jitula: Chtěli bychom si letos nasadit na zahrádku cesmínu, ale takovou, která by měla červené kuličky a panašované listy. Je také pravda, že musíme mít 2 rostlinky (samčí a samičí) jinak se bobulek nedočkáme, pokud v blízkosti není žádná vysazená? A jak se od sebe poznají, jsou na kontejnerech nějak označené?
janko39: Aby  cesmína, myšlena nejrozšířenější cesmína obecná - Ilex aquifolium, měla ozdobné červené plody, musíte opravdu mít samičí i samčí rostliny, neboť tento druh je dvoudomý, t.zn. samčí a samičí květy jsou na dvou různých rostlinách, které se ale od sebe neliší a pohlaví se pozná až v době květu, resp. až když jedna rostlina přinese plody. Květy jsou totiž dosti drobné, takže pátrat po pohlaví rostliny je v tomto případě dosti svízelné.
  Že by zahradnické závody při prodeji sazenic cesmíny označovali rostliny podle pohlaví, jsem ještě neslyšel.
Literatura ale uvádí, že kultivary "Alaska", "J. C. van Tol" a "Pyramidalis", mají květy t.zv. mnohomanželné, tedy vybavené jak prašníky, tak i pestíky a tudíž plodí dosti bohatě i jako solitery.
  Určitým řešením je najít si plodící rostlinu, resp. skupinu rostlin a namnožit si je vegetativně, nebo vysít určité množství semen, čekat a dát se překvapit.
Ilex aquifolium Rubricaulis Aurea - Cesmína ostrolistá

Ilex aquifolium Rubricaulis Aurea - Cesmína ostrolistá

YOS: Jitulko, je to pravda. Musíte mít nejméně 2 rostlinky. Je několik samosprašných kultivarů, ale nemají tolik bobulí. Chcete-li mít opravdu hodně bobulí, tak i tady kupte jednoho mužskýho. Ženské květy mají uprostřed malinkého bílého květu viditelný, vypouklý pestík se semeníkem (v tom se tak moc nevyznám). Zkrátka vidíte náznak tvorby bobule a bílé prašníky. Mužské květy mají výrazné květní tyčinky se žlutými prašníky. Jsem jen laik. Počkejte co na to odborníci.
Editoval YOS (07.02. 2011 18:24:24)

Všechno jde tak, jak má jít.
janko39: Pro zájemce o vypěstování cesmíny uvádím stručně oba způsoby množení.
Množení semeny : Semena sbíráme, když se bobule začnou zbarvovat. Vybereme je z bobulí, vypereme, necháme oschnout, dezinfikujeme např. FUNDAZOLEM a hned je stratifikujeme = vrstvíme s vlhkou rašelinou, nebo čistým pískem a uložíme v chladu, nesmí přeschnout. Po 1 roce semena vysejeme na záhony na polostinném místě do vlhčí rašelinné půdy a výsev na zimu zakryjeme jehličnatou hrabankou. Klíčí velmi nepravidelně - v prvním roce po výsevu cca 10 - 15%, další  klíčí ještě i 2 - 3 roky, proto je třeba záhony označit a vlhčit a nepřevrstvovat. Semenáčky koncem srpna přepícháme  do květináčků, je třeba je první zimu přechovávat ve studeném skleníku, nebo v jiné bezmrazé, ale světlé místnosti v chladu.

Výhoda generativního množení: získáme hodně rostlin
Nevýhoda : zdlouhavé, nezjistíme dlouho pohlaví rostlin

Množení řízky : Letními řízky množíme stálezelené cesmíny v červenci a srpnu, ale i během podzimu až do prosince na poloteplé množárně v písčitorašelinném substrátu. Stimulované řízky z letorostů zakořeňují poměrně dobře, mně zakořenily bez problémů na parapetu nad radiátorem pod sklenicí. Na jaře po postupném otužení vysadíme buď na záhony, nebo i na trvalé stanoviště, ale zpočátku přistiňujeme, aby je nepřipálilo slunce.

Výhody veg. množení : můžeme si vybrat řízky podle pohlaví i vzhledu, rychleji získáme výsadbyschopné rostliny
Nevýhoda : nutnost zakořeňování na teple, prostě trochu piplačka
jitula: Spíše bych kupovala přímo rostlinky, na výpěstky ze semínek by se mi nechtělo tak dlouho čekat, rádi nakupujeme ve specializovaném arboretu, takže tam nám většinou poradí, ale i tak děkuji za příspěvky.
YOS:

jitula napsal(a):

Spíše bych kupovala přímo rostlinky, na výpěstky ze semínek by se mi nechtělo tak dlouho čekat, rádi nakupujeme ve specializovaném arboretu, takže tam nám většinou poradí, ale i tak děkuji za příspěvky.

