Marvella: Ano, o pivoňkách se to říká, já je přesadila předloni a vloni v létě nekvetly, ale listy byly daleko silnější a pěknější. Vzhledem k tomu, že jsou na zahradě téměř 80 let a do té doby pořád kvetly, tak jsem zvědavá, jestli se mi podaří znovu je k tomu přimět.Jinak si myslím, že každý "zapálený" zahradník pořád přesazuje, vylepšuje a hledá pro každou kytičku to nejlepší místo. Někdy jsem po víkendu tak sedřená, že se těším do práce. Ale nedám si pokoj a pořád něco tahám, přesazuji atd. Ono mi to nedá, je to pro mě i při té dřině úžasný relax. Podle fotek Jituško vypadá, že budete mít na kytičky bezva podmínky rovná zahrada je daleko jednodušší třeba na sekání a udržování trávníků. To je snad jediná věc, kterou já bez pomoci nezvládám, protože je trávy moc a hlavně ve velkém svahu. Jestli mi vykvete všechno co jsem zasadila, tak se o fotky určitě s Vámi podělím, sama už se nemůžu dočkat. Marcela
jituška: YOS,včera jsem opět obcházela zahradu a začala všechny návrhy, co mám měnit k nepoznání. S tou skalkou jste mě dala brouka do hlavy,protože skalka patří snad do každé zahrady,pokud se dobře zakonponuje. Krokovala jsem a měřila laitským okem a představovala, vydrželo mě to až do noci, jak jsem o tom usilovně přemýšlela. Nakonec jsem vymyslela,že se odveze jen ta veliká hromada před vratama-vstupem na zahradu. Ostatní se pokusím nějakým způsobem zredukovat na požadovaný tvar a vyberu kamení, suť a všechen odpad,co tam dali. Asi to nebude úplně klasická skalka, protože,tam zakomponuji,jak trvalky, tak i dřeviny. Jestli se mě to povede,jak to mám namyšlený,tak to bude stát za to.Musím si,ale dělat dokumentaci,abych za pár let viděla,co vše se změnilo.
jituška: Marcelko,píšete,že je lepší zahrada na rovině,kvůli údřžbě trávníků,to je pravda,ale z praxe vím,že nejkrásnější zahrady jsou ve svahu a také se daleko líp navrhují,já měla malinkou ve prudkém svahu a vyřešila jsem to kaskádovitýma suchýma zítkama z kamene a vypadalo to úžasně. Kolemjdoucí mohli obdivovat vše,co jsem tam měla. Už se strašně těším až něco pokvete a zazelená se tráva. Hamamelisu-vilinu,se letos do kvetení jěště nechce vytahuji kvítky očima každý den.
YOS: Jituško, nespěchejte. Zatím můžete přemýšlet, malovat a připravovat sazenice. Já, kdybych měla tolik prostorů, tak bych určitě zasadila cukety. Opečené nebo ogrilované plátky házím do směsi oleje s propasírovaným česnekem a třeba s bazalkou, petrželkou, pažitkou.... Cukety smažené nebo cuketová polévka. Dobré, zdravé a laciné. Může být i dýně.  Hezký a nenáročný na práci je vysázet skupinu keřů.  Výběr je veliký. Zlatici, šeřík, jasmín, šeřík, weigelu, ruj vlasatá, Hibiscus syriacus - hibišek. Pořád kvete něco a přiletí ptáčci, motýli, včeličky.... Přeji hodně úspěchů s plánováním - velice příjemná činnost, trochu Vám to závidím.
Editoval YOS (23.02. 2011 23:36:46)

