jitula: Poraďte, která semínka zakoupená v sáčcích se dají pěstovat jako trvalky, hodně jich už mám a hledám nové, chtěla bych ale pouze ty, o kterých víte, že jsou snadné na pěstování a dají se z nich po odkvětu snadno uschovávat semínka (dělám to tak např. u měsíčku lékařského, slunečnice, afrikánů, ostálek, máku, třapatek, hrachoru), potřebovala bych napsat výčet
s něčím s čím máte opravdu dobré zkušenosti, co udělá hodně muziky za málo peněž
a také pokud možno, aby se semínka nemusely předpěstovávat, ale rovnou sázet na záhonek, děkujiS
Rose: Ze semen s i můžete vypěstovat například trvalky: Hvozdík , Kokarda, Kopretina, Lupina, Třapatka ….
Myslím ale, že sháníte spíše semena pro pěstování letniček, z jejichž semen si můžete příští rok vypěstovat další rostliny.
Informace najdete v diskusním foru – Index – letničky.
bala: Kromě  měsíčku lékařského, slunečnice, afrikánů, ostálek, máku, třapatek, hrachoru), můžete vypěstovat, aniž byste je musela předpěstovat či vysít na záhon/ vysemeňují se samy /  jsou, cosmos-krásenka, Convolvulus-svlačec, ostrožka, povíjnice(pnoucí, hrachor(pnoucí), černucha, měsíčnice, linanthus, len, lichořeřišnice, šrucha, slézovec, Lagurus-zaječí ocásek, pryšec, sluncovka-kalifornský máček, dysodie, digitalis-náprstník, Cyanus-chrpa, Alcea-topolovka, mám ji již několik let na záhoně a květy používám na čaj; i astra mi vzchází sama; sama se mi vysemeňuje jeden druh kopretiny; amaranthus-laskavec, ten jsem ale zlikvidovala,protože se hodně vysemeňoval; dá se i koukol, ale ten jsem nezkoušela,  jiné druhy už nemám a a ni neznám, ale zcela jistě je jich více.......
YOS: Přidala bych 1-letý Brutnák lékařský - Borago officinalis, sám vysemeňuje. 60cm vysoká ne moc ozdobná, dosti poléhavá. Léčivá (bohatá na minerály a slizy), medonosná rostlina. Listy okurkové vůně se mohou používat v kuchyni jako koření, krásné modré květy na ozdobu jídla např. rýže. Čaj z této rostlinky je močopudný, vyplavuje škodliviny z těla, uklidňuje, je výborný na nemoci močového měchýře, ledvin. Obklady z listů na vše bolavé oči, rány, klouby..

Všechno jde tak, jak má jít.
vikulda: Která semena rostlinek jsou trvalky vhodné na zahradu? Aby tam byly napořád a nemusela jsem s nimi cokoliv dělat? Kamarádka shání semínka "pro línou zahradnici", tak řešíme co je vhodné? Děkuju moc za jakoukoliv radu
iru: K tématu  orlíček mám jedinou zkušenost-je to pěknej prevít,neroste tam kde nechce,dělá to po svém.Zaseješ a nemáš nic.Nejlepší je rozhoz po záhonu a čekat do dalšího roku.Pak je dobré ho jako malý rozsadit,když už je starší nesnáší přesazení a špatně se ujímá.Rada pro výsev trvalek je dobrá zahradní propustná zem,teploty kolem 15 st.C a polostín,mírná zálivka ne žádný příval vody a trpělivost.Příroda si poradí,jedná se přece o přežití!
bala:

Eva N E napsal(a):

Rekla bych,ze semena vlčího máku ,chrpy polní a podobnych rostlin je nejlepsi sesbirat primo na louce.Jednak si udelate vychazku do prirody,udelate neco pro zdravi a jeste si prinesete seminka wink 
YOS,obdivuji,co léčivých rostlin znate.To je vsechny take pouzivate?

Já si letos koupila semínka jak vlčího máku, několika barev, tak i semínka chrpy taky několik barev...vysévám je asi jednou za dva, tři roky, i když mi vysemeňují, ale není to v takovém množství, jak bych chtěla já....mák i chrpu jsem vysela pozdě, protože jsem semínka někam zašila a našla je později, snad mi vzejdou a když ne letos, snad příštím rokem........

sitbull: Eva: To je dobrej tip. Určitě na ně vyrazím, nemám to daleko. Akorát, že jsem úplnej panic stran přírody, tak se bojím, jestli na ně vyrazím ve správnou dobu a jestli najdu, kde ten vlčí mák a ta chrpa ty semínka mají.
Bala: Závidím. Co to bylo za typ prodejny? Já jsem se poptával v různých zahradnictvích, ale chápu jejich motiv prodat spíš vzrostlý rostlinky než semínka.