eliska: Mívám mšice také všude možně od čemeřic až po růže. Používala jsemFast M. Jenže moc ekologické to není, spotřeba byla velká. Předloni jsem se rozhodla, že chemické postřiky vynechám. Na růžích zjara ničím mšice částečně mechanicky, tam kde je jich moc, (stáhnu je lehce z poupat a rozmačkám mezi prsty) a ostatní nechávám na přírodě, ale snažím se udržovat rostliny v dobré kondici (aby např. netrpěly suchem). Zdá se mi, že mšic ubylo a rostliny zjevně netrpí, růže kvetou. Pokud objevím mšicemi obsypanou rostlinu plevele, větev černého bezu apod., tak ji spálím.
DoroD:

ivbara napsal(a):

Já proti mšicím používám tabákovou vodu, také to pomůže..

Nedoporučuji, kdysi jsem to vyzkoušel a nevydržely ani mšice ani rostlinka:(

Leknínová: Proti mšici lze částečně bojovat ředěnou jíchou z kopřiv. Jak se na jaře objeví kopřivy, natrhám jich větší množství (1,5 pytle), vysypu do bečky, zaliji dešťovou vodou do půl bečky, promíchám a bečku uzavřu. Občas nálev promíchám a netrpělivě vyčkávám, kdy se kopřivy rozpadnou a zůstanou jen stonky. Potom silnou jíchu (tmavě zelené až tmavě hnědé barvy) ředím v poměru 1:5, slabou (světlé barvy) v poměru 2:5 (2l jíchy na 5l vody). Tímto nálevem zalévám rostliny - zeleninu, keře i kytičky ke kořenům - tj. jako hnojivo, nebo kropím celé rostliny - proti mšicím. Tuto práci vykonávám navečer, protože jícha i nálev zapáchají nejen lidem, ale i MŠICÍM. Tolerantní zahradníci však tuto činnost pochopí, jednou kropím já, příště oni. Zetlelé stonky kopřiv přidám na kompost. Až jíchu vyzalévám, celý proces s kopřivami zopakuji. Bečku nezapomenu přikrýt !!! Pokud ano, chudáci sousedi, pokud přišli na zahradu přespat a druhý den relaxovat.
nasekrasnazahrada: Přilákejte užitečné živočichy
Pro škvory, kteří ničí mšice, je nyní vhodné naplnit malé květináče dřevitou vatou a rozvěsit je otvorem nahoru na stromy. Květináče přilákají škvory a poskytnou jim vhodné útočiště.
Rada z rubriky Co je důležité v březnu

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
nasekrasnazahrada: Kontrolujte výskyt mšic
V závislosti na počasí se mohou už nyní objevit mšice na růžích i ostatních okrasných rostlinách. V případě nutnosti používejte šetrné přípravky, např. Neudosan AF.
Rada z rubriky Co je důležité v březnu

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
Rose: Mšice. Většinou je to právě řeřicha, na kterou se přilákají mšice. Proto se často vysévá  kolem ovocných stromů. Mšice nemají rády horkou koupel. Proto rostlinám napadeným mšicemi pomůže krátká koupel do 55 st.C teplé vody. Postižené konce letorostů  namočíme do nádoby s vodou a podržíme několik minut. Účinný je postřik z kopřiv.
lenice: Osobně mám vyzkoušené pasti na mšice .Ty působí  i na  různé  škudce v zem i (pochmurnatkudrátovce apod).
Vezmu  několik plastových  láhví a  do každé z nich vliju  cca 200 ml jablečného  octa( ale  stačí i stejné množství obyč. lihové kvasného, do nějž  jsme  nekájeji asi půl neloupaného jablka). Do octa  naleju 200 ml   studené vody  a  cca  200 ml  jakéhokoli cukru. Obsah  láhve   protřepu a  promísím. Pak   do  hrla každé láhve   nastrkám  slupku  aspoň z půlky  banánu. otevřené láhve  postavím pod   keře   neb stromy nebo  je  zavěsím  do koruny.
UPOZORŇUJI VŠAK, ŽE  TOHLE OPATŘENÍ FUNGUJE  JENOM NA  ÚPLNÉM ZAČÁTKU VÝSKYTU.
Pokud  se    listy  stromů a keřů začínají  kroutit a jsou  zcela   černé, užn   nemá  cenu  tohle  dělat. Zjara, když    listy  začnou rašit, je  to nejúčinnější. Ponechávám  láhve na  místě  skoro  celou  sezónu a  jen občas  jejich obsah obnovím. Od  té  doby, co jsem začala  s mastmi  na  mšice, mám i  mrkev bez  drátovců.
Další informace v článcích o rostlinách
Rostlinolékař - mšice, slunéčko sedmitečné Rostlinolékař - mšice
Prostředky v boji proti mšicím Nejmenší živočichové často vyvolávají v pěstitelích tu největší paniku. Sotva se objeví pár zelených mšic na poupatech růží či několik mšic makových na třešňových stromech, už sahají zahradníci po postřikovači jako …
Euromedia Group k.s. | 21.05. 2009
Rostlinolékař: mšice Rostlinolékař - mšice
Máj je měsícem mšic. Jedni z nejznámějších škůdců rostlin jsou naprosto nevybíraví: sají na okrasných rostlinách právě tak jako na zelenině, ovoci i okrasných dřevinách …
Chroby a škůdci růží - mšice
Latinský název: Aphididae Mšice, které napadají růže, jsou většinou světlezelené a jejich kolonie pokrývají hlavně konce výhonků a poupata. Vysávají šťávu z rostlin a tím je oslabují. Současně mohou také přenášet virová onemocnění. V lepivých výměšcích …