jitula: Dobrý den, chtěla bych se dovědět, které palmy je možné v našich klimatických podmínkách pěstovat venku po celý rok, znám pouze yuccu, tu bez problémů pěstujeme na zahrádce už dlouho.
Ostrovan: Takže vidím tu pár nepresností. Pani Jitula, mrazuvzdorných druhov je viac. Ja mám v záhrade asi 7 druhov. Najodolnejší voči zime nie je Trachycarpus fortunei, ako to tu pán Jozef napísal. Je pravda, že je veľmi odolný, nenáročný a dobre sa regenerujúci, ale najmrazuvzdornejší nie je. A tiež nie je tak úplne pravda, že kmeň mu narastie za rok o 10 cm. Vždy to záleží od rôznych faktorov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť rastu. Niektoré dokážete ovplyvniť, niektoré nie ( príroda a počasie ). Najmrazuvzdornejší druh palmy je jednoznačne Rhapidophyllum hystrix. Jeho hranica odolnosti je niekde okolo -26 až -27°C ( za predpokladu, že má v zime suchý substrát ). Ak chcete pravdivé a odskúšané informácie, pozrite si stránku palmového Ostrova v Martine. 15 rokov skúseností s palmami a viac ako 50 rôznych druhov paliem. www.ostrovmaranona.sk . Ak potrebujete niečo prekonzultovať, ozvite sa mi na mail. :-)
YOS: Ostrovan, mám ráda tyto druhy příspěvků, protože se od nich člověk nejvíce naučí. Děkuji za příspěvke. Musím Vám však oponovat. Trachycarpus fortunei - žumara ztepilá - z Číny je rychle rostoucí palma a je schopná opravdu 10cm za rok narůst. Narozdíl od Rhapidophyllum hystrix - 'jehlicová palma' z Ameriky roste veeeelice pomalu.
V našich podmínkách jsou obě otužilé to -17°C a to ještě se musí chránit. Kdyby to tak bylo, bylo by těchto palem na zahrádkách víc, co říkáte? Možná máte pravdu, že vydrží krátce vysoké mrazy, ale v létě zase potřebuje dobít baterie tropickým žárem..big_smile

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Žumara ztepilá, trachykarpus Fortunův (Trachycarpus fortunei)
Žumara ztepilá, trachykarpus Fortunův (Trachycarpus fortunei)
Ostrovan: dokáže narásť, ale už veľká palma s hrubým kmeňom! A také veľké palmy ( 2 metre a viac ) sú všetky zo Španielska a Talianska. S tými dobré skúsenosti nemám. Tie mi zmrzli nezakryté už pri -14-tich°C aj keď boli už viac ako 1,5 metra vysoké. Takže ako píšete, väčšie palmy sú otužilejšie, ale záleží odkiaľ pochádzajú! Nie je palma ako palma! Ja čo mám v záhrade 7 rokov Trachycarpusy fortunei a vypestované boli tu v Martine, tak ti boli pri spomínanej teplote tiež nezakryté a tým sa absolútne nič nestalo. Jasné, že dovozcovia narozprávajú rozprávky a odcitujú knižné údaje, ale je to zavádzajúce. Ja mám v záhrade viac ako 170 paliem, ale veľké nevysádzam. Skúste si ten Nannorhops zasadiť do záhrady a uvidíte ako dlho vydrží v našej vlhkej klíme. Už jeseň neprežije pokiaľ ho poriadne nezakryjete a možno ani tak neprežije aj keď bude zakrytý.
My tu v strednej Európe máme odlišnú klímu, preto ich treba chrániť. Škodí im hlavne vlhkosť a neznalosť niektorých ľudí.
YOS: Ostrovan, děkuji za Vaši reakci. Že máte na zahradě 170 palem??? Tak to Vám gratuluji. Jaké druhy necháváte venku bez úplné ochrany? Sám uvádíte, že palma vypěstovaná v Martině Trachycarpus fortunei vydržela i bez zakrytí, takže je u nás z těch dosažitelných a vhodných k pěstování   n e j otužilejší, nebo? Máte jiný, lepší druh?
Pošlete nám foto Vaší zahrady! ! ! Pochlubte se ! ! !

