Garten.cz (Zahrada-cs.com): Ve výprodeji jsem si na v předjaří koupila stromek vavřínu.Rostlinu jsem umístila ve světlé nevytápěné místnosti a koncem května jsem ji i s květníkem dala do polostínu na zahradu.Předpokládala jsem , rostlina naraší nové výhony a dál ji budu upravovat do korunky, ale za celé léto nejsou žádné přírůstky, kytka prostě "sedí".Prosím o radu, jak mám rostlině prospět, nejak to s ní neumím.Děkuji za radu. M.CH.

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, vavřín viděný v jižních krajích, kde jsou z něj i živé ploty,může působit dojmem rychle rostoucí bezproblémové dřeviny. Opak je pravdou. Laurus má kořeny citlivé na přemokřenízvláště při pěstování v květináči a pokud mu uhnijí kořeny,tak se s tím rostlina jen těžko vyrovná. Snaží se vytvořit kořeny nové a zastavuje růst nových výhonů. Proto je vhodné při přesazování dát na dno květináče drenáž z kamínků,keramzitu apod. Zemina ma být propustná,spíše vysychavá, prospěšný je přídavek perlitu,velmi drobného štěrku apod. Co se týká řezu...velmi slabé nebo naopak silné větve obrážejí nepříliš ochotně a mnohdy vytvoří pouze 1-2 nové výhony. Pokud budete chtít tvarovat vavřín do stromkové formy,tak je to na delší čas a mnoho trpělivosti. Píšete,že jste rostlinu umístila do polostínu. Vavřín má spíše rád slunečné stanoviště,kde prospívá nejlépe.Mnoho úspěchů přeje Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Marcella: Dobrý den, ráda bych se zeptala , zda má někdo zkušenosti s pěstováním vavřínu celoročně na zahradě. Protože jsem měla keř již velmi veliký-cca 1,8 m a asi 3/4 m široký,nebylo v mých silách jej na zímu vynášet do domu.Zasadila jsem jej tedy do zahrady, kde zatím přečkal dvě zimy.Několik větví zaschlo, ale jinak se drží.
Ráda bych zjistila, zda mu neublíží znovupřesazení na slunečné a chráněné stanoviště.Je totiž skoro ve stínu a navícnení ze žádné strany chráněn. Mám jej přesadit ještě teď, nebo raději až na jaře? Děkuji za radu.smile
janko39: Viděl jsem vavřín mnohokrát na řeckých ostrovech. Jeho přirozená stanoviště jsou tam jak ve stínu,v polostínu, tak i na vyloženě slunečných, až vyprahlých místech.Samozřejmě tam bývá pěstován také v zahradách. Takže - pokud jej nepotřebujete přesadit z jiného důvodu,v tom částečném zastínění jej klidně ponechte.
Další informace v článcích o rostlinách
Laurus nobilis - vavřín vznešený Laurus nobilis - vavřín vznešený
Jiný název: bobkový list | Tento stálezelený keř pochází ze západní Malé Asie a později byl rozšířen v celém Středozemí. Patří do čeledi Lauraceae – vavřínovité. Může dorůstat až 10 m výšky. Má tuhé, kožovité listy, které jsou používány jako …
Laurus nobilis - vavřín vznešený Laurus nobilis - vavřín vznešený
Laurus nobilis s čeledi vavřínovitých (Lauraceae), pochází s Malé Asie, Iránu a Sírie. Pěstuje se ve všech subtropických oblastech,kde často i zplaňuje. Ve Starém Římě se těšil vavřín velké úctě a vavřínové věnce byly ozdobou Césarů a velkých vojevůdců …
Tropic Hukvaldy | 16.03. 2008