jitula: Dneska jsme byli v květinářství a prodávali tam hlízky kalokvětu.Chtěla bych se zeptat, zda je nutné ho přes zimu vyrývat ven, nebo se může nechat v našich podmínkách v půdě a stačí ho třeba jen přikrýt. Paní prodavačka nám dokonce tvrdila, že by všechny hlíznaté a cibulnaté rostliny měly na zimu vytahovat ze země. Mluvila i o kosatcích, čemuž jsme se hrozně divili. To jsme ještě neslyšeli. Myslím, že to ani nikdo nedělá. Možná tak nějaké ty šlechtěné druhy nižších zakrslých sibiřských kosatců, ale ani to ne. Co si o tom myslíte? Kalokvět ten vím, že by se měl vytahovat, ale ty kosatce nás překvapily.
janko39: Podle knihy "Encyklopedie cibulnatých a hliznatých rostlin" holandských autorek Hanneke van Dijk a Mineke Kurpershoek, která je skutečně obsáhlým pramenem informací o těchto rostlinách, není, až na výjimky, kalokvět dostatečně mrazuvzdorný. Těmi výjimkami je skupina šlechtěnců, která v Holandsku a v Belgii přežívá zimy pod vydatnou zimní pokrývkou. U nás se pěstuje pouze jako kbelíková rostlina - kdo ale jich má tolik, že může riskovat ztrátu, může zkusit nechat je pod přikrývkou přezimovat venku.
  Kalokvět na zimu není třeba vyndavat ze země, musí ale přezimovat na bezmrazém, ne příliš teplém, ale světlém místě při velmi omezené zálivce. V polovině května je možno rostliny přemístit na zahradu na slunné místo, ale opatrně zvykat na slunce. Nejvhodnější dobou k přesazování je konec jara, ale přesazuje se teprve,když kořeny zcela zaplní prostor květináče a začnou se tlačit ven. Začnou totiž kvést teprve po úplném prokořenění, proto nesázíme do příliš velkých nádob. Sázíme do výživné, ale propustné půdy, s přídavkem písku a s dobrou drenáží na spodku nádoby, je vhodné přidat sušený kravinec, nebo granulovaný hnůj. Je náročný na dobrou výživu, proto do poloviny července pravidelně přihnojujeme a zaléváme. Rozmnožuje se dělením trsů po odkvětu, během srpna až do začátku září, aby rostliny ještě do zimy dobře zakořenily. Při přesazování dbáme, podobně jako u Clivií,aby pokud možno nebyly příliš poškozeny dužnaté kořeny Je samozřejmě rovněž možné rozmnožování semeny, ale je to zdlouhavé - květu se dočkáme až po cca 6 letech.
janko39: Co se týká mrazuvzdornosti kosatců, nebo nutnosti vyjímat je na zimu ze země, je většina u nás dostupných druhů dostatečně mrazuvzdorná. Platí to zejména pro nejčastěji pěstované velkokvěté kultivary ze skupiny Iris germanica, ale i pro Iris sibirica, Iris bucharica, Iris danfordiae, Iris reticulata. U japonských kosatců Iris ensata ( syn. Iris kaempferii ), které bývají vysazovány do jezírek a bažinek, se doporučuje vysadit je do nádob a s těmi uložit do jezírka, na zimu i nádobami vyjmout a po odtoku vody z nádob zapustit do země a dobře zakrýt.
Vyloženě choulostivé a naše zimy nesnášející druhy jsou Iris chrysographes, Iris cristata, Iris decora, Iris hollandica, Iris latifolia, Iris susiana, Iris xiphium a Iris hispanica. S většinou z nich se v našich podmínkách nesetkáme, kromě hybridů Iris hollandica, které bývají někdy nabízeny v supermarketech. Tyto choulostivé druhy a kultivary je třeba přezimovávat jako jiné, ne mrazuvzdorné cibuloviny.
lomova: Mám kalokvěty modrý i bílý v nádobách a na zimu je schovávám do sklepa, kde není světlo. Asi tak v březnu dávám na okno do tepla ( né moc velké teplo), očistím suché listy, opět vyraší a každý rok kvetou. Pouze zalévám a později přihnojuji hnojivem na květ. A kalokvět se nemusí často přesazovat, naopak čím více kořenů v květináči, tím více kvetou. Také jsem někde četla, že by měl vydržet venku, ale nikdy jsem to nezkoušela, nechtěla jsem riskovat  ztrátu rostliny. Pokud je mám ve sklepě, tak ani nezalévám. Taková je má zkušenost.
Eva N E: Moje maminka pěstuje Kalokvět léta,a každý rok jí nádherně kvetou.Na zimu je ukládá do prádelny,kde se netopí,je tam světlo a při velkém mrazu možná i kolem 0.Na jaře je dává na verandu,kam jde dopolední slunce.Hnojí vykvašeným slepičincem.
cz
Kalokvět (Agapanthus africanus)
Kalokvět (Agapanthus africanus)
jituška: Kalokvět v našich klimatických podmínkách zcela jistě vymrzne. Já dostala loni modrý ve velikém květináčči a měl 11 květů. Na zimu jsem ho přenesla do bezmrazé místnosti, ale bohužel tam má dost teplo, tak mě začal "vytahovat". Nejlepší je kdo má sklep s malým okýnkem,to mu zcela dostačuje. Vzimě jen tak jednou do měsíce slabě "krupnu",ale nezalívám.
Další informace v článcích o rostlinách
Agapanthus 'Liliput' - kalokvět Agapanthus 'Liliput' - kalokvět
Výška: 30 cm Květ: modrý, VII. - VIII. Jeden z nejmenších kalokvětů, oblíbených pro okolíky nebesky modrých květů a nenáročnost …
Agapanthus orientalis 'Queen Mum' - kalokvět východní Agapanthus orientalis 'Queen Mum' - kalokvět východní
Agapanthus orientalis Queen Mum – kalokvět východní čeleď: Liliaceae výška: 100 - 150 cm doba květu: VII.- IX. barva květu: modrá, bílá tvar: trsovitý …
Zahradnictví flos | 23.02. 2012
Agapanthus 'Blue Giant' - kalokvět Agapanthus 'Blue Giant' - kalokvět
Kalokvět pochází z Jižní Afriky a jedná se o hlízovitou trvalku s dužnatými kořeny. V posledních letech bylo na trh uvedeno množství nových odrůd, které díky cílenému křížení získaly nejenom hezčí květy, ale rovněž vyšší odolnost mrazům než původní …
Agapanthus 'Black Buddhist' - kalokvět Agapanthus 'Black Buddhist' - kalokvět
Kalokvět pochází z Jižní Afriky a jedná se o hlízovitou trvalku s dužnatými kořeny. V posledních letech bylo na trh uvedeno množství nových odrůd, které díky cílenému křížení získaly nejenom hezčí květy, ale rovněž vyšší odolnost mrazům než původní …
Agapanthus 'Blue Storm' - kalokvět Agapanthus 'Blue Storm' - kalokvět
Agapanthus Blue Storm – kalokvět čeleď: Liliaceae výška: 60 - 80 cm doba květu: VII.- IX. barva květu: modrofialová tvar: trsovitý …
Zahradnictví flos | 24.02. 2012