YOS: Stříhání růží
Než začnete stříhat růže, měli byste vědět:
- že vše co rostlince 'ukradnete', se rostlinka snaží znovu vytvořit.
- míza proudí k vrcholu každé větve, vypučí nejdříve nejvyšší pupeny.
   Ustřižená 1-letá větvička vytvoří u vrcholu maximálně 3-4 větve.
- stříhat by se mělo začít až je viditelný život rostlinky, ale nesmí mrznout.
   Zmrzla by vlhkost, která do větví vnikne. Co udělá skleněná nádoba, ve které
   zmrzne voda?   - Praskne. Pokud nebude ještě proudit míza, rána se nemůže zahojit.
- odstřihni co nejvíce mladých větví a co nejméně starých.
- přečti si článek v Garten.cz  jak stříhat.
Řez růží

Řez růží

Editoval YOS (16.02. 2011 13:08:54)

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Já už jsem musela  začít. Jsou už pěkně probuzené a zatím nevypadá, že bude mrznout. Něco málo vydrží, kdyby náhodou.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Růže s vyrašenými poupaty v únoru
Růže s vyrašenými poupaty v únoru
jitula: Také si myslím, že je na to příliš brzo. Já s tím rozhodně spěchat nebudu, dělávám to až tak koncem března nebo na počátku dubna. A vždycky jsou moc hezké. Máme je dokonce ještě i zakryté, akorát při pěkném počasí je odkrýváme.
ula55: Nam sa osvedcilo /pravidelne strihanie odkvitnutych kvetov/ v jeseni strihet len niektore omladky a vacsi rez robime zavcasu na jar. Kvitli krajsie ako ked sme ich podla nejakej rady uplne strihali v jeseni.
bala: Taky dělám radikálnější řez až na jaře, a to tak, že ostříhám pouze asi polovinu růží a asi za týden, 14 dnů, ostříhávám zbytek, a to proto, aby nekvetly najednou, ale postupně...na podzim je sestříhnu asi tak třetinu, protože pokud bych je ostříhala více,  tak by se mohlo stát, že v zimě namrznou a nepokvetou...

Průběžně jsem stříhala odkvetlé květy růží, protože potom se vytváří neustále nové květy a lépe a déle kvetou...v posledních letech je ani nenechávám dokvést na stonku, ale ustříhnu je dříve, suším jejich okvětní lístky a dělám si z nich čaj...je velmi lahodný a i krásně voní...např. růže posiluje srdce, harmonizuje psychiku, působí jako dezinfekce, uklidňuje sliznici pokud je zanícena, a taky pročisťuje organizmus od škodlivých látek.....
Ing. Miloš Krump: Stříhání růží všeobecně
Řez růží je vhodné provádět v době, kdy pomine nebezpečí silných mrazů, tedy pokud možno ještě před začátkem rašení. 
Z obecného hlediska se růže stříhají v době kdy začínají kvést zlatice (Forsythia).

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Řez růží
Řez růží
FilipB: Já jsem se letos mírně přepočítal a začal jsem růže ostrihávať poměrně brzy. Bylo už déle pěkně počasí a tak jsem si myslel že silnější mrazy už snad nepřijdou, a co čert nechtěl přišel kromě mrazů ještě i sníh. Tato zima byla opravdu dlouhá.
Uvidíme co to s nimi udělá, snad to nějak zvládnou.
Editoval FilipB (20.04. 2013 00:58:19)

Pokud chci někomu udělat radost krásnými květinami, používám internetový rozvoz květin: http://www.kvetinyexpres.cz
Můj nový blog o květinách a zahrádce: http://kvetinydomu.blogspot.sk/