Dnes jsem byla v zahradním centru (v Holandsku) a viděla jsem samé cesmínové dámy. Ani jednoho mužskýho. Takže, Jitulko nebojte se, určitě se podaří.

radana123: Anol, musí být nejméně 2 rostlinky.  Chcete-li mít opravdu hodně bobulí, tak i tady kupte jednoho samčího. Samičí květy mají uprostřed malinkého bílého květu viditelný, vypouklý pestík se semeníkem a bílé prašníky. Samčí květy mají výrazné květní tyčinky se žlutými prašníky.
YOS:

radana123 napsal(a):

Anol, musí být nejméně 2 rostlinky.  Chcete-li mít opravdu hodně bobulí, tak i tady kupte jednoho samčího. Samičí květy mají uprostřed malinkého bílého květu viditelný, vypouklý pestík se semeníkem a bílé prašníky. Samčí květy mají výrazné květní tyčinky se žlutými prašníky.

Radono, zajímalo by mne proč jste můj příspěvek opakovala s úpravou termínu pohlaví květů. Můžete mi dát odpovědět? Pro vysvětlení. Nerada používám samčí a samičí, protože si to v hlavě neumím rychle vybavit, tak pro jednoduchost používám mužské a ženské. Každý máme nějakou tu úchylku. Nebo ne? Radono, myslíte si, že Jitulka mému příspěvku nerozuměla? Možná nám Jitula napíše zda mi rozuměla nebo ne. Děkuji Vám oběma.

Další informace v článcích o rostlinách
Ilex aquifolium - cesmína ostrolistá Ilex - cesmína
V zimním období patří mezi nejzajímavější okrasné dřeviny stálezelená cesmína (Ilex). Navíc se sortiment cesmín stále rozrůstá o nové atraktivní kultivary. Tato rostlina hrála svoji důležitou úlohu i v historii. Pěstovala se jako léčivka, keltští druidové …
Ilex x meserveae 'Blue Angel'® - modrá cesmína Ilex x meserveae 'Blue Angel'® - modrá cesmína
Blue Angel ® je samičí, pomalu rostoucí kultivar z řady tzv. modrých cesmín. Kvete hojně drobnými bílými květy uprostřed jara a často znovu na podzim. Z květů se na podzim tvoří sytě červené plody, které vydrží na keři až do jara. Pro opylení potřebuje …
Ilex x meserveae 'Blue Seedling' - modrá cesmína Ilex x meserveae 'Blue Seedling' - modrá cesmína
Z německého Wiesmooru, kde se ostatně výborně daří všem kyselomilným dřevinám, pochází další z řady tzv. modrých cesmín, která dostala jméno Blue Seedling. Jedná se o náhodnou selekci, která se objevila přirozeně na polích s cesmínami Blue Prince a Blue …
Ilex x altaclerensis 'Golden King' - cesmína velkolistá (READERS DIGEST VÝBĚR) Ilex x altaclerensis 'Golden King' - cesmína velkolistá
Samičí strom nebo velký keř s téměř bezostnými tmavě zelenými listy, které jsou nepravidelně světle žluté na okrajích a někdy i úplně celé. Mívá bohatou úrodu červených plodů …
Ilex x altaclarensis 'Lawsoniana' - cesmína altaclarenská Ilex x altaclarensis 'Lawsoniana' - cesmína altaclarenská
Tento druh je bezpochyby jednou z nejkrásnějších cesmín. Kultivar Lawsoniana cesmíny altaclarenské má hned několik atributů přitažlivosti. První je určitě pestrost listů, ty jsou v základu tmavě zelené s velmi nápadným tučným melírováním barvami zlatožluté …
Ilex x 'Nellie R. Stevens' - cesmína Ilex x 'Nellie R. Stevens' - cesmína
Odrůda Nellie R. Stevens je ve světě jednou z nejběžnějších a zároveň nejkrásnějších, která dokáže i v našich podmínkách vyrůst v menší strom. Proto Vám ji nabízíme v keřové i stromové podobě. U nás ještě není příliš známá a my to chceme napravit …