vercinka: Dobrý den, prosím vás o radu. Dva měsíce jsem nebyla doma, o květiny se mi starala sousedka, cca 1x týdně zalévala. Když jsem se vrátila domů, většina kaktusů mělo mokrou hlínu, tak jsem je přesadila a vypadají v pohodě. Jeden kaktus mne ale trápí. Dle mého nemá přemokřenou hlínu, bojím se ho přesazovat, protože je hodně rozrostlý a bojím se, že ho polámu. Zastrčila jsem mu do květináče zelenou univerzální tyčinku s hnojivem, nevím, jestli jsem neudělala chybu a nemám ji vyndat. Často kvete, i nyní, má krásné velké květy. Některé nohy má tvrdé, některé jsou jakoby gummové a klesají k zemi. Na některých nohách má skvrny. Nohy se skvrnami jsou tvrdé. Bojím se, že mi zajde, prosím poraďte mi, co s ním mám dělat:-(
Fotografie je zde .jpg , ale mohu poslat i detailní fotografii na email. Děkuji!
Gwenaa: Osobně se domnívám, že problém je nebo byl skutečně v přemokření - 2 měsíce jsou dost na to, aby kaktus mezitím stihnul vyschnout. Může de-facto odehnívat odspodu, je možné, že už přišel o část kořenového systému, redukovaný kořenový systém už nezvládá udržovat tolik nadzemních částí, a tak část z nich "gumovatí". Hnojením nic nespravíte, spíše naopak. Zkontrolujte ještě jednou stav zeminy, pokud je vlhká, mohlo by pomoci rychlé přesazení suchého substrátu - otázkou je, jak dlouho už je kaktus v tomto stavu.

Ty fleky nejsou pořádně vidět - mohla by to být nějaká choroba, možná i z případného přemokření.

Pokud kaktus nechcete přesazovat, redukovala bych okrajové nadzemní části, abych pomohla ozdravění.

