YOS: Martine Medzanský - jak se zastřihává? Nerozumím co znamená pod nadzemné části. Myslíte větve úplně seříznout těsně nad zemí?

Všechno jde tak, jak má jít.
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, mám na balkoně křídlatou levanduli, pořád byla krásná, ale najednou svinula listy a vypadá buď, že uschla nebo je přemokřená. Teď jsem odhrnula listy a všimla si, že na substrátu jsou malé bílé tečky. Poraďte, co mám dělat. Děkuji. Z
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
YOS: Ráda bych viděla jak vypadá křídlatá levandule. Nemáte foto? Dosud jsem o ní neslyšela. Levandule snáší víc sucho jak mokro. Podle bílých teček usuzuji, že jsou to vajíčka a máte napadené kořeny. Chcete-li se pokusit rostlinku zachránit, vyjměte rostlinu z hlíny, operte kořeny a zasaďte do jiné dobře propustné hlíny. Napadenou hlínu vysypte do popelnice.  Já co nezničím rukama, tak to utopím. Jestliže necháte starou hlínu nejméně 24h ve vodě v kýblu, živí tvorové se utopí a pak může hlína s vodou na kompost, nebo někam do přírody. Přeji hodně štěstí  ! ! !  smile

jitula: Levandule křídlatá neboli francouzská. Prodávají ji v květinářstvích, má takové větší květy s chocholkou.

Trvalka pěstovaná jako letnička, u nás není mrazuvzdorná. Nachové květy a listeny, šedozelené listy. Nejznámější příbuzná Levandule lékařské, je jemnější a má pronikavější vůni, pěstuje se především ve francouzské Provence, kde se z ní získává velmi kvalitní silice. Krásná do truhlíků i na okraje záhonů. Při včasném jarním výsevu kvete již za 12 týdnů. Vyžaduje lehčí písčitou půdu a plné slunce. Pozor, rostlina je citlivá na mráz, na zimu nutno rostlinu vyrýt a uskladnit ve světlé místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 5-8 C.
YOS: Jitulo, moc Vám děkuji za vyjasnění. Franzouzskou levanduli znám. Na tomto webu jsem ji našla až pod latinským jménem. Škoda, že pojmenování fotografií není vždy úplné.

YOS: Sitmi, to není možný!!! 3 najednou!!! Levandule je jako plevel, snese opravdu hodně. Jak byla levandule stará? Už si můžete od někoho ulomit několik mladých větviček a píchnout do země. Zakrýt zavařovací sklenicí a příští rok máte krásnou levanduli.

Marvella: YOS, mě letos přes zimu také odešlo několik levandulí, zbyla mi jen jedna, bohužel. Přitom byl pořád poměrně hodně sníh, takže záhony byly chráněné. Uvidím jak mi přežijí ty nově pořízené. Marcela
Remus: 1) Na sníh se spoléhat nikdy nemůžete, u levandule platí, že nejvíce péče potřebuje na podzim a na jaře, tedy na podzim je ji dobré zakrýt chvojím a listím a ke kořenům přihrnout zralý kompost - během listopadu do země uvolňuje teplo, pokud je kompost čerstvý a tedy stále aktivní, jarní kompost už nemá smysl. A na jaře potřebuje sestřih, pokud jste ho neprovedli už na podzim.

2) Levandule vám odejde pokud má přes zimu delší dobu zamokřené kořeny, obvykle prosinec - březen - dá se tomu vyhnout tak, že pro levanduli zhotovíte dobrou drenáž, která odsaje přebytečnou vlhkost od kořenů, a tím, že přidáte do substrátu písek a štěrk - tím půdu zlehčíte, zrychlíte vysychání půdy a její propustnost. Můžu doporučit.

Více zde:http://www.zahrada-cs.com/forum/vt/cz/P … le/?#p7951
jitula: Také je důležité staré keříky omlazovat pravidelným řezem. To ji určitě prospěje. Je to sice trochu náročnější, protože se každý výhonek musí chytnout do ruky a odstřihávat postupně, ale práce se pak projeví. Levandule je pořád mladá a vypadá pěkně. My tento řez děláme vždy po odkvětu. Nikdy však neřežeme dřevo, pouze zasahujeme do bylinných částí. YOS, nikdy nám řízek levandule nespusitil žádný kořínek. Měli jsme je napíchané v květináčku a jak jsme je tam dávali, tak jsme je po čase zase vyklápěli zpátky. Kde děláme chybu? Asi to bude rukama. Neměli jsme je pod sklenicí, ale pod igelitovým pytlíkem, občas větrali. Že by špatná zemina? Hnůj nemáme. Ale zkusíme to přímo do země a se sklenicí. A co přes zimu? Kdy zalévat? Nebo ji nechat jen tak?
Editoval jitula (17.09. 2011 20:39:21)
marčelína: Jsem zahradník začátečník ale levandulí mám několik. Dokonce čerstvě zasazené v listopadu přežily letošní zimu. Když mi jednu v srpnu rozválela sousedovic kočka, nezbývalo než ji ostříhat bez ohledu na roční období. Už jsem se bála, že je s ní konec ale nádherně obrazila. Asi štěstí začátečníka. Někdo mi radil vysadit šantu kočičí pro převedení pozornosti koček od levandule. Máte s tím někdo zkušenost?
jituška: YOS,tak to je kouzelný obchůdek,já miluji levanduli,hlavně pro svoji vůni v prádelníku.Já bohužel levanduli ještě nemám, protože si chci udělat velký záhon a to by bylo finančně dost náročný, tak prosím o radu,jak a kdy se dá levandule namnožit. K té druhé fotce by ta levandule mohla chytnout houbovou nemoc.Zkusit postřik a aplikaci zálivkou ke kořenům.
YOS: Jituško, nemyslím si, že by to byla houbová nemoc, ale neohleduplnost některých lidí. Uvidíme po čase. Vypěstovat levanduli nestojí vůbec nic, když si odlomíte několik větviček u někoho, kdo levanduli má. (Např. já v Čejkovicích u Znojma). Teď je právě nejvhodnější doba. Odlomíte 10-15cm dlouhou větvičku z keříčku levandule i s 'prdélkou', shrnete spodní část, aby byla bez lístků a vrcholek zastřihnete. Zastrčíte do země, přitlačíte zeminu kolem rostlinky a přikryjete sklenicí na zavařování. Na jaře pak sklenice odstraníte a budete jen koukat jak roste a  košatí se. Podmínka je slunečné stanoviště a dobře propustná, chudá půda. Nepřidávat rašelinu nebo zeminu z lesa, spíše do těžké půdy zapracovat hrubý - ostrý písek nebo štěrk.

Další informace v článcích o rostlinách
Rosa The Fairy Půvabná vůně na terase (růže, levandule)
Červenec kromě nepřeberného bohatství květů a syté palety barev nabízí také opojné vůně.Růže na zahradách a záhonech jsou již dávno stálicí. Současné odrůdy však umožňují v mnohem větší míře než dříve pěstovat tyto oblíbené květiny také v …
Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská
Stálezelená bohatě větvená trvalka s hustými hrozny vonných, jasně modrých květů, které se objevují v létě. Listy jsou úzké, aromatické …
Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská (READERS DIGEST VÝBĚR) Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská
Existuje několik kompaktních kultivarů levandule lékařské, ale většina z nich včetně fialově kvetoucí odrůdy ‘Hidcote’ dorůstá alespoň 45 cm výšky. Odrůda ‘Nana Alba’ je obzvlášť hezká, s krátkými klásky bílých květů, které se objevují nad vonnými …