facebook: Dagmar Ondřejová Stévie sladí, ale nejúčinněji po usušení a rozdrcení - sladit čerstvými lístky nemá valný efekt... Chuť je sladká, příjemná...

Jarmila Špačkova MÁM DOMA :-)

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
bala: Mám stevii a taky suším její lístky, protože čerstvé neměly takový efekt...sušené opravdu sladí daleko více....
janajana: Jaké má nároky stévie na pěstování? Kolik rostlinek pěstovat, aby se pak dal sladit čaj? Není dlouhodobé používání škodlivé? Objednala jsem si letos poprvé semínka, tak jsem zvědavá, jak se osvědčí.
jitula: Úplně stačí jedna rostlinka. Na oslazení celé konvice postačí 2-3 nadrobno nasekané lístky. Usušené lístky se dají skladovat po mnoho týdnů. V létě ji můžeme jako nádobovou rostlinu pěstovat venku, před příchodem mrazů se musí přinést dovnitř. Lístky by se měly sbírat každé 3 týdny. Rostlina tak zmohutní a vytvoří opět čerstvou zelenou nať pro další sběr. Její sladivost roste v průběhu léta s délkou a intenzitou slunečního svitu.
korchova: Konečně jsem sehnala sušenou stévii v bioobchodě, nevím ale jak ji správně používat. Zkusila jsem do konvice s čajem hodin 2 sušené lístky, ale čaj sladký není a ovlivnilo to i jeho vůni. A jak ji používat na slazení např. kávy či do pečiva?
bala: Jak již bylo zmíněno, lepší efekt přinese slazení suchými lístky stevie, ale musí být rozdrcené na prášek, jinak nebudou správně sladit....používám je do kávy, její množství na oslazení je individuální, nejlépe, když si to zkusíte sama, někde se udává jedna lžička, ale na mne je to moc, kávu jsem měla přeslazenou,  tak si dávám jen slabou čtvrtinu.....do těsta jsem to ještě nezkoušela....
jitula: O použití stévie do těsta jsem ještě neslyšela, myslím, že to ani nejde. Jinak při slazení čaje je nejlepší stévii promnout v ruce podobně jako majoránku, když se používá do jídla.
bala: Zde je několik rad na úspěšné pěstování stevie....mně zimuje v pokoji s teplotou okolo 17 stupňú....

Pěstování - Stevia reabaudiana:
Rostlina má ráda slunce a teplo. Při teplotě pod 10°C zastavuje růst a teplota okolo 5°C již rostlinu poškozuje a listy uvadají. Pro pěstování jsou vhodné prosluněné balkony, slunečné polohy při zdech domů a jinak proti větru chráněná slunečná místa. Stevii pěstujeme v nádobách o objemu 4-8 l naplněných směsí zahradní zeminy, kompostu a zahradního substrátu v poměru 1:1:1. Nádoba by měla mít dobrou drenáž. Pro lepší větvení rostlinu v půlce zaštipujeme. Výhony sklízíme po 3-4 měsících, kdy dosáhnou 50-60cm. Stříháme 20 cm nad zemí. Druhou sklizeň děláme asi za 2 měsíce. Nejlépe se však daří Stevii ve skleníku, kde můžeme sklízet i 3 x do roka. Na podzim, kdy teploty začnou klesat, rostlina zastavuje růst a zatahuje se do kořenů. Listy žloutnou a opadají.V té době rostlinu sestřihneme asi 10 cm nad zemí a zimujeme ve vzdušné místnosti při teplotě 8-14°C. Zaléváme minimálně, substrát nesmí ale úplně vyschnout. V prvních jarních měsících rostlinu probouzíme k životu. Květináč dáme na vnitřní parapet jižního okna a mírně zalijeme. Rostlina přežívá zimu v kořenech , kde v půdě vytvoří mnoho nových výhonů. I na první pohled suchá rostlina nás může na jaře příjemně překvapit. Rostliny přesazujeme do většího květináče, až vidíme, že začínají rašit první výhony. Přihnojujeme co 14 dní Kristalonem Start nebo Květ. Škůdci nebyli v naších zeměpisných podmínkách na Stevii dosud pozorování a také zdravotní stav rostliny se jeví jako velmi dobrý.
zde odkaz z Gartenu.... http://www.zahrada-cs.com/a/cz/2741-ste … ia-sladka/ , ale to jste již asi četli.....
Editoval bala (14.02. 2011 18:40:10)
jitula: Zázračné, blahodárné účinky Stevie
Medové lístky, Baby sugar, nebo chcete-li sladká tráva, jak bývá tato bylina mnohdy označována, má také řadu jiných vlastností, které působí příznivě na lidský organismus. Stevia podporuje i činnost slinivky, chrání před vysokým krevní tlakem a podporuje trávení. Má také blahodárné účinky na zhutnění svalové hmoty, což má velký význam při odtučňování.

Pomáhá rovněž při léčbě kožních nemocí, jako jsou například ekzémy, akné a dermatitidu. Dokonce snižuje chuť na alkohol a tabák, což usnadňuje detoxikační a odvykací proces. Prokazatelně snižuje únavu, jakož i únavový syndrom. Také buněčný metabolismus pomáhá podporovat a tím zvyšuje hladinu mentální aktivity. Stevia má ale i antibakteriální a protivirové účinky. Například urychluje hojení ran, reguluje tvorbu bakterií v ústní dutině a omezuje tvorbu zubního kazu. Výzkumy z expedice v Paraguayi potvrdily, že tamní domorodci, kteří pravidelně žvýkají listy Stevie, netrpí takřka vůbec kazivostí zubů a nemají  dokonce ani  sklony k paradentóze, či problémy s dásněmi.
YOS: Včera jsem si nechala osladit kávu tabletkou stévie, ale káva mi nechutnala. Moc převládala chuť pendreku (lékořice), který já nemusím. Nevím jestli bych si na ni zvykla. Kamarádka měla i kapky stévie. Vše z obchodu zdravé výživy.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Stevia rebaudiana - stévie sladká Stevia rebaudiana - stévie sladká
Stévie sladká: její léčivé vlastnosti a způsob pěstování Stévie (Stevia rebaudiana, Bertoni) je rostlina, kterou lze používat jako přírodní sladidlo, proto se jí přezdívá také sladká tráva, stévie sladká, stévie cukrová nebo medové lístky. Její listy …
Osiva-semena.cz | 30.01. 2012