prořezávání peckovin
Doba po sklizni třešní, višní a meruněk je nejvhodnější pro prosvětlení korun. Odstraňte poškozené větve; u třešní stačí odříznout nevhodně rostoucí větévky, u višní seřízněte odplozené
větve až k prvnímu silnému letošnímu výhonu.
Rada z rubriky Co je důležité v srpnu

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
YOS: Dá se ještě něco zachránit na tomto zlomeném stromu při jarní vichřici? Měla 2 hlavní větve - chyba. Je to starý strom a já ho nemohla už řezem upravovat, byl by to velice silný zákrok. Zbylá větev odplodila, ale úplně všude vypouští klovatinu - smolu. Zřejmě tento stres nepřežije. Mám ji ještě ořezat? Poradí mi někdo zkušený?

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Bluma, Reine Claude doulleins - vytéká klovatina po šoku (Prunus domestica)
Bluma, Reine Claude doulleins - vytéká klovatina po šoku (Prunus domestica)
cz
Bluma, Reine Claude doulleins - vytéká klovatina po šoku 2 (Prunus domestica)
Bluma, Reine Claude doulleins - vytéká klovatina po šoku 2 (Prunus domestica)
Další informace v článcích o rostlinách
Řez dřevin: broskvoně Řez dřevin - broskvoně
Broskvoním a nektarinkám (broskvoně s hladkými plody) se nejlépe daří u jižní zdi nebo v jiném chráněném místě. Prvořadý význam má dobré odvádění vody z půdy …
Rebo Productions CZ | 30.07. 2010
Rostlinolékař - postřik proti kadeřavosti broskvoně Rostlinolékař - kadeřavost broskvoně
Kadeřavost broskvoně je houbové onemocnění vyskytující se na broskvoních, mandloních a broskvomandloních. Typickým příznakem jsou zkadeřené, puchýřovité, červeně či žlutě zbarvené listy …
Okrasné dřeviny: višeň pilovitá - Prunus serrulata 'Kanzan' Okrasné dřeviny - slivoně, višně, třešně, broskvoně ...
Šedivý čas zimy konečně pominul. Na konci března se mnoho zahrad ponoří do oblaků z bílých a růžových kvítků okrasných slivoní a příbuzných druhů …