Krátkodobé sucho tomuto typu kaktusů nevadí - mají dost zásobní vody ve ztučnělých nadzemních orgánech. A hlavně na něho myslete, hlaďte ho a šeptejte mu uzdravující mantry - to zabírá nejvíc! :-)
Editoval Gwenaa (01.10. 2010 15:25:13)
Jiří Štěpán: Dobrý den, prosím o radu, jsem začínající pěstitel kaktusů a setkal jsem se s tímto problémem. V jednom případě začal kaktus od špičky hnědnout. V druhém případě kaktus ve druhé části rovněž hnědne. K zálivce používám děšťovou vodu, kterou jsem použil při první zálivce po zimním období. Mohu kaktus, který hnědne od vrcholu zaříznout a desinfikovat? Jiří Štěpán
Jan Kolman: Bohužel nepíšete, o jaký druh kaktusu jde, kde je pěstujete ( skleník, okno ), jestli začaly hnědnout během zimy nebo až po přemístění na letní stanoviště. Světlé až světlehnědé skvrny mohou vzniknout po prudkém ozáření sluncem po zimě, kdy kaktusy ještě nejsou zvyklé na zvýšené sluneční záření. Tyto skvrny jsou jakoby lehce prohloubené a je to vlastně jen "kosmetická" vada a v průběhu růstu kaktusu se skryjí.
  Jestli ale je rostlina ve zhnědlém místě změklá, mohlo by se jednat o hnilobu a je lepší ji vyřadit aspoň do karantény, aby nenakazila ostatní. V každém případě by to měl posoudit zkušený kaktusář.
  Zkuste dodat snímek.
zuza.nick: Dobrý den, mám dotaz ohledně vánočního kaktusu. Jeho listy jsou svraštělé a  jakoby zvadlé. Někde jsem četla, že je to tím, že má málo vláhy. Zemina je ale pořád mokrá, ted na podzim vůbec nevysychá. Začátkem léta jsem ho přesadila, mamka ho delší dobu (asi 3 týdny) nezalila a od té doby je takový, jak jsem psala na  začátku.Kaktus mám po babičce, nerada bych o něj přišla. Nevíte někdo, co by s ním mohlo být? Pěstovala jsem ho celou dobu na skříni, světla měl dost, občas i kvetl. Nevím, zda bych neměla zkusit ho rozmnožit, jestli se chytí, abych o něj nepřišla. Děkuji za radu, Zuzka
Editoval zuza.nick (13.10. 2014 16:17:06)
YOS: Podle mne roste tato rostlina jako plevel. Nebojte se, vzpamatuje se. Řekněte mu, že ho máte ráda a že se o něj dobře postaráte. smile Že je zvraštělý znamená, že je buď suchý nebo moc mokrý a uhnívají kořeny. Jestli je půda mokrá, tak nezalévejte a půdu provzdušněte a postavte na světlé a teplejší místo. Pokud topíte a máte suchý vzduch, listy můžete rosit rozprašovačem. Teď je chladno a proto potřebuje vláhy jen málo. Je to opravdu kaktusovitá rostlina. Od října by se měl začít hnojit, aby se připravil na vánoční kvetení. Teď bych ho nezkoušela namnožit, protože má období klidu.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Kaktusy Kaktusy - letní péče o kaktusy ve skleníku
V horkých, slunných srpnových dnech se kaktusům dobře daří i ve skleníku. Přesto je prospěšné v noci skleník dobře větrat. Kaktusy jsou totiž ze své pouštní domoviny zvyklé na velké kolísání teplot mezi dnem a nocí. Větrání také zabraňuje příliš vysoké …
Kaktusy Kaktusy
skromné, různorodé, fascinující Seznámíme vás s těmito nenáročnými, ale efektními rostlinami, který tak dobře vyhovuje suché klima moderních budov …
Kaktusy a sukulenty Kaktusy a sukulenty
Ilustrovaná encyklopedie je přehledným průvodcem k určování a pěstování kaktusů a sukulentů. Obsahuje více než 400 druhů a odrůd …
Svojtka & Co. s.r.o. | 28.08. 2008
Kaktusy (TIP ZC CS) Kaktusy - rozdělení, pěstování
Kaktusy jsou ideálními rostlinami pro každého, kdo se v pěstování okrasných rostlin příliš nevyzná. Kaktusy pěstujeme většinou pro jejich zvláštní půvab, nezvyklou krásu a skromnost. Vracíme se v nich k matce přírodě, kterou dnešní člověk tolik potřebuje …
Zahradní centra CS | 19.11. 2008
Kaktusy a jiné sukulenty Kaktusy a jiné sukulenty
Ve svém domově vzdorují tyto často bizarní bytosti z rostlinné říše extrémnímu slunečnímu záření, horku a suchu. S kaktusy a spol. si tak přinesete mezi své čtyři stěny závan této zvláštní pouštní atmosféry …
Kaktusy a jiné sukulenty Kaktusy a jiné sukulenty
Nejkrásnější kaktusy - přezimování - pěstování - množení …
Rebo Productions CZ | 24.09. 2008
Kaktusy Kaktusy - svět kaktusů (1)
Čeleď kaktusů je tvořena výlučně sukulentními rostlinami překvapivé rozmanitosti tvarů a květenství. Přestože kaktusy jsou pravými umělci v přežívání, přece jen vyžadují určitou péči k tomu, abychom mohli náležitě vychutnat nádhery jejich květů …
Rebo Productions CZ | 25.09. 2008
Kaktusy - trny na kaktusu Kaktusy - svět kaktusů (2)
Charakteristika kaktusů Kaktusovité rostliny jsou sukulenty se značně omezenými nebo zcela potlačenými listy. Výhonky bývají často tak zdužnatělé, že je mnohdy již jako takové ani nerozeznáme a považujeme je proto za tělo rostliny. Výhonky bývají buď členité …
Rebo Productions CZ | 27.09. 2008