jitula: Na zahrádce se nám vyskytují docela velcí ploší zelení brouci. Vyskytují se hlavně na angreštu a rybízech. Vydávají nepříjemný zápach a když požijete ovoce, o němž nevíte, že po něm lezli, nemá příjemnou chuť. Vyděla jsem je i v hnědé variantě. Nevíte co by to mohlo být za potvůrky a jak škodí?
janko39: Zmínění škůdci nejsou brouci, ale ploštice - je to ssavý hmyz, který se živí vyssáváním rostlinných šťáv, buď z listů, mladých stonků, nebo přímo plodů. Je jich mnoho druhů, převážně škodlivých - kromě toho, že ssáním rostliny oslabují a svým zápachem znehodnocují plody, mohou přenášet virové choroby rostlin. Některé druhy jsou naopak užitečné - jsou dravé a loví různé drobné živočichy.
  Pokud ploštici při sklizni plodů zahlédneme, je možno ji opatrně sklepnout a ovoce sebrat - vydávají totiž pach teprve po dotyku, nebo jiném podráždění. Ovoce, které už po plošticích páchne, stačí nechat rozprostřené cca půl hodiny na vzduchu - pach vyvane a ovoce je možno normálně použít. Oba postupy běžně používáme např. při sbírání borůvek, na kterých se ploštice často vyskytují.
jitula: Nejspíš půjde opravdu o brouky s názvy: Kněžice zelená a Vroubenka smrdutá.

Hodně rozšířená kněžice, která saje na různých druzích ovocných dřevin, vinné révě a jiných rostlinách. Larvy kněžice chlupaté na jaře začínají vyhledávat vyrůstající listy, plody, nebo letorosty a sají na nich. Nejvíc aktivní jsou koncem května za suchého teplého počasí. Napadené plochy rostlin jsou tvořeny malými žlutavými body. Tkáň okolo nich se vyvýjí normálně, ale napadené části jsou nenávratně poškozené. Dochází tak k různým deformacím částí rostlin. Někdy kněžice poškozují i plody.
Editoval jitula (17.09. 2011 20:13:43)
Jan Kolman: Nevím, jak kdo, ale já jsem se s masivním výskytem ploštic nesetkal, kromě na borůvkách v lesích. Jsou jistě nepříjemné, např. na malinách a na rybízu, ale je zbytečné kvůli plošticím zatěžovat rostliny a zahrádku chemickými přípravky.
Jak již napsal janko39, většinou stačí ploštici oklepnout, ovoce nechat rozložené na vzduchu - zápach za chvíli zmizí, ploštice, pokud tam jsou, vylezou (nebo je vyberete pinzetou ) a ovoce je možno bez obav použít.
Mnohem horší je, když ploštici s ovocem dostanete přímo do úst - mně se to jednou z nepozornosti stalo s borůvkami. Kromě charakteristického zápachu  to navíc pálí - je to prostě chemická zbraň. Naštěstí to po chvilce odezní a kromě snad alergiků se toho nikdo nemusí bát.