facebook: Jana Prouzova Treba ho asai zaočkovať.Ja tiež pestuje figy sú vynikajúce mám ich vonku aj v zime,len figy nedozrejú vonku musím ich nechať dozrieť otrhnuté na okne.Prípadne si môžeš zophnať 100% odrezdy rodiacich a tak zakoreniť.Napíš adresu ja Ti odrezok nezakorenený pošlem v liste.strčíš do zemi a zakorení sa ti na druhý rok rodí.

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
george5167: To je nesmysl s tím očkováním . Stačí v červnu větvičky zakrátit na 2/3 až 1/2 a keř během 14 dnů nasadí za každým listem plod. Fíkovníku se daleko lépe daří venku ve volné půdě než v květináči. Trochu dolomitického vápna a trochu plného hnojiva. Pěstuji fíkovníky už více než 50 let a svezl jsem je z celé Evropy a části Afriky. Fíkovník vytváří ve volné půdě velký kořenný bal a stává  se obtížným.
Eva N E: George5167,nevíte,jestli a za jak dlouho plodí fíkovník vypěstovaný ze semene? Nejspíš nějaká kuna se mi vyvenčila do květináče na balkone,v noci jich kolem slídí spousta, samá semínka,a vyrostl z toho fík.Má cenu ho pěstovat,nebo je lepší zasadit větvičku? Už jsem to zkoušela několikrát,nikdy se neujala.
Lošinju je v Chorvatsku?
george5167: K pěstování jakýchkoli rostlin ze semene musí být důvod - většinou jde o předpěstování velkého počtu rostlin
k obchodním účelům nebo o vypěstování rostlin, které nejsou za rozumnou cenu k dostání. Museli bychom mluvit o jednotlivých druzích. Samozřejmě, něco jiného je zelenina, tam se vždycky použily výsevy / a kaktusy, ale těmi se nezabývám /.
Pokud jde o fíkovník / Ficus carica / , jsou to velké záhady. Je to biblická rostlina, Eva a Adam se po prvním hříchu schovali do křoví a ohanbí si přikryli "větvičkami" fíkovníku.
V evangeliu sv. Jana je podivný text, pan Ježíš proklel fíkovník, protože jej nenapojil a nenasytil. Ale jiní evangelisté to popisují jinak.
Poprvé jsem se asi před 50 léty dočetl, že na Znojemsku je jižní stráň s volně rostoucími a plodícími fíkovníky, tak jsem tam jel a našel ji. Nebylo to nic moc. Zato na Budě / jižní svah nad Budapeští / jsem našel nádherné hojně plodící fíkovníky. Po r. 1989 jsem otevřel cestovní kancelář a m.j. jsem začal vozit Čechy na ostrov Lošinj, bezesporu nejkrásnější ostrov Jadranu. Jede se přes celý ostrov Cres až k mostu v Osoru a pak na Lošinj. Po cestě je řada mimořádných jevů : na začátku ostrova  Cresu, kam jedou z obou stran trajekty,  je sídliště mořských orlů, skoro jistě je uvidíte.
Uprostřed je město Cres s nejlepším olivovým olejem, klášterem a velkým sportovním přístavem. Všude je plno fíkovníků se zelenými i modrými plody. Některé jsou obsypány, na některých není nic. Pan Ježíš se asi netrefil.
Pokud uříznete větévku na tužku, odstraníte 70% listů a šikmo seříznete, zakoření ve foliáku za 2 měsíce. Pak ovšem na zimu shodí a je v tom trochu rizika. Pokud váš známý má slušný fíkovník, je naprosto jisté hřížení, získáte skoro dospsělou rostlinu. Na semena zapomeňte, druhová názvosloví jsou většinou triky zahradnických firem. Na jižním cípu Cresu je záhadné sladkovodní jezero Vransko.
Najděte si server .htm / Jižní Afrika / , jsou tam dobré obrázky fíků. V Jižní Africe se v zahradnictvích pěstují fíkovníky většinou v 10 l plechovkách a v těch se prodávají.
