jitula: V zahrádce jsme máme vysazené 3 barvy chrysantém. Jedna je žlutá, druhá bílá a ta třetí růžová. Stalo se nám však, že letos kvetly 2 žlutě a jedna měla na svém keříčku květy napůl bílé a napůl žluté barvy. Jak je to možné? Je to tím, že někde v cizí zahradě je jiná barva a opylováním se barvy promíchají?
Marvella: Kdesi jsem vyčetla, že tulipány se často vracejí ke své původní barvě a tou je prý červená. Nevím jaké je máte Vy, já s tím takovou zkušenost nemám. Všechn tulipány si zachovávají barvu původní. Spíš mi je občas sežere nějaká potvora pod zemí.
jitula: Tohle téma jak je vidět je opravdu na velkou diskuzi. Chtělo by to vyjádření nějakého odborníka.
Sampac: Rostlina skutečně nemůže změnit barvu, Pokud ale máte společně vysazených několik odrůd stejné rostliny, často se stává, že některá z odrůd je vitálnější a své slabší soukmenovce prostě vytlačí. To se stává zcela běžně u kosatců. Další možností je samovolný výsev semen. Stává se to například u podzimních aster - pěkný záhonek nízkých růžových astřiček a najednou se mezi nimi objeví vysoká, drobnokvětá modrá. To je výsledek jakéhosi samovolného 'zpětného křížení', kdy se semenáček vrátil ke své původní, botanické podobě. Rozhodně to ale nemůže být způsobeno pouhým přenosem pylu.
Gabka: Souhlasím se Sampac. Pouhým přenosem pylu se nemůže změnit barva květu. Všechny okolnosti co byly zmíněny můžou nastat a také bych přidala jednu věc, že záleží i na klimatu, každým rokem se mění, vždy není stejná zima, jaro atd...
Ascam: jitula - nepřetáhla Vám rostlinku v zimě třeba myš? Mně se to stává velmi běžně. Něco vysadím jeden rok a příště to vyroste třeba o 50m dál big_smile. Pravda - je to záležitost hlavně cibulovin, ale nějaké to semínko přenese pak i pták, jedna rostlinka (původně zasazená) zdochne, zavlečená vyroste.
27: U těch tulipánů se zřejmě také nic nemění, ale je to nejspíš tím, že jedny odumírají a druhé se množí. Ty přešlechtěné zajímavé barvy mají omezenou životnost a nemnoží se, takže prostě za pár let odejdou. Jednoduché barvy jako červená a žlutá se dobře samovolně rozmnožují, takže je jich čím dál víc. Pylem se nemůže změnit barva aktuálního květu, ale může se jím změnit barva květu budoucí rostliny z jeho semen, pokud se takto v daných podmínkách je schopna rozmnožit. Chryzantéma zřejmě ne. Ale pokud se změnila barva, třeba jen částečně na bílou, to znamená, že barva se částečně nebo zcela vytratila, tak to může být nějakou poruchou vytváření nebo distribuce toho barviva. Třeba nějakou chorobou, mutací, chemickými podmínkami...