jituška: Já jsem minulý týden našla konečně,kam jsem nasadila tulipány, protože jsme se loni v září stěhovali z Vysočiny na jižní Moravu a převézt celou zahrádku, ikdyž menší,byl vcelku oříšek,tak budu na jaře zjišťovat,kam jsem co zasadila a co přežilo. Naštěstí dřeviny vypadají všechny dobře.
Marvella: To si neumím představit, že bych stěhovala zahradu. Já jsem překvapená každý rok co mi kde vyroste. Někde mám samozřejmě cedulky, ale někde ne a pak jsem mile překvapená co mi to roste. Jako třeba vloni česneky.
jituška: :)je to něco, vše jsem musela vyrýt s co nejvíce balem, cibuloviny popsat a roztřídit,na vše dát cedule a spoustu rozdát,protože by avie na všechno nestačila a to jsem měla opravdu malou zahrádku,která byla plná samými skvostmi. Teď mám velikou a vše,co jsem měla bylo jako "plivanec".Celou zimu plánuji, kreslím a vymýšlím,co kde bude. Sleduji slunce, jak svítí na zahradě a kam až dosáhnou první a poslední mrazíky. Někdy si připadám jako blázen...
YOS: Jestliže jsou tady blázni, tak já sem patřím. Zahrádka přinese každý rok něco nového a nějaké překvapení. Jituško, přeji, aby se Vaše rostlinky adaptovaly a Vy si namazala svaly na více péče o rostlinky. Já jsem moji zahrádku opustila koncem srpna a vrátila jsem se koncem prosince. Vše co odkvetlo a dozrálo je ještě na zahrádce. Stala se z ní zahrádka divoká. K údivu mrkev nezmrzla, dala se krásně používat. Od té doby jsem mohla ještě použít topinambury, tymián a zelenou petrželku. Už mi leze rukola, která se hojně vysemenila. Máte-li zájem, přijeďte lol
Editoval YOS (21.02. 2011 17:51:02)

Všechno jde tak, jak má jít.
jituška: Zahradu mám 640 metrů čtverečních,já ji rozdělila třičtvrtě okrasné a čtvrt užitkové. Na podzim jsem zryla kousek na záhonky a čím víc se blíží jaro,tak se to zmenšuje,že na jaře budu rýt jak mourovatá,ale už se na to strašně těsím. Odvezeme tu suť,co tam bývalí majitelé navozili na hromady, a vykopeme pařezy,to bude asi největší dřina. Zkusíme sem dát se synem nějaké fotky jak to vypadalo.
jituška: :(tak bohužel se nám to nepovedlo dát na tyto stránky,třeba se nám to časem povede,já se neustále s počítačem peru.:(snad se to naučím brzo,abych mohla ukázat tu hrůzu na zahradě,když jsme to loni koupili...
cz
Zahrada
Zahrada
cz
Zahrada - pozemek před úpravou
cz
cz
Marie Fárová: Jituško, nevím proč ti nejde vložit sem fotky, máš je zmenšené? Já každou fotku zmenšuju na 30% původní velikosti. Jen jsem to dopsala, tak se tu fotky objevily. Na fotkách je vidět, že práce tam bude spousta, tak přeji alespoň hodně radosti z každého kvítku.
Editoval Marie Fárová (21.02. 2011 19:51:26)
jituška: Marie tak syn to sem vložil,ale já jsem antitalent na počítače apodobné vymoženosti a to jsem poměrně mladá bude mě 35,tak bych to měla v dnešní době umět,ale jdu radši pracovat na baráčku,nebo zahradu.smile
YOS: Jituško, prohlédla jsem si Vaše fotografie. Zahrada je opravdu veliká. Určitě si uděláte kompost a tam všechno budete házet. Taková veliká plocha dá dost práce. hmm Ta hromada - zřejmě stavební odpad na mne působí jako přírodní skalka. Víte, že na rumištích roste nejvíce druhů rostlin? Možná by stačilo vyčistit terén skalky od betonových kusů a plastů, zasypat hlínou a začít sázet? Tato hromada bude dobře propustná, bude obsahovat hodně minerálů z kamenů a rostlinkám se tam bude dařit. Tuto část bych nechala až úplně nakonec. Stejně máte dost jiné práce.  Záhonky na základní zeleninu, trvalky a keře. Zahrada taky slouží k relaxování a k příjemným prožitkům, nejen k práci.  Můžu se zeptat, ve které části Jižní Moravy bydlíte? Já bydlím v Čejkovicích u Znojma.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marvella: Dobrý večer Jituško, podle obrázků budete mít dlouho co dělat. Budování je ale úžasná věc. My máme zahradu 3,5 tisíce metrů v terénu, takže jsem zahradu zredukovala jen na okrasnou a přes naléhání rodiny nehodlám ustoupit a z části udělat užitkovou. Nevím, co bych totiž dělala dřív. Už takhle na zahradě trávím většinu času. Přeji Vám, ať se Vám daří budovat, zkrášlovat, zahrada není koníček, ale velký kůň a poměrná náročná investice. A máte pravdu, že když zasázíte něco na větší zahradu, tak to není skoro vidět. Teď na podzim jsem sázela přes 600 cibulí a teď jen vyčkávám, zda všechno a jak vyroste a vykvete. Takže hodně sil!Marcela
jituška: :)YOS:),můj první nápad byl jako Váš ze skalkou,ale hromada je před vratama-vstupem na zahradu.Vymýšlela jsem i obroubit zítkou ze skládání kamenů,ale zabralo by to velice prostoru.Musím do okrasné zahrady zakomponovat houpačku s kůlů,co manžel zhotovil,pískoviště, bazén a malé posezení, a samozřejmě chci okrasnou zahradu odělit opticky od užitkové.Stále ale pořádně nevím,jak bude svítit na zahradu slunce,přízemní mrazíky mám už vychytaný.  Bydlím pravděpodobně nedaleko od Vás Trstěnice u Mor.Krumlova.   Záhonky budu dělat pouze na zeleninu. Květiny a dřeviny chci dát do rabat,s tím že dřeviny mě udělají pěkná "záda"a předsadím to.
jituška: Milá Marvello-Marcelko, nedokáži si představit mít tak ohromnou zahradu,t o bych se tam musela asi odstěhovat. Je pravda,že mě to dá zabrat, ale miluji práci a navrhování zahrad, tak si ji udělám,jak opravdu budu chtít já, ikdyž,jak se znám budu ji měnit neustále jinak.S těma cibulema jste mě zaskočila,takové množství sázet Byla bych ráda až to u Vás pokvete,aby jste se pochlubila, svojí obdivující prací i nám tady...big_smile
bala: Tak vidím, že nejsem sama maniakem.....já jsem před čtyřmi lety zrušila užitkovou zahradu a začala jsem navážet desítky koleček zeminy, abych mohla vytvořit alespoň kousek zahr. okrasné...zatím je vše v malém a keře a květiny ještě nejsou nijak rozrostlé, ale když se zahr. začne probouzet,začne se zelenat a první květiny začnou vykukovat a následně kvést, tak je to nádhera a říkám si, proč jsem to neudělala již dříve...jituško, vůbec Vám nezávidím ten začátek, tu ne práci, ale pořádnou dřinu.....ale až se začnou objevovat první květy, pak budete mít úžasnou radost s dobře vykonané práce...já neustále přesazuji, měním stanoviště některým květinám, i přes to, že požadavky pro jejich dobrý růst jsem dodržela, jen jsem na poprvé netrefila jejich místo....a to se opakuje stále...a myslím, že tomu nebude nikdy konec....