Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den.Dostala jsem brambořík ,a ten má dlouhé stonky s květy a listy,které jsou takové přívislé,nevím co mu je.Normální bramboříky mají listy i květy ve svazcich a květy se tyčí do výšky.Předem děkuji za odpověd EK

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
cz
Brambořík, ilustrační foto (Cyclamen)
Brambořík, ilustrační foto (Cyclamen)
Jakub Krulich: Dobrý den, předpokládám, že píšete o bramboříku pokojovém,tedy Cyclamen persicum. Nevím z jakého zdroje jste jej dostala,zda byl zakoupen nebo byl pěstován někým podomácku. Vytažené,dlouhé listy a květy bývají způsobeny vlivem nedostatku světla,příliš hustým sponem při pěstování,vysokými teplotami. Bramboříkům spíše prospívají teploty nízké(10-12°C),dostatek čerstvého vzduchu. Pokud jsou tedy pěstovány za nevhodných podmínek,tak mohou být takto "vytažené". Jestliže listy i květy jsou jakoby zvadlé,měkké,tak může být rostlina napadena houbovou chorobou,která blokuje přísun vody do pletiv. Kořeny a hlízy jsou také oblíbenou pochoutkou larev brouka lalokonosce,které dokážou požíráním kořenů zlikvidovat celou rostlinu. Většinou se to projeví odpadnutím celé hlízy a nadzemní části z květináče. Rostlina částečně bez kořenů také nejdříve vykazuje dojem uvadání. S pozdravem Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
houba: Na jaře jsem dostala kvetoucí brambořík zakoupený v květinářství. Celé léto jsem ho měla venku na zastíněném místě a kvést nepřestal .Už ho mám doma a kvete pořád, jenom po přemístění domů mu odumřely všechny listy. Mám ho poprvé a nevím,co teď s ním,jestli ho mám přesadit nebo ho nechat odpočinout,i když kvete. Vypadá tak nějak divně bez listů wink
nasekrasnazahrada: Péče o bramboříky
Na světlém a chladném místě (15-20 °C) pokvetou bramboříky velmi bohatě. Zažloutlé listy a uvadlé květy nestříhejte, ale vytrhávejte. Zalévejte jen do misky nebo obalového květináče, ne přímo na hlízu. Slunce a horký vzduch bramboříkům škodí. Umístěte je na severní či zastíněné okno.
Rada z rubriky Co je důležité v lednu

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
cz
Brambořík (Cyclamen)
Brambořík (Cyclamen)
Marvella: Dobrý den paní Marie, já brambořík sázím na léto do zahrady, ale pokud tuto možnost nemáme, určitě bych ho stále zalévala, i když málo. Z mojí zkušenosti vím, že určitě se bramboříku daří víc právě někde ve stínu v té zahradě a během září ho vyndám ze země, opět dám do nádoby a přenesu do bytu. Pak zase krásně kvetou. Marcela
Další informace v článcích o rostlinách
Brambořík - Cyclamen persicum Brambořík - čím mohou trpět bramboříky?
Čím mohou trpět bramboříky? Na brambořících (Cyclamen) se mohou vyskytnout třásněnky: 1 mm velké „mušky“, způsobující na květech nejprve světlé, později hnědé tečkovité skvrny. Na přítomnost třásněnek upozorňují také mírně zkorkovatělá místa …
Cyclamen hederifolium 'Amaze Me' - brambořík břečťanolistý (SYNGENTA FLOWERS) Cyclamen hederifolium 'Amaze Me' - brambořík břečťanolistý
Popis: čistě bílé, nebo růžové květy, 100% kvetoucí v prvním roce produkce, srdcovité listy se stříbrným mramorováním, kompaktní habitus, krátké květní stonky …
Syngenta Flowers | 26.02. 2009
Cyclamen persicum - brambořík perský Cyclamen persicum - brambořík perský
V roli pokojové rostliny si už půvabný brambořík perský (Cyclamen persicum) získal zástupy příznivců. Ale možná nevíte, že může zdobit i nádobovou zahrádku na balkoně. Dokonce tam vydrží déle než leckteré klasické podzimní balkonovky …
Cyclamen persicum - brambořík Cyclamen persicum - brambořík
Kdo by neznal zpívající květinu z pohádky Pyšná princezna. Nejen díky této pohádce se bramboříky udržují mezi dvaceti nejprodávanějšími pokojovými rostlinami okrasnými květem …
HomeDeco SMP a.s. | 21.12. 2007
Cyclamen coum - brambořík Cyclamen coum - brambořík
Jarní brambořík Cyclamen coum je první jarní kytičkou - vykvétá ještě před sněženkami. Letos bramboříky vykvetli kolem 20 ledna. V zemi má brambořík plochou hlízu -brambor, z které v říjnu vyrůstají ozdobné ledvinovité listy. Listy zůstávají přes zimu …
Cyclamen persicum - brambořík Cyclamen persicum - brambořík
Brambořík pochází ze středomořských oblastí. Ve volné přírodě jej nalezneme na horách řeckých ostrovů a Turecka. Rostlina je okrasná květem a listem. Prodává se od podzimu do jara jako dárková rostlina …
Miloš Krump | 26.01. 2012
Cyclamen persicum - brambořík perský Cyclamen - brambořík
Čeleď: Primulaceae - prvosenkovité Jméno: Pojmenování bylo odvozeno z řeckého slova kyklos (kotouč) upomínajícího na oválný tvar hlízy …
Computer Press, a.s. | 20.06. 2008
Cyclamen - brambořík Cyclamen - brambořík
Díky elegantnímu a neobvyklému tvaru květů patří brambořík k tradičně oblíbeným hrnkovým rostlinám. Navíc některé druhy bramboříků kvetou nepřetržitě od října do března, tedy v době, kdy jiné rostliny již dávno své kvetení ukončily …
Rebo Productions CZ | 05.11. 2009