Alena Vlčková: Právě zakládáme na zahradě kompost. Přečetla jsem si na internetu všechny rady o umístění, koupi, tvorbě kompostéru o tom, co vše se může do kompostu dávat a naopak. Nikde jsem se však nedozvěděla, zda-li tam také mohu naházet shnilá jablka, která na podzim nasbírám pod stromy. Vždy na ně speciálně vykopeme jámu a potom zasypeme. Na jaře jsem to chtěla porýt a tolik žížal jsem ještě v životě niděla na jednom místě. Prosím o radu. Děkuji Alena
janko39: Podle všech dosažitelných materiálů o kompostování se do kompostů shnilé ovoce,ani zelenina ukládat nemají. Kromě toho,že kompost okyselují, mohou přispět k namnožení nežádoucích mikroorganizmů,nebo přímo chorob ovocných stromů a zeleniny, ke kterým kompost přidáte. Je sice pravda,že než kompost dozraje, i ta shnilá jablka se rozloží, ale než to nastane,musíte kompost převrstvovat - ta nechutná kaše, která z jablek vznikne, Vás může několikrát potrápit. Raději bych shnilá jablka likvidoval tak,jako to děláte doposud a žížaly můžete do kompostu přidat právě z těch jablek,ale jen čisté žížaly,bez té hmoty.
YOS: "Dávat na kompost bramborové slupky a slupky z jižního ovoce" ano nebo ne??? Tento dotaz jsem písemně posílala na pana Ing.Jan Šarapatka z webové stránky Ekodomov. Do dnešního dne jsem nedostala odpověď. Podle mne bramborové slupky ani slupky z jižního ovoce na náš kompost nepatří. Bramborové slupky nevím proč, ale slupky z jižního ovoce prýýý mají úplně jiné bakterie jako náš zelený odpad. Možná někdo odpoví jinak a vysvětlí nám proč ano.

Všechno jde tak, jak má jít.
jitula: O těch slupkách jsem to taky od někoho už slyšela, tak je tam radši dávat nebudeme.
janko39: Banánových, nebo pomerančových slupek bych se nebál, pokud jsou čerstvé a nezplesnivělé. Z bramborových slupek se do kompostu mohou dostat zárodky plísní, které by se mohly přenést na rajčata.
  Papír i nepotištěný do kompostu nepatří, protože je to v podstatě dřevo, které se dlouho rozkládá.
YOS: Janko, konečně mám jasno proč nepatří bramborové slupky na kompost. U těch slupek z jižního ovoce jde taky vlastně o zárodky plísně. Máte pravdu, že se krabice v kompostu rozkládají pomalu. Já kompost odebírám z kompostéru zespodu, takže než já se k němu dostanu, tak to vždy stihne. Teď mi je taky jasné proč ne psí výkaly. Děkuji za doplnění informací.

Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
YOS: Chtěla jsem se zeptat, proč se nemá během jara, léta a podzimu nechávat zelené rostlinné části v hlíně. Na zimu se rostlinné části mohou zarývat do půdy, protože přes zimu zmrznou a pak se lehce přemění v kompost. Něco jiného je v době vegetace.

janko39: Zelené části rostlin, i plevelů, pokud neobsahují  klíčivá semena, můžeme klidně i během roku zahrnout do půdy, kde zetlí. Je třeba je zahrnout dostatečně hluboko, aspoň 8 - 10 cm. Vždyť v průběhu roku, kdy se půda zahřívá, probíhají biologické pochody mnohem rychleji, než v zimě.
  Výjimkou jsou rostliny, které mají schopnost při dostatečné vláze a mělkém zahrnutí znovu zakořenit, např. lodyhy ptačince žabince, rožce, merlíků, pěťouru a podobných "dárečků". Ty musíme pokud možno vydobýt ze země beze zbytku a zlikvidovat jinak -  nemají-li semena, je vhodné je nechat na trávníku, nebo na jiném vhodném místě uschnout a dát do kompostu. Nejsme-li si jisti, že vypleté plevele nemají už semena, necháme je rovněž uschnout a raději je spálíme.
janko39: Ještě malý dodatek z vlastní zkušenosti : Očkabramborových slupkách  v kompostu, za příznivých podmínek mohou zakořenit a dokonce vytvořit malé brambůrky, které mohou přilákat hlodavce, nebo jiné škůdce.  Manželka v dobré víře vyhodila bramborové slupky na kompost, neboť si myslela, že když nejsou nahnilé ani plesnivé, na kompost se mohou dát.  Žádné neštěstí se nestalo, brambory jsem našel a vyhodil do odpadu.
Další informace v článcích o rostlinách
Kompost Kompost
Na každé zahradě má býti kompost! Jest to nutné zlo. Všecky ty různé odpadky ze zahrady (plevel, odřezky, odpadky zeleniny, květin, smetí atd.) musejí se někde uložiti. Poněvadž pak musíme rostliny přihnojovati, hodí se nám jmenované odpadky velmi dobře, když …
PRO VOBIS, s.r.o. | 26.02. 2010
Kompostér K 700 - kompost v zahradě (MOUNTFIELD) Kompost (1)
Kompostu se někdy říká „zelené zlato“ a zkušení pěstitelé vědí, proč: kompost má aktivní podíl v koloběhu života a jako konečný produkt je velmi hodnotným substrátem s blahodárnými účinky …
Rebo Productions CZ | 10.03. 2008
Kompostér -> kompost (MOUNTFIELD) Kompost (2)
Co lze kompostovat? Ideální je směs nejrůznějších materiálů. Tím se vyrovnávají jednostrannosti nejen v obsahu živin, ale i ve struktuře. Pro správné kompostování je důležité vědět, které materiály jsou v zásadě k tomuto účelu vhodné a které ne …
Rebo Productions CZ | 16.03. 2008