jitula: Dneska jsem zasadila semínka petúnií, našla jsem si k tomu pár rad, třeba se budou hodit i osatním

Předpěstování sazenic
Osivo petúnií vysejte v únoru až březnu. Lednové výsevy nejsou vzhledem k nižší intenzitě světla vhodné.

■ Po dobu klíčení udržujte teplotu 20–22 °C a vysokou vzdušnou vlhkost.
Po vyklíčení více větrejte, zabráníte tím padání klíčních rostlin.
■ Po 10–14 dnech snižte teplotu na 16–18 °C a zajistěte semenáčkům dostatek světla. Zabráníte tím vytahování rostlin, pomaleji rostoucí sazenice budou kompaktní a košaté.
■ Po dvou týdnech, kdy už jsou rostlinky dost silné k uchopení, je přepikýrujte a později přesaďte do květináčků.
Substrát v květináči udržujte přiměřeně vlhký, ne přemokřený. Vyhnete se kořenovým chorobám, které se projevují na sazenicích žloutnutím spodních listů a hnědnutím kořenových špiček. Petůnie
Rose: Po přepichování  jsou  rostliny silnější s bohatým  kořenovým systémem.
Vzešlé rostlinky přepichujeme ve stadiu děložních lístků nebo při vytvoření prvních pravých lístků. Přitom  můžeme přidat do zeminy rašelinu, kompost. Rostliny pak vytvoří soudržnější kořenový obal.  Sazeničky, které jsou hodně  vytáhlé nebo napadené padáním klíčních rostlin – vyřadíme.
bala: Přidávám jeden odkaz na zdárné pěstování petuníí,surfinií, já je vysela /surfinie/ jen jednou... je lepší je pěstovat pod stříškou, kde je vítr a déšť nezničí, a taky mi je napadli zřejmě svilušky...tak jsem to vzdala...pěstuji převislé muškáty, které nejsou tak chulostivé, jsou odolnější než-li petunie či surfinie...
jitula: To je pravda, vyžadují spíše chráněné osluněné stanoviště, máme naštěstí zastřešený balkón, takže do truhlíků nenaprší. Ale ty, co míváme vysazeny na dvorku ty ukončí sezonu o hodně spíše, zvlášť při vydatných deštích. Ale jinak jsou to vděčné květinky.
bala: Pokud nechcete mít práci s otrháváním odkvetlých květů, je lepší si místo surfinií a petunií, vysadit milionbels, které jsou velmi bohatého květenství , ale také musí být pod stříškou, aby na ně nepršelo a i v závětří, jelikož jsou velmi křehké....udělají stejnou parádu, jako surfinie a nemusí se otrhávat květy...dalším řešením pro nádherný bohatý růst a také kvetení, jsou zavlažovací truhlíky, kde zemina nevysychá a nehrozí ani její přemokření, rostina si vezme tolik vody, kolik ona sama potřebuje....mám s nimi výborné zkušenosti.....
houba: Petůnie si pěstuju ze semínek,nikoli však z pelet. Pelety už jsem několikrát koupila a nebylo z toho vůbec nic.V sáčku jich je hodně málo a připadá mi,že seju jen ten obal,kterým jsou semínka obalená.Z neobalených semínek mi petunie vždycky vyrostou .A kdyby mi někdo poradil,kde sehnat semínka milionbels,byla bych moc ráda.V obchodech mi říkají,že to neberou,protože si každý koupí sazeničky.
Další informace v článcích o rostlinách
Petunie Máte už vyseté petúnie?
Petúnie pěstujeme výsevem v únoru do propařené a prosáté výsevní zeminy. Semínka na povrchu jemně přitlačíme naplocho a nezasypáváme.Vlhkost dodáváme jenom postřikovačem, proud vody by drobná semínka spláchnul …
Petunia - převislá petúnie Petunia (hybridy) - převislá petúnie
Vzhled: polopřevislé až plně převislé jednoletky až polokeře s délkou výhonů až 1,5 m; velké nebo drobné nálevkovité květy v téměř všech barvách, i vícebarevné, většinou jednoduché, vzácněji plné, ojediněle vonící; listy drobné, lopatkovité, světlezelené …
Svojtka & Co. s.r.o. | 22.06. 2007
Petúnie a jiné převisy: Petunia hybrida Moonlight Sawaraba Petúnie a jiné převisy
Petúnie patří mezi atraktivní balkonovky. Mnozí však pojmenování petúnie používají i pro surfinie nebo minipetúnie označované i jako million bells …