Garten.cz (Zahrada-cs.com): Prosím o pomoc, mám několik orchideji Phalaenopsis (Phalaenopsis), přenesla jsem je před rokem z bytu do kanceláře, kde mají větší parapet. Od té doby vůbec nenasazují na květy, pouze rostou nové listy a nové kořeny. Rostlina vypadá velice zdravě, listy jsou lesklé a pevné.Rosím, 1 x za 10 dní prolévám, 1 x za 14 dní přihnojuji. Už snad zbývá jen jim zpívat. Ostatním kogyním kvetou, proč mě ně? Mám pocit, že nové vyhonky po vyražení zaschnout. EV

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, jsou to záhady...Něco nebo někdo se jim na novém umístění nelíbí. Dle popisu mají kromě toho zpěvu všechno co si mohou přát. Někdy se říká,že má-li rostlina ideální podmínky k růstu,dostatek živin a zálivky,tak roste do zeleného - tedy listy. Pokud začne strádat,probudí se v ní pud sebezáchovy a rozmnožení druhu a vykvete. Je v tom trochu nadsázky a nedělal jsem žádný srovnávací pokus,zda tomu tak je. Vrátím se zpět...jestliže se nic nezměnilo na způsobu zálivky a výživy,tak rostlinám patrně nevyhovuje osvětlení nebo vzdušná vlhkost. Udělejte pokus...odneste zase jeden Phalaenopsis domů a uvidíte,jestli začne opět vykvétat. Držím palce a přeji mnoho úspěchů Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Ota Beran: Možná je na vině nižší vzdušná vlhkost. Ta je docela důležitá. Někdy jen mlžit nestačí. Mně kvetou prakticky neustále a žádné velké štráchy s nimi nedělám, jen je v jejich okolí spousta jiných rostlin, které toho dost odpaří. Více o tom je tady: http://www.bmprofit.cz/orchidej.html
zviratkova: Já bych se osobně podívala na kořenový systém, zda jsou kořeny v pořádku. A také jí přesadit, třeba nebyla léta přesazovaná, může mít rozpadlý substrát nebo zasolený. Pak by také pomohlo možná snížení teploty na noc, povzbudí to phalaenopsis ke kvetení, stačí i jenom 5 stupňů rozdílu na cca měsíc. Jinak se péče zdá dobrá, takže pokud jí nic jinak není, chce to asi trpělivost.
Sunflower: Když jsem měla svoje dvě první orchideje brzy mě odkvetly a pak dlouho nekvetly. Nevěděla jsem proč. Až po nějaké době jsem zjistila, kde dělám chyby.
1. změna podmínek - někdy jim trvá než si zvyknou
2. nebyly u okna - potřebují hodně světla, ale né přímé slunce
3. přelévání - zalévání je individuální podle podmínek v místnosti, některé zalévám 1krát týdně, jiné 1krát za 14 dnů
4. až příliš velká starost, která jim škodila
Musela jsem je přesadit, dát k oknu a méně je zalévat. Jen jednou za čas hnojení a nechala jsem je být. Zhruba po roce se vzpamatovaly a teď jsou zdravé a krásně kvetou. U dalších orchidejí už problémy nebyly, protože jsem věděla, jak na ně.
Další informace v článcích o rostlinách
Phalaenopsis amabilis - můrovec vznešený (READERS DIGEST VÝBĚR) Phalaenopsis amabilis - můrovec vznešený
Epifytní orchidej se širokými jazykovitými listy. Obloukovitě zahnuté stvoly dlouhé až 75 cm nesou až 15 květů, které vydrží velmi dlouho. Jsou zářivě bílé, pysk má žluté okraje a v ústí květu jsou červené skvrnky. Choulostivý …
Phalaenopsis - můrovec Phalaenopsis - můrovec
Abyste se mohli těšit na exotické květy, nemusíte hned cestovat do tropů. Orchideje vysazené v nádobách, především nejméně náročný můrovec (Phalaenopsis), patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám …
Phalaenopsis - můrovec Phalaenopsis - můrovec
Květy jako motýli Orchideje rodu Phalaenopsis, známé i pod českým názvem můrovec, spojují dlouhou dobu kvetení a exotický vzhled s překvapivě malými nároky na péči …
Phalaenopsis (orchidej) Phalaenopsis
Tyto orchideje jsou u pěstitelů velmi oblíbené a jsou snad nejčastěji pěstovanými druhy v bytech. Řezané květy často zdobí svatební kytice a výzdobu. Kolem šedesáti druhů patřících do tohoto rodu pochází z tropických deštných pralesů Asie, areál rozšíření …
Computer Press, a.s. | 15.01. 2008