YOS: Tato nenáročná, půdokryvná trvalka nám roste na okraji vyvýšeného záhonu. Její výhony visí ze zídky a pěkně zídku zakrývají a zdobí. Po odkvětu ostříhám květenství a zastřihnu tenké a řídké výhonky na zídce. Ostatní nechám stát. Nevím si však rady, jak ji ostříhat, abych se zbavila staré, suché vrstvy pod povrchem. Tím, že vyrůstají na povrchu nové a nové výhonky, ty spodní staré odumírají a zůstávají. Má někdo zkušenosti? Zkusil někdo rostlinku úplně ostříhat? Děkuji za reakci.

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS:

jitula napsal(a):

o rostlinku se starám podobně jako u phoxy-skalničky, ostříhávám odkvetlé květy, a suché staré části jednou za čas pořádně sestříhnu

Jitulo,
děkuji za radu. Takže oholím do hola asi 5 cm nad zemí a uvidíme. Příroda je mocná čarodějka. Srdečně zdravím.

janko39: Rožec plstnatý nemám, ale podobně jako "jitula" seřezávám po odkvětu ( srpen-září ) nízký Phlox subulata. Nijak se s ním nenimrám - vezmu srp a řežu úplně zgruntu, nízko nad zemí. Totéž u Helianthemumdevaterníků.
To, co zbyde, na jaře krásně obráží a kvete.  Rožec plstnatý je ještě odolnější a podobný zásah by na něj také platil.
YOS:

janko39 napsal(a):

Rožec plstnatý nemám, ale podobně jako "jitula" seřezávám po odkvětu ( srpen-září ) nízký Phlox subulata. Nijak se s ním nenimrám - vezmu srp a řežu úplně zgruntu, nízko nad zemí. Totéž u Helianthemum -  devaterníků.
To, co zbyde, na jaře krásně obráží a kvete.  Rožec plstnatý je ještě odolnější a podobný zásah by na něj také platil.

Janko, můžu ho ostříhat i na jaře??? Po odkvětu už bylo vloni.

YOS:

bala napsal(a):

Pokud ho ostříháte na jaře, tak Vám s největší pravděpodobností jž nepokvete, já jej mám a nemůžu se ho zbavit, rozrůstá se nekontrolovaně a vrůstá mi do jiných skalniček...ale když kvete, je to nádherná záplava květů....

Bala - Dobře, že jste reagovala. Děkuji. Neostříhám ho na jaře, ale až po odkvětu.

janko39: Tento rožec bych se nebál ostříhat ani na jaře - určitě nějaké kvítky bude mít i po radikálním seříznutí.
Vytrvalé rožce, jako tento Cerastium tomentosum - rožec plstnatý, Cerastium biebersteinii - rožec Biebersteinův ( vizuálně mezi nimi není  velký rozdíl ) jsou velmi vitální rostliny, které se naopak v dobrých podmínkách mohou nekontrolovaně a nezadržitelně rozrůstat a mohou se stát nevítanými pleveli. Svými podzemními výběžky se mohou nepozorovaně šířit i do značné vzdálenosti, nevadí jim štěrkovitá, ani úplně kamenitá půda - znám osobně místo, kde roste mezi kameny na železničním svršku.
Já osobně bych si jej z těchto důvodů do zahrady nedal - znám  příjemnější a méně agresivní trvalky.
bala: Janko, máte pravdu, je to "agresivní" skalnička, i mně roste všude tam, kde ji zasadím, aniž bych moc toužila po tom, aby mi tam rostla....jen chci ještě poopravit můj dřívější komentář, napsala jsem, že již s největší pravděpodobností již nevykvete.....vykvete  jistě příští rok, ne že vůbec ne...ale snad jste to YOS pochopila správně....co se týká rozrůstání, tak asi budu muset použít roundap na místech kde ji nechci, jelikož se jí nemůžu zbavit pouhým vytrháváním...na skalku dám okolo ní zábranu, aby se mi tam tak nerozrůstala...
janko39: Paní balo, zábrana je v tomto případě nutná, ale aspoň do hloubky 25 cm, jinak Vám ji podleze. Dokáže podrůstat i pod šlapáky a objevit se úplně mimo očekávání jinde. Podobně agresivní, i když jsou to jinak hezké skalničky, je Cymbalaria pallida - zvěšinec bledý a Cymbalaria muralis - zvěšinec zední z čeledi Scrophulariaceae - krtičníkovité. Ty dokáží prorůst i pod schody.
Z těchto důvodů doporučuji předem dobře uvážit, jestli se zavedení takových rostlin do zahrady vůbec vyplatí - bývají to mnohdy dary, ale "danajské".