Všechno jde tak, jak má jít.
jitula: Cuketky to jo, ty my taky můžeme. A s dýní nemáme žádnou zkušenost. Jedině jako zavařovanou. Ale přemýšlela jsem o tom, že bychom si ji mohli taky vysadit. Ale nevím, co bych s ní pak dělala. Jak chutná ta polévka? Není mdlá? A ještě se chci zeptat, jestli by nešlo rostlinku zasadit třeba do umalohmotného kyblíka s dírami vespod na odtok vody a hodně ji hnojit. Úpony nechat táhnout třeba po dlažbě. Místa není nazbyt.
Marvella: Tak cuketky se dají dělat na spoustu způsobů. Buď jí krájíme do směsi dušené zeleniny, co mále ale opravdu rádi, tak to je rozpůlená cuketa nebo nakrájená na plátky, potřená kořením (nejdřív posolím a nechám vypotit, pak osuším utěrkou a zpracuji), prolisovaným česnekem, posolená, popepřená, prostě na ní dávám vše podle chuti. V létě jí griluji na grilu, teď v zimě jí peču v troubě nebo peču na elektrickém rackletovém grilu A samozřejmě jí pokapu olivovým olejem. Nakládáná předem v oleji nám připadne hodně mastná, je to ale samozřejmě věc chuti. To samé dělám i s lilky. Cuketová polévka není mdlá, dá se též ochutit vším možným a je pochoutkou. Co se týče pěstování, tak s tím nemám naprosto žádnou zkušenost. A máte pravdu Jituško, že zahrada v terénu je opravdu moc pěkná. Každému se u nás líbí, ale při představě údržby jdou na každého mrákoty. Ale můj bratr má zahradu na rovině, základ založený od zahradníka, teď už léta upravují a dosazují podle sebe a má to též něco do sebe a vypadá to moc krásně. I od nich jsem na různé keře čerpala inspiraci. Na Vašem místě bych uvažovala mezi keři i o komuli - motýlým keři. Je tolik barevných druhů, je nenáročná a těch motýlků!
YOS: Z dýně je výborná polévka nebo zelí.  Může se přidávat do všeho i k masu jako zahušťovadlo. Dýně vařená s bůčkem a nějakou luštěninou je taky výživná, dobrá a laciná polévka. Opražená, slaná semínka louskat u televize nebo po cestě na autobus. Mám na to výborný grif, kterým to jde velice dobře. Pokud máte dobré přední zuby tak nakousat hrany špičky semínka, pokračovat nakusováním, (obkusováním) dál až semínko samo vypadne do puse. Dýně je taky velice zdravá a dýňová semínka obsahují hodně zinku na zvýšení imunity, dobrý na mozek a pro mužský na prostatu (zinek je součástí mužského hormonu testosteronu, který věkem ubývá).

Marvella: Dobrý večer, tak můj odpolední příspěvek se neuložil, zkusím to znova. Zajímalo by mě také, zda se dají cukety pěstovat třeba v nějaké nádobě. Na zahradu je nechci dávat, ale zkusit to jinde, tak to by mě lákalo. Cukety i lilky jíme poměrně často, jak v zeleninových směsích, tak jen nakrájené na kolečka, cukety na půlky posypu česnekem, solí, kořením, pokapu olivovým olejem a peču v troubě nebo na grilu, prostě podle nálady. Polévka je též dobrá, záleží na ochucení, dávám trošku másla, pepř, česnek, sůl, nějakou bylinku... Jituško, je pravda, že zahrada v terénu je pěkná a musím říct, že každému se to moc líbí. Jen se každý děsí té práce na ní a to si troufám říct, že návštěva, která nemá zahradu a nezná tu práci na ní, tak si to neumí představit. Zároveň to je ale úžasná radost. Být Vámi, skalku bych si udělala, mám kamarádky, které jí mají prostě nádhernou a je to vidět i z fotek tady u příspěvků.
Marvella: Tak to bude príma. Máte štěstí, že Vám syn pomůže. Moje děti (již dospělé) jdou pracovat na zahradu párkrát za sezonu a to jen proto, abych moc neremcala, že mi nepomohou. Ale je pravda, že čím jsou starší, tím víc mě podporují v mém zahradničení a líbí se jim to. A na Vaši skalku se moc těším, bude to dřina, ale pak ten výsledek!
YOS: Včera jsem byla u kamarádky, která má taky potíže se slimáky. Po prozkoumání osazení jsem zjistila, že na tak malé ploše má velké množství buxusů, kolem dokola živý plot z břečťanu. Jak píšete Jituško hodně zeleného. Postrádala jsem kvetoucí trvalky a nějaké zobání pro ptáčky. Já nemám se slimáky zatím žádné problémy, jen pod tisem. Tam se nedostane sluníčko a nerostou tam žádné voňavé rostlinky. Sem tam pod tisem najdou slimáci pivní koupel. Utopené mohu spočítat na prstech. Možnáááá, že voňavé bylinky slimáky odpuzuje, např. levandule, tymián, majoránka, oregáno, routa vonná.. Tyto všechny bylinky Vám Jituško mohu nabídnout a ještě mnohem víc.
Editoval YOS (24.02. 2011 10:41:42)

jituška: Tak loni na podzim něco málo stihla na zahradě,kousek rabatu a na těch hromadách založím po pečlivém vyčištění skalku,jak vidím nápadů od vás všech je tady spousta,tak se nechám inspirovat.
cz
Zahrada - pozemek pře úpravou
Zahrada - pozemek pře úpravou
cz
Zahrada - rostliny u plotu
cz
cz
Marvella: Jituško, když vidím na těch fotkách, co Vás čeká práce...Ale zase můžete vymýšlet, tvořit, to já mám moc ráda.
jituška: YOS moc děkuji za tip,podívám se ráda na ty stránky.Musím si ledacos přečíst,abych nebyla zklamaná výsledkem.    Marcelko,to máte pravdu,bude to pěkná zabíračka,ale já se práce i těžké vůbec nebojím a někdy ji i  vyhledávám,abych se trošku zklidnila,jsem totiž člověk,co se nerad zastavuje, jak říkají rodiče,že jsem divoký "pošuk".Musím mít vše hned,ikdybych měla padnout.