bété: Zdravím,
prosím o radu, jaký kaktus koupit k Vánocům tak, aby kvetl. Už jsem jeden kvetoucí koupila, ale po měsíci odkvetl a od té doby už se žádný kvítek neobjevil.
Moc děkuji za radu. :)
houba: Myslíte zřejmě Vánoční kaktus,ale ani ten nekvete věčně.Letním ho venku,celé léto zalévám a před prvním mrazem ho přenesu do pokoje,kde se netopí a omezím zálivku.Asi po dvou měsících začne nasazovat poupata a o vánocích zase kvete.
bala: I já mám vánoční kaktus již několik let, kvete mi i dvakrát do roka, v létě jej vynesu na zahradu nejdříve do polostínu, potom ho dám na přímé sluníčko, i když se udává, že přímé slunce není dobré, dosti zalévám a na konci léta ho přenesu do chladnějšího pokoje, kde je 15-18 stupňů...nasadí na květ a již v lisopadu mi kvete, je obsypán květy...zkuste jej na jaře přesadit do lehčí, hlinitopísčité půdy, můžete přidat drnovku nebo přímo  směs pro kaktusy. a zcela jistě se Vám odmění krásnými květy....
Editoval bala (15.12. 2010 19:17:51)
janko39: Chci jen podotknout, že tento kaktus může na změnu směru osvětlení zareagovat shozením poupat, nebo i květů.
Před jeho přemisťováním, např. při utírání prachu, nebo jiných zásazích, má-li nasazena poupata, je třeba udělat si značky na květináči a na misce  a při umístění na původní místo nasměrovat květináč tak, aby se značky shodovaly. Jednoduše řečeno - má-li poupata, s rostlinou neotáčet.
YOS: Znám 2 druhy, které jsou si velice podobné. Vánoční kaktus - Schlumbergera má ploché články a na okrajích špičaté výrůstky,  kvete na vánoce.  Velikonoční kaktus - Rhipsalidopsis - má taky ploché články, ale na okrajeích zaoblené vroubky, kvete na velikonoce.

Všechno jde tak, jak má jít.