Marvella: Pro křiklavě rumělkové květy se této trvalce přezdívá "horoucí láska". V Anglii je kohoutek nazýván "maltézský kříž", prý pochází z dob křižáckých výprav. Kohoutek rozkvétá počátkem léta a vypadá nejlépe v hustě vysazené skupině.
Dorůstá výšky až 1 m a pro vysazení jednoho trsu počítejme s prostorem o velikosti 45 cm. V zahradě mu svědčí slunné místo a je-li na větrném stanovišti, potřebuje oporu.
Kohoutek chalcedonský je trstnatá trvalka se zářivě červenými květy ( lidově "hořící láska").  Po odstranění odkvetlých lodyh, kvete znova.
YOS: Jitulo, řekněte příbuzným, že tato trvalka je nesmrtelná už podle jejího názvu - chalcedon je odrůda křemene. U 1-letých odrůd existují bílé, růžové a bílorůžové druhy, ale u této trvalky jsem o jiných barvách zatím neslyšela. Možná Ti kutilové na něco příjdou a vymyslí kohoutek oranžový nebo modrý atd. lollollol
Editoval YOS (12.02. 2011 10:49:04)

Všechno jde tak, jak má jít.
Růžena Mikulová: Maltézský kříž - to je pěkný název, řekla bych,že to má něco společného s tvarem okvětních plátků. Ať je to jak chce,jedná se o výraznou trvalku nevelkých nároků. Mám zkušenosti,že dobře snáší i polostín. Ale nesmrtelý není,předminulý rok mi část rostliny úplně uhynula, na jaře po ní zbyly jen suché zbytky stonků,jak jsem jí na podzim ostříhala. Vyrašila jen na jednom okraji. Podezřívala jsem jí,že to co přežilo jsou nové rostlinky ze semínek. Od té doby nechávám  vždy jeden odkvetlý květ  na rostlině dozrát,pro jistotu :-) Stačí jeden, protože jinak se rostlinka vysiluje, spotřebuje všechnu svou energii na množení '' a už jí nezbývá síla na druhé kvetení (pokud odkvetlé květy odstraníme,vykvete znovu).
cz
Kohoutek chalcedonský - hořící láska (Lychnis chalcedonica)
cz
cz
cz
Růžena Mikulová: Nedalo mi to a podívala jsem se do odborné literatury :-)
Pan Václav Větvička ve své knize ,,Trvalky''  uvádí,že tento druh kohoutku pochází ze stepních oblastí Ruska a v západní a střední Evropě roste místy i zplaněle.
Co se barevnosti květů týká, pan Větvička uvádí ještě bílý (Alba), růžový (Rosea) a masově červený (Carnea). Já osobně jsem se s nimi nikdy nesetkala, ale co není, může časem být :-)
V knize ,,Květiny v zahradě'' od Dr. D. G. Hessayona se uvádí  stejné barevné varianty.
Je to květinka asi 90 cm vysoká,kvete v červnu-srpnu. Za suchého počasí uvítá vydatnou zálivku.
Další informace v článcích o rostlinách
Lychnis chalcedonica - kohoutek chalcedonský Lychnis chalcedonica - kohoutek chalcedonský
Pro křiklavě rumělkové květy se této trvalce přezdívá horoucí láska. V Anglii je kohoutek nazýván maltézský kříž, prý pochází z dob křižáckých výprav. Kohoutek rozkvétá počátkem léta a vypadá nejlépe v hustě vysazené skupině …
HomeDeco SMP a.s. | 16.07. 2008