Stačí ? Dr J
Eva N E: Stačí,děkuji.Ale přece jen ještě otázku.Viděla jsem v Libanonu,že větvičku na 4 tužky,asponˇ 80 cm dlouhou,bez listů,jen tak píchli do země a ona rostla.Jen ji občas zalili.Já to zkoušela několikrát,ale nikdy se neujala.Možná to bylo tím šikmým seříznutím?Nějaký trik v tom asi bude,jenže když jsem to tenkrát viděla,ještě mě podrobnosti nezajímaly sad  Ještě to letos zkusím a uvidím,jak to dopadne.
Další informace v článcích o rostlinách
Ficus carica - fíky Fíkovník - co dělat, aby fíky dozrály
Je velká škoda, když fíky do konce podzimu nedozrají. Pro dobrou sklizeň je důležité včasné zahájení sezony. Proto nenechte fíkovník stát v přezimovací místnosti až do poloviny května …
Ficus carica 'Brown Turkey' - fíkovník smokvoň Ficus carica 'Brown Turkey' - fíkovník smokvoň
Jeden z nejotužilejších fíkovníků, který v našich podmínkách i hojně plodí, má jméno Brown Turkey. Již z názvu je zřejmé, že se jedná o odrůdu s tmavými fíky – červenohnědé až fialově-černé barvy. Jsou sladké a při dostatečném obsahu živin v půdě …
Ficus carica 'Bornholm´s Diamond' - fíkovník smokvoň Ficus carica 'Bornholm's Diamond' - fíkovník smokvoň
Další z fíkovníků, který i v našich podmínkách spolehlivě roste a hojně plodí, má jméno Bornholm‘s Diamond (nebo Bornholms Diamant). Jedná se o druh odvozený od odrůdy Bornholm, který je jeden z mnoha klonů odrůdy Brown Turkey, což je jeden z nejotužilejších …
Ficus carica - fíkovník smokvoň, plody [foto_1] Ficus carica - fíkovník smokvoň (venkovní pěstování u nás)
Fíkovník smokvoň (Ficus carica), čeledi morušovníkovitých (Moraceae) provází lidstvo jeho dlouhým vývojem a přináší mu užitek i chuťový požitek už celé věky. Ač fíkovníky máme spojeny především se zeměmi jižní Evropy, dají se s úspěchem pěstovat …
Ing.Ota Beran | 17.08. 2009
Ficus carica - fíkovník smokvoň Ficus - fíkovník, fíkus, gumovník, smokvoň
Čeleď: Moraceae - morušovníkovité Rozsáhlý rod s 1 000–2 000 druhy; jsou to rozmanité, většinou stálezelené stromy, keře nebo liány s mléčnými kanálky v lýku a druhotné kůře, listy střídavé, vzácně vstřícné nebo téměř přeslenité, celistvé nebo …
Computer Press, a.s. | 24.11. 2008
Ficus carica - fíkovník smokvoň [foto_1] Ficus - fíkus, fíkovník (pěstování fíkusů)
Pěstování fíkusů prožívá své těžké časy právě nyní, v zimě „Já mám doma fíkusy, dělám s nimi psí kusy,“ chtělo by se říci spolu s rýmovánkou. Fíkusy jsou jedny z nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin ozdobných listem. Právě v zimě …
Ing.Ota Beran | 05.01. 2010
Ficus carica - fíkovník smokvoň Ficus carica - fíkovník smokvoň
Fíkovníky patří mezi nejodolnější subtropické rostliny. Jeho výhodou je, že se dá pěstovat i v květináčích, nebo ve větších nádobách.Tyto přes léto umístíme na slunném místě venku a v zimě uchováme v chladné, možno i tmavé místnosti, např.sklepě …
Ficus carica - fíkovník smokvoň Ficus carica - fíkovník smokvoň
Je stará kulturní dřevina původem z jihozápadních oblastí malé Ásie. Odhaduje se, že v Mezopotámii se pěstoval již před 4 tisíci lety. Nyní se pěstuje v subtropech celého světa a na mnoha místech roste i planě. Je to keř nebo strom, dorůstající v přírodě …
Tropic Hukvaldy | 16.03. 2008
Ficus benjamina - fíkovník malolistý Ficus benjamina - fíkovník malolistý
Ficus Benjamina pochází původem z Indie a ve své domovině dorůstá výšky 30m. V bytových podmínkách tvoří keříky a dorůstá výšky od 20 cm do 2 m. Jeho listy jsou drobné, lesklé, zelené, vejčitého tvaru …
Libor Lešner | 25.02. 2009