jitula: Na jedné orchideji se nám objevily útvary, které vypadají jako kousek vaty. Podle knížek jsem usoudila, že by se mohlo jednat o červce. Prý je ale těžké se ho zbavit, doporučují celou rostlinu raději vyhodit, je to lepší?
janko39: Zkuste namíchat technický alkohol s vodou v poměru 1 : 1 a štětečkem potírejte, po cca 1 hodině rostlinu osprchujte. Postup opakujte po 5 -7 dnech a sledujte eventuální opakovaný výskyt, rostlinu raději dejte do karantény. Vyhodit ji můžete vždycky.
jitula: Už jsem ji izolovala od ostatních dávno, teď vyzkouším ten roztok, třeba to pomůže
zviratkova: Bojuji s červci už dlouho, není to jednoduchý protivník. Radí se květiny přesadit, jelikož prý žijí hlavně v zemi a pak až vylejzají ven. Není dobré je sundavat, jelikož pod každým tělíčkem jsou stovky malých, které se tím pádem donesou. Je dobré je zakápnout jedlým olejem, udusí se. Jako podporu k tomu všemu jsem použila granulát Substral CAREO, zatím to vypadá, že to účinkuje. Ovšem jsou i květiny, které tak pěkně nejdou ošetřit tím olejem, když jsou různě schované v úžlabí.
facebook: Červci (Coccoidea) jsou nadčeleď hmyzu patřící mezi polokřídlé, společně s merami, mšicemi a molicemi jsou řazeni mezi mšicosavé.

Charakteristika
Na světě existuje asi 2250 druhů červců, z toho v ČR žije asi 150. Jsou to rostlinní parazité, živí se rostlinnými šťávami. Přestože jsou jedněmi z nejvýznamnějších škůdců, poskytují také barviva používaná k barvení textilu a v kosmetice. Mimo barviv jsou jihoasijští červci také zdrojem šelaku. Vyznačují se viditelným pohlavním dimorfismem. Samice jsou vždy bezkřídlé, tykadla a nohy jim často chybí nebo jsou redukovány. Samci mají zakrnělý druhý pár křídel nebo jsou zcela bezkřídlí. Tělo červců je měkké, obrvené, 3-4 mm dlouhé. Pokrývá ho štítek z vosku vylučovaného voskovými žlázami, méně často hedvábný. Někteří červci jsou živorodí, jiní kladou vajíčka.

Zdroj textu: Wikipedie
Doplnnění SK: Na červce platí jedině postřik Substral Careo plus tyčinky do substrátu. je nutné přesadit rostlinu, bývají zalezlí i v kořenech - kořeny doporučuju propláchnout, vlhkost ty potvory vyžene. pak postříkat kořeny i celou kytku (pořádně, nebojte se toho, ještě mi to žádnou kytku nespálilo, používám i na mrňavé kytky i kaktusy a sukulenty). dát dál od ostatních rostlin a hlavně preventivně postříkat i všechna ostatní kvítka plus, jak už jsem zmínila, použít Careo tyčinky. na červce mi nikdy nic jiného nepomohlo.

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
cz
Červci (Coccoidea)
Červci (Coccoidea)
cz
Červci (Coccoidea)
Červci (Coccoidea)
Další informace v článcích o rostlinách
Rostlinolékař - vlnatí červci (PROVOBIS) Rostlinolékař - vlnatí červci
Jak na vlnaté červce K nejobtížnějším a nejhůře odstranitelným škůdcům pokojových rostlin patří vlnatí červci. Projevují se typickými vatovitými strukturami na řapících a stoncích, vysávají z rostlin šťávy a oslabují je. Při silnějším napadení …
PRO VOBIS, s.r.o. | 21.01. 2012
Rostlinolékař: červci na okrasných rostlinách (AGROBIO OPAVA) Rostlinolékař - červci na okrasných rostlinách
Vlnatí červci žijí skryti pod vrstvou bílých voskovitých výpotků v podobě vláken nebo vaty. Poškozují rostliny sáním a vylučovanými lepivými výměšky – medovicí. Na podzim se stěhují ke kořenům rostlin …