YOS: Dostávám je od mé známe jako vitamínovou bombu. Tuto rostlinku pěstuje na poli jak dýně nebo rajčata. Mochyně je ze stejné čeledi jako rajčátka, papriky, brambory a lilek. Všechny rostou jen v noci. Mají rády teplo a vlhko. Pokud je nahnojíte, urodí se Vám hodně a velké plody. Myslím si, že jii sází v březnu doma do kelímků a po 15.5. přesadí na pole. V létě jen otrhává chutné plody.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Mochyně peruánská - jedlé plody (Physalis peruviana)
Mochyně peruánská - jedlé plody (Physalis peruviana)
cz
Mochyně peruánská - větvička s květem a plody foto špatné kvality, svítilo moc sluníčko (Physalis peruviana)
Mochyně peruánská - větvička s květem a plody foto špatné kvality, svítilo moc sluníčko (Physalis peruviana)
houba: Mochyni jsem zkoušela dvakrát pěstovat. Poprvé venku na záhoně a nestihla ani vytvořit plody,i když jsem ji předpěstovala  jako rajčata.Další rok jsem dala pár rostlinek na záhon a pár jsem jich dala do skleníku.Ve skleníku narostly ohromné sazenice a skoro žádné plody,na záhoně byly sazenice menší a byly plody obalené,ale bohužel,opět nedozrály.Nevím,jestli dělám nějakou chybu a nebo je to tím,že je naše zahrada přes 400m n.m. Semínka jsem si schovávala z plodů,které jsem koupila v marketu a bez problémů vzešla.
Marie Fárová: Sazeničky mochyně jsem dostala předloni od své kamarádky, protože jí vyklíčila úplně všechna semínka. Varovala mne, ať ji zasadíme k opoře, že je hodně křehká. Měli jsme je vyvázané u jižní zdi a plodila hodně. Trvalka to není.
Editoval Marie Fárová (12.01. 2011 21:19:28)
bala: Taky přidám něco do mlýna...já ji každoročně dostávám od sousedky asi 10ti cm sazeničky, zaseje je již koncem února či začátkem března...já je sázím začátkem května pod sklenici, nebo ji přikryji bílou netkanou textilií aby ji případné mrzíky neublížily...potřebuje vydatnou zálivku a tak denně i dvakrát ji zaliji a občas přidám do zálivky slepičince...mám krásné bohatě plodící rostliny...
YOS:

houba napsal(a):

Mochyni jsem zkoušela dvakrát pěstovat.Poprvé venku na záhoně a nestihla ani vytvořit plody,i když jsem ji předpěstovala  jako rajčata.Další rok jsem dala pár rostlinek na záhon a pár jsem jich dala do skleníku.Ve skleníku narostly ohromné sazenice a skoro žádné plody,na záhoně byly sazenice menší a byly plody obalené,ale bohužel,opět nedozrály.Nevím,jestli dělám nějakou chybu a nebo je to tím,že je naše zahrada přes 400m n.m. Semínka jsem si schovávala z plodů,které jsem koupila v marketu a bez problémů vzešla.

Asi to bude tou nadmořskou výškou. My bydlíme na Jižní Moravě skoro na Pálavě, kde se daří vínu, takže teplá oblast. Škoda. Daří se Vám pěstovat rajčata?

houba: Rajčata docela jdou,alespoň nějakou úrodu sklidíme,ale žádné zázraky to nejsou. Máme tady dost zimu,tak to bude asi tím. Např.včera jsem byla v HK, tam nebylo po sněhu ani památky, zatím co u nás jsou pořád závěje. Zrovna tak je to v létě, stále zima na pěstování.
YOS: Blanko mám dotaz. Vám mochyně vyroste i další rok, když je plně mrazuvzdorná? Nebo bydlíte v tropické oblasti? Určitě mrazuvzdorná není, naopak nesnáší ani + 5°C. Tady začíná odumírat. Prosím napiště mi jakou zajímavou odrůdu, nebo jaký druh pěstujete. Děkuji.

bala: Chtěla bych se zmínit o mrazuvzdornosti mochyně....existuje mochyně okrasná, která má červené lampionky, která sice mrazuvzdorná také není, jen se sama vysemeňuje, takže se nemusí příští rok vysít znovu, pěstuji jak okrasnou, se kterou nemám žádnou práci, tak i jedlou, kterou však musím vysadit.....zde byla řeč o mochyni jedlé, která na rozdíl od té okrasné, se sama nevysemení, ale musí se každoročně vypěstovat ze semen....ta okrasná jedlá není!!!
Editoval bala (10.02. 2011 22:56:15)
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
blanka12: Pěstování mochyně peruánské je podobné jako u rajčat. Semena si předpěstujeme a následně vysazujeme ven k opoře. Rostlinu můžeme zaštipovat.  Plody sklízíme Plody postupně sklízíme, před prvními mrazy otrháme vše a necháme v teple dojít. Nezapomeňte odstranit kalichy. Plody jsou dobře skladovatelné.

Bobule mají sladko-kyselou chuť  a používají se v teplé i studené kuchyni. Vhodné jsou do sladkých i slaných jídel. Ideální jsou na přípravu marmelád a želé.
Další informace v článcích o rostlinách
Physalis peruviana - mochyně peruánská Physalis peruviana - mochyně peruánská
Mochyně peruánská (Physalis peruviana) pochází z Jižní Ameriky a patří – podobně jako rajčata – k teplomilným lilkovitým rostlinám. Její pěstování je však snazší, protože u ní odpadá nutnost vyštipování vedlejších výhonů a také vyvazování. Je …