jitula: Barevné chrysantémy, které posloužily jako ozdoba balkonů v březnu přemístěte na světlé místo s teplotou mezi 12°- 15° a postupně zvyšujte zálivku. Pravděpodobně již nedosáhnou stejné vitality jako loni, což ale nevadí – stačí, když zimu přežijí, abyste si z nich na jaře mohli odebrat řízky. Ty pak dále budou dělat parádu.
cz
Chryzantémy (Chrysanthemum)
Chryzantémy (Chrysanthemum)
kmotr1: V období růstu musíme vydatně zalévat a to do konce srpna, dále 1x týdně přihnojovat. Musíme odstranit odkvetlá květenství a tím podpoříme další kvetení. Před prvními mrazíky je musíme přenést na světlé a bezmrazné místo. Přes zimu přezimují při teplotě 5–10°C. Během zimy ji skoro vůbec nezaléváme.
Množíme pomocí vrcholových řízků na jaře. Nesmíme zapomenout mladé rostliny pravidelně zaštipovat aby, vytvořily keřovitý vzhled.
YOS: Taky jsem po všech svatých odkvetlou chryzantému z květináče přesadila do zahrádky, dobře přikryla, zmrzla.
V dnešní době nepoznáte, které chryzantémy jsou mrazuvzdorné a které ne. Mrazu odolný je pouze jeden starý druh, který vídáme na podzim na zahrádkách. V květinářstvích koupíte asi jen neotužilé, tedy u nás 1-leté hybridy z Číny a Japonska. Kdo má trpělivost může si je přechovat při teplotě 15-18°C tak, že je po odkvětu úplně sestřihne, vymění hlínu, do které přimíchá písek a nejlépe organické hnojivo - např. vyzrálý hnůj, vykvasené slepičáky atd. Každých 14 dnů ještě přihnojovat. Nemám vyzkoušeno,  ale tento rok se pokusím  zaexperimentovat. Většina z nás hnůj nemáme, já taky ne, tak použiji kravské granule.  Ročně se mi vysemení 1-jednoletá chryzantéma, která je celá jedlá.  Foto přikládám.
Editoval YOS (11.02. 2011 15:05:50)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Chrysantéma jedlá (Chrysanthemum coronarium)
cz
cz
YOS:

houba napsal(a):

Před dvěma lety jsem koupila  od Starkla celou kolekci chryzantém,nepřežila zimu ani jedna.

Tomu věřím. Zůstává opravdu jen ta naše, stará listopadka.

Všechno jde tak, jak má jít.
Ing. Miloš Krump: Ještě přidávám pár foteček z mé zahrádky a ze zahrady od mé přítelkyně, co se týče její zahrady chtěl bych u ní začít s renovací příští rok.
Editoval krumpold (31.10. 2011 15:15:27)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Chryzantéma (Chrysanthemum)
cz
cz
cz
cz
cz
Podzimní zahrada
Podzimní zahrada
Ing. Miloš Krump: Poměnka: Kontroloval jsem přezimování chryzantém a musím konstatovat na to jaká byla na začátku letošní zima teplá a pak přišly ty tuhé mrazy, tak skoro všechny omrzly, ale je na nich krásně vidět jak obrážejí, přidám fotku až budu fotit.
Editoval krumpold (06.03. 2012 21:10:21)

didi: Musím ti Miloši poděkovat, protože díky tvé radě jsem si zakoupenou  rostlinku chryzantémy  zkusila
přezimovat ve skleníku. Na to, že je to teprve sazenička, která ještě ani nekvetla, přezimovala dobře, už obrůstá.
Na růže se musím podívat, u nás přichází jaro pomaleji - ještě mi nekvetou ani bledulky, ani krokusy.
Editoval didi (06.03. 2012 22:01:28)
Ing. Miloš Krump: Včera jsem přesazoval zazimované chryzantémy do kontejnerů a přikládám fotku. Ze začátku jsem si myslel, že jich plno vymrzlo, poněvadž letošní zima byla opravdu mrazivá. Po přesazování do kontejnerů jsem zjistil, že mi žádná nezmrzla. Kořínky jsou živé a z krčků již raší nové rostlinky. Letos jsem jich uchoval opravdu hodně, popravdě ani nevím, kam je všechny dám. Až zakoření a vyrostou z nich silné sazenice, zasadím je do velkých květináčů a do záhonů.
Editoval krumpold (17.03. 2012 21:02:15)

cz
Výsadba zazimovaných chryzantém do kontejnerů
Výsadba zazimovaných chryzantém do kontejnerů
Další informace v článcích o rostlinách
Chrysanthemum, skupina Rubellum 'Mary Stoker' - listopadka, chryzantéma (READERS DIGEST VÝBĚR) Chrysanthemum, skupina Rubellum 'Mary Stoker' - listopadka (chryzantéma)
Od pozdního léta nese tato polokeřovitá, na bázi dřevnatějící trsnatá trvalka velké množství trvanlivých úborů. Oranžově žluté jazykovité květy obklopují střed úboru, který je zpočátku zelený, později žlutý. Vhodná k řezu. Mrazuvzdorná …
Chrysanthemum indicum - chryzantéma, listopadka Chrysanthemum - chryzantéma, listopadka (1)
Když se vegetační období na zahradě chýlí ke konci, venkovní listopadky navzdory nízkým teplotám a krátkému dni rozkvetou v jasných barvách. Od září do listopadu se jejich krásné květy prolínají se suchými plodenstvími trvalek i barevným listím a plody dřevin …
Chrysanthemum indicum - chryzantéma, listopadka Chrysanthemum - chryzantéma, listopadka (2)
Listopadky nemají rády vlhko Venkovní odrůdy vyžadují slunný záhon s propustnou, ale dobře vyhnojenou půdou (nejlépe kompostem a chlévskou mrvou). Velikost jejich květů ovlivníte vyštipováním postranních výhonů. Nebezpečné pro ně je přílišné vlhko v zimě …