YOS: Janko, děkuji za informace. Listy campanuly nezakoření, takže jsem je vůbec nemusela vybírat lol Raději jsem si měla lehnout na sluníčko. smile

Všechno jde tak, jak má jít.
Remus: Já bych se vůbec nebál dát do kompostu citrusovou kůru či jiný odpad. U kompostování je nejdůležitější, aby byla skladba kompostu co nejrůznorodější. Normální člověk omývá i citrusy při představě, že ho všechny ty chemikálie při loupání postříkají. Banány už kvuli kompostu taky omyji. Šlupky z brambor, nevím proč ne, v normální přírodě taky přece zplesniví a rozloží se. Papír, je to sice dřevo, ale tak tenké, že, pokud nasákne nějakou šťávou z kuchyňského nebo zahradního odpadu, tak se rozloží během několika dní. Výborný je skartovaný papír míchat s nasekanou trávou, zamezí to hnití a zapáchání trávy, protože papír nasaje vlhkost z trávy a provzdušní ji. Takže, podle mne, pokud se o svou zahrádku staráte poněkud organickým způsobem, tak se nemusíte bát nějakých bramborových šlupek, příroda si s tím vším poradí sama. Pokud chcete rajčata jako ze supermarketu, tak je lepší si je koupit, stejně je nikdy tak velké mít nebudete, obvykle vám je stejně pomlátí krupobití.hmm
YOS: Remus, ostatně hezké jméno. neutral Romulus  a Remus máme pojmenovanou 2-bytovky - dvojčata, kterou jsme stavěli.      K Vašemu příspěvku -  Líbí se mi nápad prosypat posekanou trávu se skartovaným papírem, protože posekaná tráva rychle plesniví. Ale co ta barva??? Nevadí to? Noviny taky nedáváme na kompost z tohoto důvodu. Děkuji za reakci.

Remus: YOS: Do kompostu přidávám pouze skartovaný papír z různých nepotištěných obalových (čistých) papírů, málo potisknuté stránky (jako když tisknete nějaký dokument a poslední dvě věty se vám vytisknou na druhý papír a 95% papíru zůstane čistá) a kopie paragonů. Na všech těchto papírech nepřekročí procento barvy výše než 5% -> v kompostu tvoří tento papír maximálně 5% celého obsahu, takže to procento barvy v uleželém kompostu je mizivá, řekněme stopová. Do kompostu bych určitě nikdy nedal barevně potištěný papír, barevný a barvený papír, časopisy, letáky, papundekl, voskový, křídový a jiný papír, který není z čisté celulózy.
Pokud se vám zdá, že teda většina papíru na kompost nesmí, tak je to pravda. Většinu papíru vyhazuji do sběru papíru. Ale zrovna těch paragonů mi známý poskytuje mraky, je rád že se starých paragonu může zbavit, tak, že to někomu jinému udělá radost, chápete wink A můj kompost konečně přestal zapáchat po každém senoseči.

PS: V takové bytovce by se mi určitě líbilo, zvolili jste pěkná jména smile
Ing. Miloš Krump: Co se týče kompostování, kompostuji veškerý zahradní odpad (větve a silnější rostliny drtím).
Nedávno jsem si pořídil 3 plastové kompostery, abych měl kam ukládat zahradní odpad (když přes léto kompost využívám jako zvýšený záhon pro pěstování zeleniny).
Do komposteru ukládám veškerý zahradní a kuchyňský odpad. Měl jsem jen jeden problém a to  s čerstvě posečenou trávou. Čerstvě posečená tráva v komposteru neudělá nic dobreho - vytvoří se z ní takový jakoby (tzv. koláč) pokud se řádně nepromísí, ale co vím než by se měla pridávat do komposteru měla by být zavadlá.

Já jsem tento problém vyřešil tím, že čerstvě posečenou trávu míchám s pilinami.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
Ing. Miloš Krump: Sezóna se nám pomalu chýlí ke konci. Jak nakládáte se zahradním odpadem? Teď co letničky, jiřinky a trvalky přešly mrazem nastává práce co s tímto zahradním odpadem.
Plno mých sousedů a známých se zahradního odpadu zbavují tím, že jej odvezou na skládku, případně na sběrný dvůr a přitom ani nevědí jaký je to cenný materiál.
kompostuji veškerý zahradní odpad. Silnější rostliny či větve drtím. Vše pak následně ještě promíchám s ostatní biomasou a pilinami. Následně jej ukládám do kompostu či plastových komposterů. Osvědčily se mi plastové kompostery, které využívám převážně přes léto, kdy nemám možnost ukládat zahradní odpad přímo do kompostu (na kterém pěstuji brambory a zeleninu).
Přidávám pár fotek na kterých je vidět zahradní odpad, kompostery a odpad v komposteru po 5 týdnech kompostovacího procesu.

