vikulda: Krásný den,
s levandulí začínám, na podzim jsem jí zasadila a tak by mě zajímalo jak se o ní celkově starat?
Děkuju moc za jakoukoliv radu
YOS: Tento plůtek se mi podařilo vypěstovat během 3let. Kolem silnice jsem musela pořád odstraňovat plevel, proto jsem se rozhodla něco hustého zasadit. Začala jsem 'půdu' připravovat a zjistila jsem, že jsem moc blízko silnice na kamenité vrstvě. Vydlabala jsem co jen šlo za pomocí krompáče. Doplnila prohlubeň zahradní hlínou a v říjnu napíchala do země 15cm větvičky levandule, asi 30cm od sebe a větvičky zakryla sklinkou na zavařeniny. Větvičky jsem strhla ze starého keře, zdrhla spodní listy (část,která příjde do země) a zastřihla vršek větvičky (abych jí vzala sílu k růstu a síla šla na vytvoření kořínků). Na jaře jsem sklinky oddělala, aby se větvičky pod sklem neuvařily a nechala jsem to na přírodě. Možná jsem někdy zalévala, když bylo opravdu sucho. To už nevím.  V dubnu stříhám hlouběji, protože je ještě plná síly. Důležité je, nestříhat do holého dřeva, kde nejsou lístky. Stříhat asi  5-10-15cm nad olistěnými dřevěnými kmínky. Lze i některé staré kmínky úplně vystřihnout. Vytvoří se mladé.  Po odkvětu je dobré zastřihnout jen mírně nebo jen odkvetlé stonky. Stříháním houstne. Aby květy byly velké, přidejde na jaře kompost nebo hnojivo Cristal. Levandule je velice krásná, užitečná a nenáročná rostlina. Potřebuje jen sluníčko, dobře propustnou, vápenitou, sušší půdu. Snáší velice dobře sucho, ale mokro ne.
Editoval YOS (30.01. 2011 21:22:00)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Levandulový zelený plůtek (Lavandula)
Levandulový zelený plůtek (Lavandula)
janko39: Levanduli pěstuji podobně jako "jitula" na slunečném místě, ve velmi propustné, až písčité půdě. Po odkvětu sestříhám stonky nad listy, aby se zbytečně netvořila semena a jednou za 2 roky sestříhnu hlouběji, až do dřeva - snáší to bez problémů. Během jara 2x přihnojím CERERITEM.
  Doporučuji pěstování levandule, mimo jiné proto, že je to oblíbená rostlina pro několik druhů motýlů - pohled na kvetoucí rostlinu obalenou motýly je nezapomenutelný. Podobně pro motýly přitažlivou trvalkou je Liatris spicata - shorakvět.
YOS:

sonix napsal(a):

Mám již hodně starou levanduli s dlouhými dřevnatými větvemi. Na jeře jsem ji ostříhala na 10 cm do starého dřeva a krásně obrostla. Jinak ji stříhám každoročně na jaře, ale ne tak razantně.

To potom znamená, že na jaře obrazí i holé kmínky. Levandule je vlastně plevelná rostlina, takže něco vydrží. Já jsem si netroufala do holého dřeva, protože mám špatné zkušenosti s Yzopem, který mi po ostříhání odešel.

blanka12: Levanduli pravidelně sestřihujte do požadovaného tvaru, docílíte tak pěkného, keřovitého vzrůstu. Od prvního roku je dobré levanduli prořezávat, pokud byste prořez pravidelně neprováděla, může se stát, že až na pár lístků na vrcholu bude rostlinka holá. Hlavní prořez se provádí na přelomu března a dubna, kdy by se rostlina měla zkrátit asi o 1/3, avšak takovým způsobem, aby na větvičkách zůstalo několik lístků. Tato rostlina dobře přezimuje i v našich podmínkách, při větších mrazech se doporučuje ji přikrýt chvojím a kořeny zahrnout kompostem.
YOS: Myslím si, že v Holandsku je přece jen přes zimu tepleji a taky na dřevě nevyráží. Vršky už trochu začínají. Včera jsem zkusila jeden menší keřík ostříhat až do dřeva. Teď jsou plné energie, tak by to nemuselo vadit.
Za týden uvidím.

facebook: Martin Medzanský Levadula je drevitá trvalka niečo ako vresovec, a pod nadzemné časti sa zostrihávaju, aby sa rastlinka udržala v kompaktnom a zdravom stave,

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Další informace v článcích o rostlinách
Rosa The Fairy Půvabná vůně na terase (růže, levandule)
Červenec kromě nepřeberného bohatství květů a syté palety barev nabízí také opojné vůně.Růže na zahradách a záhonech jsou již dávno stálicí. Současné odrůdy však umožňují v mnohem větší míře než dříve pěstovat tyto oblíbené květiny také v …
Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská
Stálezelená bohatě větvená trvalka s hustými hrozny vonných, jasně modrých květů, které se objevují v létě. Listy jsou úzké, aromatické …
Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská (READERS DIGEST VÝBĚR) Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská
Existuje několik kompaktních kultivarů levandule lékařské, ale většina z nich včetně fialově kvetoucí odrůdy ‘Hidcote’ dorůstá alespoň 45 cm výšky. Odrůda ‘Nana Alba’ je obzvlášť hezká, s krátkými klásky bílých květů, které se objevují nad vonnými …