jitula: Chtěla jsem se zeptat, jestli se dá sehnat koriandr jako sušené koření, v obchodech jsem ho neviděla, možná v těch velkých marketech, jak chutná a do jakých jídel se používá, popř. kdybych ho vysela ze semínek, zda je zimovzdorný
radana123: Koriandr připomíná svou chutí směs šalvěje a pomerančové kůry. Dobře vyzrálé plody jsou aromatické a mají nasládlou chuť. Přidávají se k zelí a luštěninám. Díky svému aroma je využíván v gruzínské nebo latinskoamerické kuchyni. Lístky koriandru se pak nejvíce používají v thajské, indické ale hlavně v mexické kuchyni. Tam se přidávají do ostrých i jemných omáček i dresingů. V mexických kuchařkách můžeme nať koriandru najít pod názvem cilantro. V mletém stavu se může přidat do perníků a jiného pečiva. Výborně se hodí k rybám, pečenému jehněčímu nebo hovězímu a zvěřině. Využívá se k uzení a dušení (při výrobě uzenin), ale také k nakládání hub, červené řepy nebo okurek. Významnou roli hraje koriandr i v likérnictví. Ve středověku byl koriandr považován za afrodiziakum. Jedno až dvě rozdrcená zrna zlepší chuť kávy.
kmotr1: Koriandr jsem viděl prodávat u soukromých prodejců, tam, kde prodávají koření na váhu, mají už je navážené v sáčcích. Já jsem jej koupil ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě ve vestibulu. Používá v kuchyni jako koření, zvyšuje chuť k jídlu. Jinak působí proti nadýmání, mírní křeče a příznivě působí na nervovou soustavu.
Koriandr používali již staří Egypťané.
Koriandr vyséváme buď na přelomu dubna a května pro sklizeň v létě, nebo koncem srpna .... Je to zimovzdorný, stálezelený a vytrvalý polokeř ze Středomoří.
bala: Zde pár odkazů na pěstování, ale i užívání koriandru....já osobně jej sice nepěstuji, ale používám ho do luštěnin, kvůli nadýmání......a funguje to!!!
.php
YOS: Já osobně koriander nepoužívám, ale moje dcera, která žije podle ayurvedy po mně chce, abych jí koriander vypěstovala. Před 10 dny jsem zasadila semínka na dvou místech. Na vatu a do hlíny. Mám to na parapetu v obýváku. Zatím vůbec nic. Doma se pěstuje pod sklem, při teplotě 18°C, nesmí být nižší jak 7°C, klíčí 5-7dnů. Ven se vysazuje až noční teploty dosáhnou těch 7°C a klíčí asi 2-3 týdny. Možná byly moje semínka staré nebo nějak ošetřené.   sad         Podle mé dcery jsou nejchutnější čerstvé nasekané lístky (jako petržel) do luštěnin, jak píše bala. Není to zimuvzdorný keřík ze Středomoří jak píše kmotr1, ale jednoletá, neotužilá rostlinka z čeledi jak kopr, fenykl, kmín, libeček, mrkev, petržel atd.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Koriandr setý (Coriandrum sativum)
Koriandr setý (Coriandrum sativum)
janko39: Mám dotaz : Ví někdo, kde se dá koupit, nebo objednat osivo kmínu římského - Cuminum cyminum ? Mám na mysli klíčivé osivo - chtěl bych ho zkusit vypěstovat. Vím sice, že se dá objednat jako koření, ale u takového si nejsem jist čerstvostí a tudíž klíčivostí.
Už dlouho bych ho rád ochutnal a vyzkoušel, dnes jej "Kluci v akci" dávali do marockých jídel. Děkuji za tip.
janajana: Vysadila jsem koupená semena koriandru do záhonu na jaře, jako petržel. Bez problémů vše vyrostlo. Zelené listy dle mého názoru páchnou jako ploštice. Ale při použití v kuchyni to kupodivu nevadí. Pak také dozrála spousta semen, která se dají použít jako koření. Také se koriandr sám vysemenil a tak už ho nemusím moc sázet, pořád nějaká semínka vyraší v dalším roce. Jinak drcená semena krásně voní. Včera v televizi Kluci v akci dávali semena do pasty Harisy.
Další informace v článcích o rostlinách
Persicaria odorata - vietnamský koriandr, Rau Ram, Kesom Persicaria odorata - vietnamský koriandr, Rau Ram, Kesom
Chuťovka pro milovníky asijských jídel. Jak napovídá název, tento druh tropického rdesna chutí připomíná koriandr s pikantní, štiplavou příchutí a je velmi často používaným kořením v Thajsku, Vietnamu, Kambodži a Laosu. Do pokrmů se přidává těsně před …
Eryngium foetidum - máčka, koriandr mexický, africký Eryngium foetidum - máčka, koriandr mexický, africký
Desítky lidových krajových názvů této rostliny svědčí o její oblíbenosti a hojném využití zejména v exotických pokrmech, ale jak tomu často bývá, tato bylina je i léčivá …
Coriandrum sativum - koriandr (PROVOBIS) Coriandrum sativum - koriandr
Méně známá bylinka je zejména dekorativní rostlinou každého bylinkového záhonu; dorůstá výšky kolem 50 cm a je dekorativní zejména svými drobnými bílými kvítky. Spodní listy jsou široké, podobné celeru, výrazné chutě i vůně, horní jsou čárkovité …
PRO VOBIS, s.r.o. | 15.05. 2009