YOS: Vy si myslíte, že stromečky jsou poškozeny vodou? Kořeny vypadají velice dobře, jen ty vršky ne a ne růst. Možná máte opravdu jílovitou půdu a Vaše stromečky se dusí, protože mají málo nezbytného kyslíku. Nevím, zda jste zkoušela propustnost vody podle mého návrhu. Jestliže se však jedná o okus zvěří, tak všechna Vaše námaha byla a bude marná, dokud tento problém neodstraníte.

Všechno jde tak, jak má jít.
Tomako SK: Vyzerá to ako ohryz. Ak sa tento "ohryz" tuje objaví iba v zimnom období bude to pravdepodobne zver. Škodca by bol aktívny cez vegetáciu.
Koreňe vyzerajú živé a celkom bohaté, takže v pôde by problém nemal byť. Tuja znesie všeliaké pôdy (horšie je to s Chamaecyparis-om). Ak by ste mali obzvášť "zlú" zem tak by sa to prejavilo i na všetkých okolitých rastlinách nie iba na tujách. V tom prípade by bolo treba zem vymeniť. ( hŕstka rašeliny nemá vplyv) nemusela by to byť žiadna špeciálna zem, stačí normálna ornica.
Nemá strom žiadne prírastky (malé smaragdy nemajú prírastky 40 cm. Stačilo by i 15 cm.) kvoli tomu že sú tieto vždy "ohryzené", alebo kvoli tomu že nenarástli?
jiri-76: 1. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by zvěř okusovala olistění tújí, maximálně tak kůru. To by musel být pořádný hlad.
2. Túje jsou velmi odolné (oproti cypřišům) na různá složení půdy a neutrální PH jim plně vyhovuje. V tom chybu nevidím. Avšak pokud jde u vás o novostavbu s novou zahradou, tak jsem se setkal s tím, že na nákladními vozy uježděnou cestou se nasypala půda, do které se po té sázely rostliny. Voda protekla půdou až k té nepropustné uježděné vrstvě a tam vydržela stát i celou zimu, takže rostlinám byly naprosto podmáčené a vůbec se jim nedařilo. Musí se pak většinou rostliny vytěžit, vrtákem provrtat uježděná vrstva a opět zasadit a poškozené nahradit novými.
3. Dalším důležitým momentem je hnojení. Pokud jste je přehnojila, tak rostliny zchoulostivěly a pak stačí opravdu málo, aby vypadaly tak jak vypadají ty Vaše. To je lepší je vykopat a zasadit nové.
4. Nebo tam máte chorobu/škůdce. To bych ale musel vidět na vlastní oči (případně mi napište na info@tuje-zerav.cz).
YOS: Jiří, konečně se ozval odborník, který má zkušenosti a rozumí tématu. Nám taky srnky nebo zajíci okousaly kůru tújí. Máte pravdu, že listů si nevšimli.
S tou uježděnou půdou je to velice možné a nejvíc pravděpodobné. Mně osobně se kořeny zdají zdravé, ale
na fotografii se mohu plést. Může to být jen nalepená hlína na nahnilých koříncích. Jak píšete, nejlepší je vidět stromky na vlastní oči.
Mám taky dotaz. Sousedi ostříhaly vloni tůje - Cupressocyparis leylandiia a asi 2-3m vrcholky nechaly
ležet na hromadě. Letos se u jednoho neostříhaného objevilo hnědnutí a ty sousední  začínají hnědnout taky. Můj dotaz je. Je možné, že ostříhaná hromada může být semeništěm nějaké nemoci? Předtím byly stromy zcela zdravé. Děkuji za odpověď.

Všechno jde tak, jak má jít.
babicka: Vaše okousané Smaragdy mi připomínají, letošní zimu ve skleníku kde Smaragdy množím řízkem,venku bylo tolik sněhu že škůdci (různé druhy myší) mi přesně tak jako Vaše rostliny okousali mi řízky tůjí Smaragd. Pokud bylo hodně sněhu myši si dělají cestičky směhem v různé výšce proto když sníh opadne nejsou vidět žádné stopy po pachateli. Podle nadzemního obrostu a kořenového systému jste nakoupili kvalitní rostliny. Zdraví zahradník Babička.
eleonora: V tuhle chvíli mám všechny thuje rezavé nebo suché, to fakt nevím.......některé se doslova perou o život a začali znova obrůstat zeleným. Už nevím co dál.....má ještě smysl hnojit a nebo chcípou proto, že jsem je přehnojila...hnojila jsem pouze koncem března hnojivem na konifery přesně dle návodu....děkuji za názory a rady:(
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Hnědnutí smaragdů
Dobrý den, na jaře jsme zasadili 130 mladých smaragdů cca 20-30cm vysokých. Nelíbí se mi. Postupně nám hnědnou. V létě, když byly ty vedra, zalévali jsme až na večer. Předpokládám, že suchem by teda hnědnout neměly a hořkou sůl jsme aplikovali na rady sousedky. Chtěla jsem se ale hlavně zeptat, jestli se dá nějak zabránit přemokření pod folii?
Dotaz zákazníka Rastlinky.sk
Erich Seemann: Těžko takto bez fotky posoudit příčinu hnědnutí tújí. Suché i mokré prostředí je pro túje nevhodné. Pokud jsou málo zavlažované hnědnou, schnou pokud jsou přemočené hnědnou z důsledku různých houbových onemocnění. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, textilii nebo fólii jste neměli dávat, tehdy se to nedoporučuje zejména pod jehličnany. Nemají rádi trvalé zamokření, jelikož jíl velmi dlouho drží vláhu a naopak pokud je sucho, půda doslova praská, ve vrchní části je sucho, dolů mokro. Hnědnutí způsobuje i nedostatek hořčíku, proto se tehdy aplikuje hořká sůl. Hnědnutí je výrazné po celé rostlině nebo jen ve vnitřní části? Pokud pouze ve vnitřní části, je to přirozený jev a vzpamatují se z toho. Pokud 2 dny nepolijete, je půda stále mokrá? Jak mulč jste použili kůru, štěrk, kameny? Hnojíte? Jak často a čím? Slunce jim nevadí.

Rostlinky.cz - pěstiteli oblíbený katalog zásilkové služby rostlin