cz
Kompost po 6 týdnech
Kompost po 6 týdnech
cz
Komposter - zahradní odpad
Komposter - zahradní odpad
cz
Plastový komposter
Plastový komposter
cz
Zahradní odpad
Zahradní odpad
Ing. Miloš Krump: Co se týče mé předchozí otázky zda využíváte prohazovačky či nikoliv, pro přesátí kompostu?
Prohazovačku (nebo kátro) využívám teď již minimálně, poněvadž jsem zvolil lepší způsob prohazování kompostu, využívám tento způsob už 5 let, prohazovačka leží v kůlně a již jsem si zvykl na jiný způsob prohazování hotového kompostu. Osvědčily se mi plastové přepravky, které jsou zdarma k dispozici snad ve všech kauflandech či obchodních řetezcích. Využívám dvě plastové přepravky jedna je pro hrubší frakci kompostu a druhá pro jemnější kompost, který je ideální pro balkonové rostliny.

cz
Hrubší frakce kompostu ideální pro nakopčení růží
Hrubší frakce kompostu ideální pro nakopčení růží
cz
Jemnější frakce kompostu pro balkonové rostliny
Jemnější frakce kompostu pro balkonové rostliny
cz
Kompost určený k prosátí
Kompost určený k prosátí
cz
Přepravka pro hrubší frakci kompostu
Přepravka pro hrubší frakci kompostu
cz
Přepravka pro jemnou frakci kompostu
Přepravka pro jemnou frakci kompostu
Remus: Přesně tak bioodpadu je na skládkách škoda přeškoda! Od té doby co mám na zahradě kompost a využívám bioodpad a zahradničím zeleně, je pro mne každý kus odpadu potěšením a na jaře zadostiučiněním. big_smile
Ing. Miloš Krump: Malá rada pro toho, kdo má zahradu a buď má kompost, ale zahradního odpadu je příliš mnoho, že se mu do kompostu nevejde a nebo vůbec kompost nemá. Zahradní odpad je možno využít také, že jej zarýpáme do záhonků.

cz
Zarýpávání zahradního odpadu
Zarýpávání zahradního odpadu
Ing. Miloš Krump: Přidávám také obrázek kompostu, který jsem založil minulý podzim u své přítelkyně v kamenické firmy. Nikdy se zde žádný zahradní odpad nevyužíval, většinou se odvážel na sběrný dvůr. Ale pak když člověk potřebuje trochu zeminy na přesazení rostlin, či na vylepšení záhonků nemá ji kde vzít.

cz
Kompost
Kompost
cz
Kompost
Kompost
YOS: Krumpold, Remus ukázkové zacházení s tím, co zahrada dá a není  nám k užitku. wink wink wink Po zkompostování budeme mít výživnou půdu. Já nevyhodím ani vyluhovaný čajový sáček. Ty bramborové slupky tam přece nedávám, i když je to prý možné. Slupky z jižního ovoce a košťáloviny taky ne. Taky se snažím drtit menší větve, ale moje drtička žvýká. Při reklamaci mi řekli: 'Co chcete za 4.000,-Kčs'?!!! Když utáhnu nůž, tak mi to řeže železné piliny a stejně žvýká. K mulčování je tento drcený odpad neocenitelný. Tento konteiner jsem skládala sama a taky to tak dopadlo. Víko už nenasadím, jak je konteiner zkroucený. hmm

cz
Kompostér neodborně složený
Kompostér neodborně složený
cz
Kompostér, neodborně složený 1
Kompostér, neodborně složený 1
Ing. Miloš Krump: Mohu Vám doporučit kdyžtak značku drtičky co mám já, drtí vynikajícně a take je to za necelých 4 500,-. Máte jinak pravdu také nekompostuji slupky z jižního ovoce a některé druhy pokojových silnostonkových rostlin, pomalu se rozkládají.

Další informace v článcích o rostlinách
Kompost Kompost
Na každé zahradě má býti kompost! Jest to nutné zlo. Všecky ty různé odpadky ze zahrady (plevel, odřezky, odpadky zeleniny, květin, smetí atd.) musejí se někde uložiti. Poněvadž pak musíme rostliny přihnojovati, hodí se nám jmenované odpadky velmi dobře, když …
PRO VOBIS, s.r.o. | 26.02. 2010
Kompostér K 700 - kompost v zahradě (MOUNTFIELD) Kompost (1)
Kompostu se někdy říká „zelené zlato“ a zkušení pěstitelé vědí, proč: kompost má aktivní podíl v koloběhu života a jako konečný produkt je velmi hodnotným substrátem s blahodárnými účinky …
Rebo Productions CZ | 10.03. 2008
Kompostér -> kompost (MOUNTFIELD) Kompost (2)
Co lze kompostovat? Ideální je směs nejrůznějších materiálů. Tím se vyrovnávají jednostrannosti nejen v obsahu živin, ale i ve struktuře. Pro správné kompostování je důležité vědět, které materiály jsou v zásadě k tomuto účelu vhodné a které ne …
Rebo Productions CZ | 16.03. 2008