Ostrovan: Všetko je na webe :-) Mám tam väčšinou malé rastliny, lebo tak, ako som spomínal, nevysádzam už veľké palmy. Radšej si počkám a viem, že budú skutočne odolné. Mám s takými veľmi dobré skúsenosti! Trachycarpus fortunei je podľa všetkého najideálnejšia palma do našich záhrad, lebo je nenáročná na pôdu, na svetlo, znesie aj preschnutie, aj vlhko, dobre znáša mrazy a keď sa stane, že príde o listy v dôsledku mrazov, pomerne rýchlo sa dokáže zregenerovať. S inými druhmi sa už spájajú aj komplikácie a zvýšená starostlivosť. Mám v záhrade : Trachycarpus fortunei, Trachycarpus wagnerianus, Jubaea chilensis, Chamaerops humilis, Chamaerops humilis var. Cerifera, Chamaerops humilis Vulkano, Rhapidophyllum hystrix a Sabal minor. Samozrejme, ešte pribudnú ďalšie druhy. Pravdepodobne ešte aspoň 3.
Bez úplnej ochrany zatiaľ nenechávam žiadne. Každú zimu tu mávame aj -20°C a to nechcem zatiaľ riskovať. Keď bolo tých -14°C ( dve noci v decembri ), tak palmy boli odokryté preto, lebo som nebol doma a nemal ich kto zakryť. Ale zvládli to perfektne :-)
Stačí si pozrieť stránku Ostrova, ktorú som už spomínal, ale napíšem ju teda ešte raz : www.ostrovmaranona.sk
YOS: Igore, pročetla jsem si Váš příběh a smekám klobouk. wink Přeji Vám hodně a hodně úspěchů a tím pádem hodně radostí z Vaší snahy.  Palma čilská Jubaea chilensis mi hodně připomíná palmu datlovník Phoenix. Jak je mám od sebe odlišit? Víte, že palma čilská je na hranici vymření? Káceli je a z každého kmene vytěžili 400l sladké mízy na víno a med. Dnes se smí tato sladká tekutina těžit jen řezem do kmene. Zkoušel jste při krutých mrazech přes vrchol palmy přehodit starý teplý kabát, svetr atp.?

Ostrovan: Ten príbeh ešte nie je dopísaný. A ďakujem za pochvalu aj za prianie :-) Ďatlovník má iné listy. Sú zvyčajne dlhšie ako má Jubaea a sú pichľavé. To by chcelo mať vedľa seba obidve rastliny, aby ste videli ten rozdiel. Odlišujú sa viacerými vecami, ale ťažko to takto vysvetliť. Nevýhoda Jubaei je jej citlivosť na vlhkosť a pomalý rast. Nielen Jubaea je ohrozená vymretím. Bohužiaľ človek by len ťažil a keď je už zle, potom sa snaží všetko naprávať. Často však býva už neskoro. O takomto spôsobe ochrany som už počul, ale zatiaľ som to neskúšal. Možno vyskúšam túto zimu :-) Vy doma pestujete nejaké palmy?
YOS: Igore, palmy nepěstuji, i když se mi to zdá velice lákavé a zajímavé. Měla jsem  velkou pokojovou palmu Howea forsteriana, ale odešla. Zřejmě, když jsem ji posunula z rohu více na světlo, asi o 1,5m. Škoda, byla moc hezká. Moje maminka pěstovala palmy z pecek datlí, které potom rozdávala. Moc zájemců nenašla. Každá palma potřebuje hodně místa a v panelových bytech moc místa na palmy nezbývá. Ono někdy ani v domě se na velkou palmu vhodné místo nenajde.

Ostrovan: To je pravda...ale ja som mal v byte, keď som tam býval cca 200-300 paliem.... niektoré väčšie, niektoré menšie :-) Takže nie je to nereálne, ale ani ideálne...ale nemal som na výber, nebolo ich kam dať. V zime mali problém so svetlom aj so suchým vzduchom. Teraz sú v skleníku a je im lepšie. Ďatlovníky sú nie veľmi zaujímavé rastliny. Mne ich pomerne často ponúkajú, ale sú to väčšinou slabé a "vytiahnuté" rastliny z tmavých izieb. Howea nepotrebuje veľa svetla a rastie pomaly.  Treba sa presťahovať do rodinného domu a tam to "zapalmovať" :-D
Josef Bučko: Jen bych chtěl upozornit že jsem schválně napsal nejodolnější  a ne nejmrazuvzdornější, protože tento pojem je velice diskutabilní a mnohdy se uváděné teploty nedají aplikovat na naše středoevropské klima. Také si myslím, že je zárověň pro naše zahrady nejvhodnější jak pro atraktivní vzhled, dostupnost, cenu, rychlost růstu,schopnost regenerace,náročnost atd.atd.
Zdravím
Josef
cz
Žumara ztepilá - téměř čtyřmetrová palma (Trachycarpus fortunei)
Žumara ztepilá - téměř čtyřmetrová palma (Trachycarpus fortunei)
Další informace v článcích o rostlinách
Mrazuvzdorné palmy: Josef Bučko Mrazuvzdorné palmy
„Již od mládí jsem pěstoval palmy, ale vždy vyrostly tak, že jsem se jich musel zbavit, protože se již nevešly do obýváku,“ říká o svých pěstitelských začátcích Josef Bučko z Kačice na Kladensku …
Josef Bučko | 03.12. 2008